29. oktobar 2024 14:06

Ptičji grip odjavljen u Novom Sadu, ali i dalje prisutan u nekim delovima Vojvodine

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ptičji grip odjavljen u Novom Sadu, ali i dalje prisutan u nekim delovima Vojvodine

Foto: Tanjug video

NOVI SAD - Epidemija ptičijeg gripa je nakon šest nedelja kako nije registrovan nijedan slučaj te bolesti u Novom Sadu, odjavljena u tom gradu, rekao je danas za Tanjug pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu za inspekcijske poslove Nemanja Ivanović.

On je, ipak, dodao da je epidemija i dalje prisutna u nekim delovima Vojvodine.

Prema njegovim rečima, park prirode Stara Tisa kod Bačkog Gradišta u opštini Bečej zaraženo je područje jer je avijarna influenca podtip H5N1 pronađena kod labuda uginulog u tom parku.

"Kolege iz Uprave za veterinu u skladu sa Zakonom o borbi i sprečavanju širenja zaraznih bolesti su zabranili promet svih domaćih pernatih životinja, produkata odnosno jaja i mi smo u skladu sa njihovim rešenjem sva udruženja obavestili o zabrani lova na pernate životinje", rekao je Ivanović.

Uprava za veterinu ranije je rešenjem naložila primenu mera predviđenih za zaraženo i ugroženo područje zbog ptičjeg gripa.

Propisane mere, između ostalog, obuhvatale su popis i zdravstveni nadzor živine na svim gazdinstvima i farmama u okviru ovih područja, kao i određene restriktivne mere u vidu zabrane prodaje živine i jaja za male proizvođače u vremenskom roku od šest nedelja.

Prema rečima šefa odeljenja za virusologiju Instituta za veterinarstvo u Novom Sadu, Tamaša Petrovića, avijarna influenca je svojim visokopatogenom sojem godinama prisutna u Evropi i svetu sa raznim podtipovima virusa i karakteristikama bolesti.

"Visokopatogeni virusi dovode do mortaliteta. Od velikog broja podtipova, manji broj je visokopatogen. Mi to imamo svake godine u većoj ili manjoj meri. Poslednjih nekoliko godina se inteziviralo širenje virusa, da on više nije sezonska pojava već ga možemo očekivati u većem delu godine", rekao je Petrović za Tanjug.

On je dodao i da su divlje ptice najčešći prenosioci.

"One su prirodi rezervoari ovog virusa. Virus je patogen i za domaću živinu. Izmena virusa se često dešava upravo u njima i onda se virus vrati na divlje ptice gde izaziva pomor. Osnovni nosioci su divlje ptica iz reda plovuša", istakao je Petrović.

Portparolka JKP Tržnica iz Novog Sada Milica Đurić naglasila je da oni kao odgovorno preduzeće postupaju u skladu sa propisanim merama.

"Nadležnost za proveru ispravnosti namirnica nemamo. To rade sanitarna i tržišna inspekcija. U slučaju proglašenja epidemije, mi poštujemo odluke i inspekcije i nadležnih organa", rekla je Đurić.

Soj virusa podtip H5N1 može se preneti i na ljude, pa je savet stručnjaka da se u Vojvodini narednih šest nedelja živina kupuje na proverenim mestima.