12. novembar 2024 14:02

Najbolji srpski startapi: Nudimo inovativna rešenja za ceo svet, tražimo investitore

Izvor: TANJUG

podeli vest

Najbolji srpski startapi: Nudimo inovativna rešenja za ceo svet, tražimo investitore

Foto: TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ

LISABON  - Predstavnici najboljih domaćih starptapa koji su nastupili danas na Veb samitu u Lisabonu, u organizaciji Privredne komore Srbije, kažu da nude inovativna rešenja koja bi mogla da se koriste u celom svetu, kao i da očekuju da na tom skupu pronađu partnere i investitore.

Dejan Janjić iz firme WPT Energy iz Čačka kaže da su osmislili tehnologiju bežnih punjača za elektromobile.

"Mi smo donelii par primeraka testnih eksponata na kojima prikazujemo kako ta tehnologija funkcionište. Inače, ova tehnologija može se primeniti na sve električne uređaje, da li je to dron ili električni trotinet, bilo koji uređaj. Očekujemo da upoznamo dosta investitora i potencijnih partnera, jer ovo je jedan velike prilika, jedno mesto gde dolazi mnogo investitora sa svih strana sveta", rekao je on za Tanjug.

Kaže da se struja puni bežično tako što postoji predajnik koji se nalazi na podu i elektronika koja ga pogoni i kada se prijemnik dovede iznad predajnika, dolazi do prenosa energije i automobili se može, kao i bilo koji drugi uređaj, puniti.

Ističe da bi njiho proizvod mogao da ima veliku primenu na tržištu jer su ustanovili da ima mnogo problema sa žičanim punjačima.

Osnivač WellPet AI Nikola Milanović kaže da njihov proizvod pomaže vlasnicima pasa da razumeju emocionalno stanje i potrebe svojih ljubimaca.

"Dakle, kombinacija parametara sa pametne ogrlice i mobilne aplikacije koje koriste vlasnici pasa i oni imaju mogućnost uvida u emocionalno stanje i potrebe svojih ljubimaca. Mogu da dobiju neke personalizovane preporuke na osnovu odlika njihovih ljubimaca i takođe detekciju anomalija u zdravlju ponašanja", rekao je on Tanjugu.

Naveo je da su još u fazi testiranja sa testnim korisnicima i da planiraju u aprilu sledeće godine da izađu na tržište.

Dodao je da postoji interesovanje na tržištu za takvim proizvodom jer sve više ljudi čuva pse.

Kako je rekao, koristili su analizu bihejvioralnih i zdravstvenih parametara, koja omogućuje dublji uvid u emocinalno stanje pasa u određenim aktivnostima.

Fizičar Stevan Vrbaški koji je osnovao kompaniju Vinaver Medikal iz Novog Sada koja se bavi ranim otkrivanjem kancera.

U pitanju je softver za CT uređaje koji, kako je rekao, pomažu dijagnostici i radioterapiji.

"Kako to radimo? Na osnovu AI algoritma, koji se integriša na već postojiće CT sisteme u medicinskim ustanovama. Poboljšavamo preciznost dijagnostike, a kasnije, pošto se CT koristi za planirane radioterapije, poboljšavamo i preciznost iskoruke radioterapije. Dakle, mi pratimo razvoj hardvera gde dolazi do promena u svetu, koje omogućavaju našem softveru da računa gustinu i kompoziciju tkiva i same slike. I to je ono što je revolucionalno", rekoa je on i dodao da doktori na osnovu toga mogu preciznije da odluče kako da nastave lečenje, rekao je Vrbaški.

Na najvećem skupu za inovacije u svetu, Veb samitu u Lisabonu, prvi put organizovano nastupaju domaći startapi, njih više od 60, uz podršku PKS i države Srbije.

Na Veb samitu u Lisabonu, koji se održava do 14. novembra, učestvuje više od 3.000 startapa i više od 1.000 investitora.

Na "Srpskom ostrvu" svoja dostignuća promovišu 24 startapa u organizaciji PKS.

To su FeJuice, Curious Sparrow, VeloxDB, GuideLites, WellPet, Beeamond, Vinaver, ByTech, Dynamic Mockups, ArchFix, Sneg, WPT Energy, Artemi, WhereToPark, Xcentric IT, OROOK, Kinestas Machines, Smart Lena, CareerfIT, Benefiti, Tourism Software Solutions, The Social Formula, Slotify, NavBlind.

Takođe, na Nacionalnom štandu Srbije priliku da se predstavi svetskoj tehnološkoj eliti dobilo je 15 startapa i to: Fuller Vision, Urbigrow, Mily Tech, Reputeo, Shopnosis, Zenhire, Ota Sync, Nextesy, City and Me, Tour Wisperer , HerbaElixa, Platform Services, Booking guru, 0QR, Trust2me.

Još oko 20 startapa koji samotalno učestvuju na samitu, takođe, mogu da dobiju podršku PKS i države Srbije.

Domaći startapi se bave inovacijama u različitim oblastima, kao što su jednostavno i nevidljivo punjenje električnih vozila putem bežičnih punjača, aplikacija koja koristi veštačku inteligenciju (AI) za mala i srednja preduzeća, korišćenje AI i "interneta stvari" za prevođenje govora pasa na ljudski jezik, smanjenje emisije CO2 korišćenjem uvida u parkiranje, pomoć slepim i slabovidim osobama da budu nezavisnije pomažući im u korišćenju javnog prevoza i pronalaženju ulaza u zgrade.

Takođe, tu su i inovacije koje se tiču podržane funkcionalne hrana za laku prevenciju i lečenje anemije zbog nedostatka gvožđa, pametnih telefona koji putem skrininga rano otkrivaju ravna stopala kod dece sa planovima vežbanja i praćenjem napretka za roditelje, zatim u oblasti medicinske dijagnoze i radioterapije...

Tu je LenaAI koj nudi 24/7 višejezičnu podršku za AI chatbot, smanjujući troškove, povećavajući zadovoljstvo korisnika trenutnim, sigurnim odgovorom u realnom vremenu.

Glavni kriterijumi za izbor startapa za odlazak u Lisabon bili su inovativnost, potencijal za osvajanje globalnog tržišta, poslovni model, društveni i ekološki uticaj, kompetentnost tima i kvalitet marketinga.