Vlada Srbije formirala timove za dugoročni gasni aranžman sa Rusijom i pitanje NIS-a
5. januar 11:00
3. januar 2025 11:15
podeli vest
BEOGRAD - Direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković najavio je danas da će ključni projekat u 2025. biti izgradnja reverzibilne hidroeletrane (RHE) "Bistrica" na kojem bi radovi uskoro trebalo da počnu, kao i da će biti nastavljen proces transformacije i modernizacije EPS-a.
U junu je usvojen plan transformacije Elektroprivrede Srbije koji podrazumeva promenu organizacione strukture i unapređenje operativnih i finansijskih procesa, a Živković kaže za Tanjug da je u pitanju jedna od najzančajnijih aktivnosti EPS-a u protekloj godini, a koja će sigurno trajati i u godini pred nama.
"Plan podrazumeva da se kompanija zaista transformiše i izloži tržištu sve više. Došli smo u situaciju da moramo da budemo efikasniji, moramo spremno da dočekamo izazove tržišta. Jasni su nam i neki geopolitički izazovi koji imaju uticaj na kompaniju, tako da smo pokrenuli taj proces. Želimo da budemo modernija, efikasnija kompanija i da damo značaj nekim novim funkcijama", objasnio je Živković.
Kako kaže, fokusirani su na dalju digitalizaciju kompanije, ali i zadržavanje zaposlenih.
"Svesni smo fluktuacije radnika, veliki izazov će biti zadržati zaposlene, ali i biti dobar poslodavac. Investicione aktivnosti koje smo pokrenuli i projekti koje sam napomenuo, a koji su vrednosti tri milijarde evra, traže posvećenost, dosta znanja, obrazovanja i ljude koji će moći da ih rade", rekao je on.
Na pitanje da li građani i privreda mogu očekivati promenu cene struje u 2025. godini, Živković navodi da transformacija EPS-a treba da stvori uslove za značajne uštede što bi za posledicu moglo da eliminiše potrebu za povećanjem cena električne energije posebno kada su u pitanju građani Srbije.
"Ideja nam je da kroz procese optimizujemo svoje poslovanje i stvorimo neke uslove da, kada su u pitanju komercijalni potrošači, koji su prosto izloženi tržištu, za njih važe tržišni uslovi. Oni su u dobroj meri i naši partneri, okrenuti nama i svakako ćemo sa njima dalje razvijati saradnju, ali i na komercijalnoj osnovi", zaključio je za Tanjug direktor Elektroprivrede Srbije.
Kada je u pitanju projekat izgradnje RHE "Bistrica", Živković navodi da je njegova vrednost blizu 950 miliona evra.
"U 2025. godini očekujemo da se završe sve neophodne pripremne radnje i eventualno poslovi koji su vezani za infrastrukturne aktivnosti. Za 'Bistricu' znamo lokaciju, ali postoje prateći infrastrukturni radovi koji bi uskoro trebalo da počnu", rekao je Živković.
RHE "Bistrica", čija će snaga biti oko 650 megavata, je projekat koji je u svim strateškim dokumentima prepoznat kao prioritetan. U pitanju je "prirodna baterija" za balansiranje rastuće proizvodnje energije iz solarnih i vetroelektrana.
Kada je reč o drugim važnim projektima, Živković očekuje da će već krajem ovog meseca solarna elektrana "Petka" u Kostolcu ući u proces ispitivanja.
Takođe, ističe da će radovi na izgradjni vetroparka u Kostolcu, snage 66 megavata, biti gotovi do 1. aprila.
Vetropark "Kostolac" biće prvi proizvodni kapacitet Elektroprivrede Srbije iz energije vetra, koji će sa 20 vetroturbina, snage po 3,3 MW, snabdevati oko 30.000 domaćinstava zelenom energijom.
Potreba za održivim razvojem učinila je da zelena tranzicija postane ključna tema u oblasti energetike, zbog čega su i aktivnosti EPS-a, kako navode iz tog preduzeća, usredsređene na povećanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije.
Solarna elektrana "Petka" u Kostolcu je prvi projekat Elektroprivrede Srbije koji se razvija na starom rudarskom odlagalištu. Solarni paneli će se prostirati na više od 11 hektara, a godišnje će proizvoditi više od 15 gigavat-sati struje.
Živković je ocenio da su prethodnu godinu obeležili, kako je rekao, izuzetna profitabilnost kompanije i puštanje u rad bloka B3 u termoelektrani Kostolac.
"Kada pričamo o bloku B3, tu smo završili i probni rad i garancijska ispitivanja, a blok je preuzet 'Taking over' sertifikatom. On je sad u fazi garantnog perioda", rekao je Živković.
Elektroprivreda Srbije polovinom decembra je zvanično, primopredajom sertifikata o preuzimanju od kompanije "China Machinery Engineering Corporation", preuzela novi blok B3 u TE Kostolac, čime je za elektroenergetski sistem Srbije, nakon tri decenije, obezbeđeno dodatnih 350 megavata, koji će doprineti energetskoj sigurnosti i stabilnosti.
U oktobru je potpisan ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana na teritoriji šest lokalnih samouprava, a direktor Elektropivrede Srbije ističe da se njihov značaj ogleda u "ozelenjavanju" same kompanije.
"Znate kakav je udeo našeg energetskog miksa kada su u pitanju fosilna goriva i mi smo negde na putu i jasno posvećeni da to promenimo. Ovaj projekat je jedan od prvih koji će u velikoj meri to promeniti. Imamo mi i male projekte, na tržištu se pojavljuju i neki privatni investitori i mali proizvođači - prozjumeri, ali naša želja je da i mi u dobroj meri zadržimo taj deo tržišta, da se menjamo kao kompanija, da idemo putem obnovljivih izvora i da ovaj projekat, negde kao prvi, bude jedan od većih koji će u dobroj meri promeniti naš energetski portfolio", istakao je Živković.
Galerija
Prema njegovim rečima, u pitanju su samobilansirajuće solarne elektarne sa baterijama.
"Trenutno smo u fazi planske dokumentacije i stvaranja uslova za dobijanje građevinske dozvole, kako bismo krenuli u realizaciju samog projekta", kazao je Živković Tanjugu.
Projektom je planirana izgradnja solarnih elektrana na teritoriji Negotina, Zaječara, Odžaka, Lebana, Leskovca i Bujanovca.
Kamen temeljac za hidroelektranu 'Buk Bijela', vrednu oko 250 miliona evra, postavljen je u maju 2021. godine, a ona bi trebalo da bude izgrađena na području Foče, u gornjem toku reke Drine.
Radi se o zajedničkom elektro-energetskom projektu elektroprivreda Republike Srpske i Srbije, a Živković kaže da je cilj samog projekta unapređenje regionalne saradnje.
"Jedan od naših starteških ciljeva jeste da budemo prilično prisutni u regionu, za šta smatram da imamo potencijala, a takođe mislim da nas i region posmatra kao poželjnog partnera", naveo je on.
Govoreći o hidroenergetskom sistemu Srbije, Živković ističe njihov veliki značaj u snabdevanju električnom energijom.
"Sa revitalizacijom reverzibilne hidroelektrane 'Bajina Bašta' stovrićemo uslove da u narednih 30-35 godina možemo da kažemo da oko 80 odsto naših hidrokapaciteta, u dobrom stanju i sa skromnim održavanjem, proizvodi električnu energiju pouzdano i sigurno", naglasio je Živković.
Izmenama Zakona o energetici, nedavno je ukinut moratorijum na proizvodnju nuklearne energije, a direktor EPS-a navodi da se time otvara mogućnost za dolazak novih igrača na domaće energetsko tržište.
"To je mera koja je stvorila uslove da se Srbija energetski ne ograničava i to je ključ ovog zakona. Taj razvoj svakako podrazumeva i izgradnju nuklearnih elektrana. Naravno, nije to ni jednostavan niti brz proces. Imala je bivša SFRJ potencijal za taj razvoj, a ima ga i Srbija danas", ocenio je Živković.
Kako kaže, na Beogradskom univerzitetu, Elektrotehničkom i Mašinskom fakultetu i dalje postoje katedre koje se bave nuklearnom energijom.
"Takođe tokom izgradnje objekata i razvoja nulekarne energije svakako će biti obučene neke mlade generacije, da savladaju neophodnu tehnologiju", ocenio je Živković.
5. januar 11:00
5. januar 09:50
5. januar 07:55
4. januar 16:29
5. januar 11:00
5. januar 10:00
5. januar 09:30
5. januar 09:00
5. januar 11:00
2. januar 17:01
2. januar 16:10
1. januar 10:30
20. decembar 13:28
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
5. januar 09:26
4. januar 22:15
4. januar 19:08
31. decembar 13:00
27. decembar 17:34
3. januar 13:10
3. januar 07:26
2. januar 17:46