7. april 2025 12:31
Počeli "Teslini inovacioni dani", rezultati projekta "Green CleanS" krajem maja
podeli vest

Foto: TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ
BEOGRAD - Treća međunarodna konferencija "Teslini inovacioni dani" okupila je danas u Beogradu vodeće stručnjake iz oblasti energetike, industrije i akademske zajednice sa ciljem razmene znanja i iskustava, a Jelena Lukić iz Instituta Nikola Tesla ističe da je ovogodišnja konferencija specifična jer se fokusira na prezentovanje dobrih rezultata u oblasti razvoja i komercijalizacije inovativnih tehnologija.
Lukić naglašava za Tanjug da je jedan od aktuelnih projekata Instituta "Green CleanS", koji omogućava razvoj inovacija za primenu zelene tehnologije, a čije rezultate možemo očekivati krajem maja.
"Projekat finansira Fond za razvoj nauke i on predstavlja razvoj inovacija za primenu zelene tehnologije, za reciklažu i obradu iskorišćenih transformatorskih ulja u elektroprivredama. Reč je o tehnologiji koja ekološki ima najniži ugljenični otisak u odnosu na druge tehnologije koje se koriste u svetu i to je prilika da se i u Srbiji i u regionu implementira takva tehnologija na tržištu", rekla je Lukić u hotelu "Radisson Collection".
Na pitanje da li projekat podrazumeva primenu veštačke inteligencije, Lukić kaže da to nije slučaj, jer je projekat okrenut ka ekološkim aspektima reciklaže i smanjenju ekološkog otiska.
"Međutim, Institut ima nekoliko kancelarija od kojih je jedna za digitalizaciju i veštačku inteligenciju. Očekujemo veliki broj partnera i jednu veliku mrežu saradnika u toj oblasti", kazala je ona.
Projekat "Green Cleans" omogućiće uvođenje nove tehnologije za uklanjanje elementarnog sumpora iz mineralnih transformatorskih ulja korišćenjem inovativne ekološke tehnologije.
Razvoj inovativne tehnologije obuhvatiće obradu ulja u laboratorijskim uslovima, kao i na pilot postrojenju, nakon čega će uslediti demonstracija nove tehnologije u radnom okruženju na lokaciji TE Kolubara A.
Na pitanje kako ocenjuje položaj nauke u Srbiji, Lukić kaže da postoji šansa za napredak jer, prema njenim rečima, imamo dosta mladih talenata i posvećenih ljudi.
"Posebno u STEM naukama mi vidimo interesovanje kolega, inženjera. Mislim da postoje velike šanse da nauka, koja već sada solidno stoji, dalje napreduje, ali samo ukoliko bude podržana u jednom dužem vremenskom periodu", ocenila je Lukić.
Program konferencije usmeren je na savremene izazove i buduće perspektive u energetici, uključujući primenu nuklearne energije u održivom razvoju, integraciju veštačke inteligencije u upravljanju energetskim sistemima, kao i napredna rešenja za prenosne i distributivne mreže.
Poseban akcenat stavljen je na predstavljanje projekta "GreenCleanS", čiji će rezultati doprineti zelenoj i održivoj isporuci električne energije.
Galerija
Dalji razvoj ovog projekta kroz primenu inovativne tehnologije sa niskim ugljeničnim otiskom omogućiće sprečavanje kvarova energetskih transformatora prouzrokovanih korozovnim sumporom, smanjenje generisanja otpada, zagađenja životne sredine i vazduha, koje uzrokuju trenutno dostupne metode regeneracije ulja.
Konferencija, koja je počela danas, trajaće i sutra, a sam događaj predstavlja centralnu platformu za umrežavanje, razmenu znanja i podsticanje inovacija u energetskom sektoru.
Konferenciju organizuje Elektrotehnički institut Nikola Tesla koji je, uz blagoslov srpskog naučnika, osnovan 1936. godine s tendencijom da bude živi hram i večni spomenik Teslinom delu objavljujući naučnoistraživačku delatnost.
Institut ima 140 zaposlenih među kojima je 90 odsto inženjera, kao i znatan broj doktora nauka.
Član je Univerziteta u Beogradu i Zajednice instituta Srbije.