Vučić sutra sa predstavnikom Moskovske Patrijaršije, mitropolitom Antonijem
17. novembar 19:34
3. oktobar 2023 11:51
podeli vest
BEOGRAD - Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) saopštilo je danas da u svojstvu Nacionalnog CERT-a Srbije obeležava oktobar, kao međunarodni mesec informacione bezbednosti, kampanjom "Informaciona bezbednost - zajednička odgovornost".
RATEL navodi da ovogodišnja kampanja ima za cilj da sve korisnike upozna sa aktuelnim izazovima na internetu, kao i sa značajem uloge svakog pojedinca u odgovoru na izazove u sajber prostoru.
"Podizanjem svesti i znanja svih korisnika umanjuje se mogućnost izvođenja sajber napada na kritičnu infrastrukturu Srbije, kao i državne institucije, kompanije, mala i srednja preduzeća, ali i na fizička lica", ističe se u saopštenju i ukazuje da se blagovremenim prepoznavanjem i odgovarajućom reakcijom pojedinca na samo jedan fišing napad značajno može umanjiti njegova moć i mogućnost dalje distribucije, kao i posledice koje može imati po celokupno društvo.
RATEL ističe da je Evropska agencija za sajber bezbednost (ENISA), u okviru ovogodišnje kampanje meseca informacione bezbednosti, konstatovala da je najzastupljeniji vid pretnje socijalni inženjering i da zlonamerni napadači koriste sofisticirane tehnike kako bi ugrozili informacionu bezbednost pojedinca i institucija.
Slogan EU u oktobru 2023. je "Budi pametniji od hakera", navodi se u saopštenju i podseća da, s obzirom na rastući broj različitih tipova sajber pretnji i napada, Nacionalni CERT, u saradnji sa drugim institucijama koje se bave informacionom bezbednošću, kontinuirano promoviše bezbedniju upotrebu interneta s ciljem podizanja svesti i znanja neophodnih za odgovore na izazove u sajber prostoru.
Dodaje se i da su na osnovu prijavljenih incidenata Nacionalnom CERT-u najzastupljeniji tipovi napada i dalje Phishing i Ransomware, odnosno iznuđivački softver, kao i neovlašćeno korišćenje resursa i drugi oblici onlajn prevara.
Podaci ukazuju da 73 odsto ukupnog broja prijava Nacionalnom CERT-u čine različite onlajn prevare i da su one najčešće podrazumevale korišćenje lažnih domena finansijskih institucija i operatora poštanskih usluga, kao i sofisticirane fišing kampanje, za čije kreiranje je korišćena napredna tehnologija poput ChatGPT-a.
"Zakonska rešenja iz nacrta akta koji uređuje oblast informacione bezbednosti omogućiće njeno unapređenje u zemlji usvajanjem najsavremenijih evropskih regulatornih rešenja, redefinisanjem nadležnosti i preciznijim određenjem načina postupanja u slučaju incidenta ili sajber pretnje i jačanjem institucionalnog okvira u odgovoru na opasnosti u sajber svetu", navodi se u saopštenju.
Precizira se i da predloženi tekst predstavlja zakonski osnov za dalji razvoj na polju unapređenja informacione bezbednosti na način kako se to čini u državama EU i da će omogućiti Srbiji da dalje razvija mere u cilju zaštite IKT sistema i mreža, radi adekvatnog odgovora na rastuće izazove na polju upotrebe informacionih tehnologija.
RATEL najavljuje i da će se Nacionalna sajber konferencija održati 17. oktobra u Beogradu, u partnerstvu sa Registrom nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) i uz podršku Ministarstva informisanja i telekomunikacija i Mreže za sajber bezbednost.
Cilj te konferencije, kako se ističe, je da pruži sveobuhvatan pregled aktuelnosti u oblasti informacione bezbednosti od novih propisa, aktivnosti privrede i akademske zajednice, do prikaza modela i rešenja za podizanje svesti o informacionoj bezbednosti.
17. novembar 19:34
17. novembar 19:01
17. novembar 18:52
16. novembar 23:59
16. novembar 21:18
16. novembar 19:51
16. novembar 16:38
17. novembar 18:38
17. novembar 17:47
17. novembar 17:02
17. novembar 19:53
17. novembar 19:21
17. novembar 18:28
17. novembar 16:22
17. novembar 15:45
17. novembar 14:25
17. novembar 12:58
17. novembar 15:32
16. novembar 19:12
16. novembar 13:15