Petrov: Pokret bi već u narednim mesecima mogao da krene da ispunjava svrhu
24. januar 21:32
29. novembar 2023 15:08
podeli vest
BEOGRAD - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović danas je, na Beogradskom ekonomskom forumu, kao tri ključna rezultata tog resora koja su obeležila njen mandat, istakla reformu Elektroprivrede Srbije, razvoj obnovljivih izvora energije i završetak gasne interkonekcije sa Bugarskom.
Ona je istakla da je energetika kao pokretač poljoprivrede izuzetno važna, i da moramo da nastavimo u istom ritmu i u budućnosti.
Galerija
"Reforma koju smo započeli u EPS-u je preko potrebna tom preduzeću, i započeli smo je hrabro. Uspeli smo da restrukturišemo preduzeće i da ga učinimo efikasnijim i produktivnijim", rekla je Đedović Handanović.
Kako je istakla, neophodna je profesionalizacija upravljanja tog preduzeća.
"Uspeli smo da promenimo pravnu formu, promenimo statut i definišemo strateške odluke koje će se donositi. Uspeli smo da limitiramo odluke koje donosi Vlada Srbije, kako bi se strateške odluke prepustilI profesionalnom nadzornom odboru koji je počeo sa radom u junu tekuće godine", objasnila je ministarka.
Kao ključnu stvar je navela ulaganje u obnovljive izvore energije i aukcije za dodelu tržišnih premija.
"Došli smo do 20 gigavata zahteva za priključenje na mrežu obnovljivih izvora energije, ali to naša mreža ne može da podnese. Morali smo da izmenimo zakonodavni okvir kako bi omogućili sprovođenje prvih aukcija koje su bile i najveće odjednom sprovedene u regionu Zapadnog Balkana", rekla je ona.
Kako je istakla, dobili smo tržišne cene koje su u tom trenutku bile dva puta niže u odnosu na tržišne cene električne energije.
Đedović Handanović je naglasila da to znači nova ulaganja u obnovljive izvore energije od preko milijardu evra u naredne tri godine, za novih devet elektrana za vetar i solar ukupne snage preko 700 megavata.
"Oko izračunamo cenu koju smo dobili za tržišnu premiju, i projektujemo tržišne cene električne energije u narednih pet godina, država će prihodovati u proseku između 12 i 25 miliona evra godišnje", naglasila je Đedović Handanović.
Kako je rekla, potrebno je sve uraditi na zdravim osnovama kako ne bi bila ugrožena prenosna mreža.
Navela je primer Velike Britanije koja isto ima problema sa priključkom na prenosni sistem.
"Ako u Velikoj Britaniji danas podnesete zahtev za priključak, dobićete rešenje 2031. godine", istakla je ona.
On je istakla završetak gasne interkonekcije sa Bugarskom kao treći ključnu stvar koja će biti puštena u rad narednih dana.
"Ona će Srbiji dati diversifikovan izvor snabdevanja gasa iz Azerbejdžana. Da bismo se diversifikovali moramo da imamo izgrađenu infrastrukturu", rekla je ona.
Đedović Handanović je istakla da bi prioritet narednog mandata bio nastavak regionalnog strateškog planiranja.
"Očekuju nas izmene zakona o energetici koje će dodatno biti usklađene sa direktivama EU. Iskoristićemo izmene zakona da olakšamo javnim preduzećima da budu još efikasnija, kako bi omogućili nastavak novih reformi", rekla je ministarka.
Ona je ocenila da je finalni nacrt strategije završen, te da su spremni za predstojeću javnu raspravu.
"Javna rasprava o nacionalnom planu za energetiku i klimu je završena i čeka se usvajanje na vladi", istakla je ona.
Ministarka je rekla da nas očekuje puštanje u rad Termoelektrane Kostolac B3 koji će biti najveći kapacitet koji smo izgradili u poslednjih 30 godina i koji će obezbediti stabilno snabdevanje baznom energijom u procesu energetske tranzicije.
"Početkom 2024, očekuje nas i završetak postrojenja za odsumporavanje u TENT A u Obrenovcu, što će smanjiti emisiju štetnih gasova iz ove termoelektrane na nivo domaćih i evropskih propisa. U pripremi su i novi veliki projekti, pre svega izgradnja reverzibilne hidroelektrane Bistrica i naftovoda Srbija-Mađarska”, navela je Đedović Handanović.
Govoreći o ambicijama Srbije u procesu energetske tranzije, ministarka je rekla da ovaj proces zahteva vreme i ogromna finansijska sredstva, i da nije moguće "da postanemo zeleni preko noći", navodi se u saopštenju MInistarstva rudarstva i energetike.
"Potrebno je da najpre postavimo cijeve, napravimo proračun koliko će to da nas košta, da obezbedimo finansijska sredstva, i da na osnovu toga krenemo u realizaciju, što već radimo. Važno je i da smanjujemo i potrošnju energije, jer Srbija trenutno troši oko tri puta više energije za istu jedinicu BDP. Podsticali smo građane da smanje potrošnju energije i kroz subvencije, a važan rezultat je i što smo uspeli da podstaknemo građane popustima i edukacijom da racionalnije troše energiju", rekla je ministarka.
Kako je naglasila, više od milion domaćinstava mesečno tokom prethodnih godinu dana smanjilo je svoje račune, a samo u oktobru više od polovine svih domaćinstava u Srbiji je ostvarilo popust na račun između 20 i 40 odsto“,rekla je Đedović Handanović.
Ona je naglasila da treba prestati sa mantrom da su za smanjenje emisije štetnih gasova najveći problem termoelektrane.
"Najveći problem su individualna ložišta i energenti koje domaćinstva u Srbiji se koriste za grejanje. Država će nastaviti da subvencijama podstiče domaćinstava da promene kotlove i pređu na čistije izvore energije. Obezbedili smo 50 miliona evra u tu svrhu, što je dva i po puta više novca nego u prethodnom periodu, a građani trenutno konkurišu za subvencije u 131 opštini sa kojima smo potpisali ugovor”, rekla je ministarka.
24. januar 17:43
25. januar 00:03
24. januar 23:48
24. januar 22:25
24. januar 21:52
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
24. januar 23:45
24. januar 16:51
24. januar 15:59
24. januar 13:22