4. mart 2024 11:42

Mali: Od sutra primena sistema za prepoznavanje radnih dozvola u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Albaniji

Izvor: TANJUG

podeli vest

Mali: Od sutra primena sistema za prepoznavanje radnih dozvola u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Albaniji

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

KOPAONIK - Potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali najavio je na Kopaonik biznis forumu da od sutra počinje primena sistema za prepoznavanje zajedničkih radnih dozvola između Srbije, Severne Makedonije i Albanije.

"Sutra je 5. mart, dakle stupa na snagu i biće primenjen sistem za prepoznavanje radnih dozvola između Severne Makedonije, Albanije i Srbije. To će mnogo da doprinese razvoju tržišta rada i fluktuaciji kadrova", istakao je Mali.

On je kazao da će to značiti da imate situaciju da neko ko ima radnu dozvolu, na primer, u Albaniji može da radi u Srbiji i obrnuto.

"Imajući u vidu visinu plata, stepen razvijenosti i visinu BDP-a, mi neskromno očekujemo da će najveći broj ljudi upravo svoje rešenje i želju da radi naći u Srbiji", rekao je Mali.

Uložićemo dodatnih 17 milijardi evra u kapitalne investicije do 2027.

Ministar finansija izjavio je da će Srbija uložiti dodatnih 17 milijardi evra u kapitalne investicije do 2027. godine i poručio da je sasvim realno da do kraja te godine dostignemo prosečnu platu od 1.400 evra.

"Da znate da je potpuno ostvariv taj cilj da 2027. godine u decembru prosečna zarada u Srbiji bude 1.400 evra, prosečna penzija 650 evra i  minimalna zarada 650 evra, uz sve ono što dalje čini životni standard građana Srbije visokim", naveo je Mali.

Naglasio je da je reč i o ulaganjima u zdravstvo, prosvetu i druge oblasti, kao i u radove na 57 porodilišta.

Mali je rekao da je realan cilj i da 2027. godine izvoz IKT usluga bude 10 milijardi evra i istakao da je izgrađeno 596 kilometara brzih saobraćajnica i auto-puteva. 

Do 2027. vraćamo se u zonu visokog rasta BDB od šest i sedam odsto

Siniša Mali izjavio je da je cilj da Srbija ostvari ove godine stopu privrednog rasta od 3,5 odsto, a da se do 2027. vrati u zonu visokog rasta BDP od šest i sedam odsto. Mali je podsetio da je 2019. godine, neposredno pre pandemije koronavirusa, stopa rasta našeg BDP-a bila 6,4 odsto.

"Zahvaljujući merama fiskalne konsolidacije i ogromnim stimulansima za razvoj naše ekonomije, mi smo 2018. polagano ubrzavali, 2019. još više ubrzavali, međutim desila se 2020. kada je krenula pandemija i upravo ka tim stopama rasta hoćemo da se vratimo, od šest i sedam odsto", istakao je Mali.

On je rekao da će tome doprineti projekat Skok budućnost - Srbija 2027.

"U pitanju je upravo ta želja da se vratimo u zone visokog rasta naše ekonomije. Mi smo prošle godine prvi put prešli tu granicu od 69 milijardi evra kada je reč o vrednosti našeg BDP-a. Ove godine planiramo rast od 3,5 odsto, naredne godine četiri odsto. Mi smo prošle godine uprkos svim izazovima, kada je jedna Nemačka ostvarivala negativne stope rasta, imali privredni rast Srbije od 2,5 odsto. Očuvala svoju makroekonomsku stabilnost i sa stopama rasta koje sam naveo - da, realno je da mi idemo preko 90 milijardi evra vrednosti BDP 2027. godine", rekao je Mali. 

Dva širokotrupna aviona za Er Srbiju stižu u julu i septembru

Ministar finansija najavio je da je u toku nabavka dva nova širokotrupna aviona za Er Srbiju, od kojih će jedan stići u julu, a drugi u septembru.

"Otvaramo odmah linije za Guangdžou i Šangaj. Imamo tri linije za Kinu, imamo dve linije za SAD, pri čemu razmatramo još jednu, a to je za Majami", rekao je Mali.

Istakao je da nacionalna avio kompanija jedne male Srbije leti i na istok i na zapad. Ministar Mali je dodao da je cilj da se otvore nova tržišta i da je zato potpisan i sporazum o slobodnoj trgovini sa Narodnom Republikom Kinom.

"To je ogromna izvozna šansa za Srbiju. Moramo da otvaramo nova tržišta, moramo da budemo svesni tendencija i trendova rasta. Ide 'shift' ka Aziji, prihvatili mi to ili ne, iako nam je Evropska unija i dalje dominantan trgovinski partner. Dakle, te stvari moramo da imamo u vidu", naveo je Mali.