12. mart 2024 20:00
Konferencijom o finansijskoj pismenosti otvorena Evropska nedelja novca u Beogradu
podeli vest
BEOGRAD - Konferencijom "Promocija finansijske pismenosti" u italijanskoj ambasadi u Beogradu, danas je otvorena jubilarna 10. Evropska nedelja novca, a ambasador Italije u Srbiji Luka Gori istakao je da je finansijska pismenost posebno važna jer danas ubrzano napreduje i finansijska tehnologija.
"Promocija i sama finansijska edukacije su sa ciljem da se poboljša kultura i znanje za veću inkluzivnost. Nadam se da će dublja saradnja između srpksih i italijanskih finansijskih institucija u oblasti finansijske pismenosti doneti velike rezultate, posebno kada su u pitanju mladi ljudi", rekao je Gori.
Naglasio je da je finansijsko prisustvo Italije u Srbiji veoma važno i to ne samo zbog dve velike italijanske banke već i velikog institucionalnog prisustva, posebno u poslednjih nekoliko godina, odnosno da su tri velike finansijske institucije otvorile svoja predstavništva u Beogradu.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Marina Papadakis takođe ističe da je finansijska pismenost velika i važna tema, i da je ova vrsta pismenosti bitna jer opredeljuje način na koji će ljudi trošiti ono što zarade i odrediti koliko će odgovorno koristiti bankarske usluge.
"Kao Udruženje banaka tokom cele godine preduzimamo mnoge aktivnosti u ovoj oblasti. Sprovodimo finansijsku edukaciju najmlađih đaka osnovnih i srednjih škola u saradnji sa bankama i Ministarstvom prosvete. Svesni smo toga da nedostaje finansijsko obrazovanje", rekla je Papadakis.
Objasnila je da je finansijska pismenost važna jer se moderne tehnologije koriste sve više i govoreći o brojkama istakla da prema podacima Narodne banke Srbije, korišćenje eBanking-a poraslo za 30 odsto.
"Time su i rizici od prevare veći, pa tako posebno želim da podvučem da mi kao bankarski sektor u najskorije vreme pokrećemo kampanju za sajber bezbednost. Sve su napredniji i različitii vidovi prevara, zato ćemo to pokušati u narednom periodu da predočimo javnosti, i damo informacije o samim načinima prevare, ali i kako da postupa onaj ko je prevaren", rekla je Papadakis i dodala da je finansijski edukovan klijent - zadovoljan klijent.
Generalni direktor Sektora za zaštitu korisnika finansijskih usluga Narodne banke Srbije (NBS) Bojan Terzić Terzić rekao je da je od finansijske krize 2008. godine finansijska edukacija postala posebno važna, i naglasio da svi pružaoci finansijskih usluga u ovome treba da učestvuju.
"Potrošač mora da zna ekonomske posledice i ume da proceni sve posledice iz ugovora, jer svaki put kada se nešto promeni, dolazimo do suda gde žele da pokažu da nisu razumeli posledice određenih termina i uslova", rekao je Terzić.
Šef sektora za evropske integracije i ekonomska pitanja u Delegaciji EU u Srbiji Andrea Hohhuber rekla je da se ekonomska stabilnost i prosperitet ne postižu samo kroz regulative već i ojačavanje i osnaživanje pojedinaca da donesu svoje finansijske odluke.
"Događaji kao ovaj su važni da podignu svest o značaju poznavanja svih procesa od upravljanja sopstvenim budžetom do komplikovanih. Pismenost je važan alat za otvaranje računa i znanja kako da investiraju i sačuvaju za penziju. Kako da donesu važne životne odluke koje mogu da naprave dugoročne i generacijske posledice", rekla je Hohhuber.
Ovaj događaj organizovalo je Udruženje banaka Srbije u saradnji sa Ambasadom Italije u Beogradu.