11. maj 2023 08:01

Kišida: Japan će predvoditi međunarodne napore u uspostavljanju pravila za korišćenje veštačke inteligencije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Kišida: Japan će predvoditi međunarodne napore u uspostavljanju pravila za korišćenje veštačke inteligencije

Foto: Kim Hong-Ji/Pool Photo via AP/Kim Hong-ji

TOKIO - Premijer Fumio Kišida izjavio je danas da će Japan, kao predsedavajući ovogodišnjih sastanaka Grupe sedam, nastojati da predvodi međunarodne napore u uspostavljanju pravila za korišćenje veštačke inteligencije.

Obećanje dolazi u trenutku kada vlade pokušavaju da iskoriste tehnologije koje se brzo razvijaju kao što je AI bot ChatGPT, dok istovremeno ublažavaju rizike po privatnost i rešavaju druge probleme, prenosi agencija Kjodo.

 

"AI ima potencijal da pozitivno promeni ekonomiju i društvo, ali takođe nosi i rizike. Moramo da odgovorimo na odgovarajući način i na jedno i na drugo", rekao je Kišida na prvom sastanku vladinog panela na kojem se raspravljalo o strategiji za veštačku inteligenciju.

"Neophodno je da Japan, kao predsedavajući G-7, ima vođstvo u promovisanju zajedničkog razumevanja i uspostavljanju pravila", dodao je on.

Očekuje se da će panel, koji vodi Jutaka Macuo, profesor Univerziteta u Tokiju, a na kojem učestvuju akademici, poslovni ljudi i predstavnici vladi, razmotriti način efikasnog korišćenja i regulisanja AL.

Čet-botovi su softverske aplikacije osposobljene da koriste i obrađuju ogromne količine podataka sa interneta i drugih izvora, na osnovu čega simuliraju razgovore sa korisnicima.

Među njima, ChatGPT, koji je razvila kompanija OpenAI u novembru 2022. kao prototip, privukao je globalnu pažnju.

To je skraćenica za Chat Generative Pre-trained Transformer i pokreće ga mašinsko učenje koje funkcioniše tako što oponaša procese u ljudskom mozgu.

Ali takođe postoji zabrinutost da pružalac usluga prikuplja ogromne količine ličnih podataka bez ovlašćenja.

Kišida će biti domaćin samita G-7 između 19. i 21. maja u Hirošimi, kome će se pridružiti lideri Britanije, Kanade, Francuske, Nemačke, Italije i Sjedinjenih Država, plus Evropske unije.

To je usledilo nakon prošlomesečnog sastanka njihovih ministara tehnologije u Japanu, na kojem su se složili da postave međunarodne standarde kako bi se osiguralo „odgovorno” korišćenje veštačke inteligencije.