Petrov: Pokret bi već u narednim mesecima mogao da krene da ispunjava svrhu
24. januar 21:32
7. avgust 2024 12:34
podeli vest
RIM - Retrospektivna izložba radova autorke Mire Brtke "Budućnost je iza nas" privlači nesvakidašnju pažnju publike iz celog sveta i biće otvorena do 8. septembra u Nacionalnoj galeriji moderne i savremene umetnosti u Rimu, saopštili su danas organizatori.
Prema rečima kustosa Nacionalne galerije, Brtkina izložba beleži "rekord posećenosti za ovo doba godine", navedeno je.
"Izložba dokumentuje neiscrpnu kreativnu žilu, od monohromatske čistoće gotovo zen belih slika prelazi na uzbudljivu i emocionalnu upotrebu boje, na platnima i kolažima, od zavarene skulpture dolazi do linearne skulpture od žičane konstrukcije, dela sa vezovima" , rekla je direktorka Nacionalne galerije Renata Kristina Macantini.
Izložba je postavljena na dva nivoa, a izloženo je 120 radova nastalih u Rimu čime se Brtka potvrdila kao velika evropska umetnica druge polovine dvadesetog veka.
Profesor Jerko Dengeri reklao je da je otvaranje izložbe u "ovako važnoj instituciji u Rimu velika stvar".
"Izložba „Budućnost je iza nas“ koliko god da predstavlja veliki omaž pre svega samoj umetnici, kao njena retrospektiva, na neki način kao da želi da pokaže da je Rim u to vreme predstavljao međunarodnu scenu i da jedna umetnica koja je došla iz druge sredine, je upravo u Rimu mogla izgradi ovako impozantan opus", rekao je Dengeri.
Njeni radovi nalaze se u blizini remek-dela velikih italijanskih umetnika Đakoma Bala (Giacomo Balla), Umberta Bokonija (Umbreto Bocconi), Pjera Manconija (Piero Manzoni), Luća Fondtana (Lucio Fontana) i drugih.
Izložbu prati monografija na engleskom i italijanskom jeziku, sa tekstovima likovnog kritičara Save Stepanova, kustosa Anđela Bukarelija (Angelo Bucarelli) i Ludovike Rosi Purini (Ludovica Rossi Purini).
Za izložbu na čijem su otvaranju prisustvovali brojni visoki predstavnici politike, kulturne elite i starog plemstva Italije, zadužen je stručni tim Fondacije "Mira Brtka" , na čelu sa Ivanom Mitićem i postavkom Miroslava Rodića.
Za upečatljiv utisak postavke pobrinuo se arhitekta Franko Purini, koji je instalacijonim kreiranjem izložbenog prostora doprineo da se istakne karakter izložbe, a isti se može pronaći i u Arte Galeriji u Beogradu.
Prestonica Italije ovo doba godine prepušta “naumornim i na visoke temperature otpornim turistima iz celog sveta” i sa posebnom pažnjom su kreirane izložbene delatnosti za taj period u godini.
Pored Brtkine, izdvajaju se još dve postavke velikih svetskih umetnica, Luize Buržoa (Louise Bourgeois) u Galleria Borghese i Karle Akardi (Carla Accardi) u Palazzo delle Esposizioni, navedeno je.
24. januar 17:43
25. januar 00:03
24. januar 23:48
24. januar 22:25
24. januar 21:52
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
24. januar 23:45
24. januar 16:51
24. januar 15:59
24. januar 13:22