25. novembar 2024 19:06

Selaković na izložbi o manastirima u AP KiM u sedištu Uneska u Parizu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Selaković na izložbi o manastirima u AP KiM u sedištu Uneska u Parizu

Foto: TANJUG/MINISTARSTVO KULTURE

PARIZ - Ministar kulture Nikola Selaković prisustvovao je večeras u sedištu Uneska u Parizu otvaranju izložbe posvećene manastirima u AP Kosovo i Methohija.

„Čast mi je i zadovoljstvo da vam se obratim ispred Ministarstva kulture i Stalne delegacije Republike Srbije pri Unesku. Posebno, povodom obeležavanja 20 godina od upisa manastira Dečani na Listu svetske baštine i izložbe o srpskim srednjovekovnim manastirima u opasnosti. Slavimo dan kada je ova fantastična srpska riznica duha prepoznata kao svetsko dobro i blago čitavog čovečanstva. To nas neizmerno raduje'', rekao je Selaković.

On je dodao da je simbolička vrednost današnje svečanosti mnogostruko uvećana i time što se održava na drugi dan Slave Svetog Stefana Dečanskog.

''Manastir Dečani je upravo njegova zadužbina (uz njegovog sina Cara Stefana Dušana), a sama Slava je običaj srpskog naroda koji je na Listi nematerijalne kulturne baštine Uneska“, rekao je ministar Selaković.

On je istakao da se kultura u našem vremenu često opisuje kao polje ugroženo mnogim složenim izazovima i naveo da su na globalnom planu, to pandemija, konflikti, ideologije predrasuda i zaborava i mnogi drugi, kao i da je u tim okvirima, iskustvo Srbije, istorijsko i aktuelno veoma posebno.

„Naše ukupno iskustvo nam govori da je kultura ključ za rešenje i prevazilaženje izazova sa kojima se sama suočava. Istovremeno, ona je štit od drugih opasnosti koje prete čovečanstvu, i to prepoznavanjem kulture kao izvora i čuvara vrednosti i globalnog javnog dobra“, rekao je ministar Selaković.

On je podsetio da Srbija veoma aktivno učestvuje u svim aspektima rada Uneska i njegovim inicijativama, kao i kroz kontribucije fondovima ove organizacije Uneska.

''Dozvolite da ponovim da je Republika Srbija sasvim posvećena principima i prioritetima Uneska, kao i ostvarivanju zajedničkih ciljeva i inicijativa unutar UN, uključujući i inicijativu za uspostavljanje posebnog cilja za kulturu nakon 2030. godine. U tom okviru, spremni smo za nastavak i svestrano unapređenje dosadašnje saradnje sa Uneskom i državama članicama. O našem zajedničkom i jedinstvenom razumevanju naše misije na najkonkretniji način smo se osvedočili kada je Unesko 2005. godine organizovao Donatorsku konferenciju za porušene i oštećene spomenike na Kosovu i Metohiji. Na ovom činu prepoznavanja, posvećenosti i solidarnosti bićemo uvek veoma zahvalni,“ istakao je Selaković.

Ministar Selaković je istakao da ima obavezu da upravo u sedištu Uneska, i na današnji dan podseti da je srpska kulturna baština na Kosovu i Metohiji i dalje, u 21. veku, jedno od najugroženijih kulturnih dobara u Evropi.

„Četiri dobra koja su deo svetske baštine Uneska imaju prepoznatu izuzetnu univerzalnu vrednost i od 2006. godine se nalaze na Listi svetske baštine u opasnosti, manastir Dečani, Pećka patrijaršija, manastir Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške, predstavljeni su u postavci. I pored toga, neprekidni nasrtaji na srpsku baštinu, pokušaji preimenovanja i falsifikovanja istorije postali su gotovo svakodnevica. Samo u periodu 2023-2024. dogodio se 31 napad, od kojih je većina bila usmerena na uništavanje i skrnavljenje kulturnih dobara. I samom Patrijarhu Srpske Pravoslavne Crkve je koliko u maju ove godine bez obrazloženja bio zabranjen boravak na Kosovu i Metohiji u okviru njegovih redovnih dužnosti“, rekao je Selaković.

Podsetio je da kada je reč o najnovijim stradanjima, naročito bio dramatičan period posle okončanja ratnih sukoba na AP KiM u junu 1999.

''Tada je, u organizovanim napadima, oskrnavljen, oštećen ili u potpunosti uništen veliki broj srpskih crkava i manastira. Sa lica zemlje su trajno uklonjena - primenom eksploziva - i neka dela srpskog srednjovekovnog graditeljstva i slikarstva XIV i XV veka. U velikom talasu nasilja, u martu 2004, je sa Kosova i Metohije proterano nekoliko hiljada Srba Stradali su, među mnogim drugim, i neki od nebično vrednih srpskih spomenika, poput manastira Svetih arhanđela kod Prizrena, manastira Devič i još nekoliko srednjovekovnih crkava u samom gradu Prizrenu. Uništeno je, spaljeno i oštećeno 34 crkve i manastira i razrušena su tri groblja,“ rekao je Selaković.

Istakao je da je potrebno skrenuti pažnju i na jedan osoben aspekt ugrožavanja srpskih srednjovekovnih spomenika na AP KiM, čak i onih koji su svetska baština putem falsifikata.

Ukazo je da se to čini pre svega kroz krivotvorenje podataka o njihovom poreklu.

„Dozvolite mi da od hiljada pomenem samo jedan konkretan slučaj. U Bogorodici Ljeviškoj, u Prizrenu, zajedno sa mnogim freskama, na zidu zapaljene svetinje goreo je i natpis persijskog pesnika Hafiza Širazija iz 14. veka. On glasi: 'Zenica oka moga gnezdo je lepoti tvojoj'. Ovaj predivni stih bio je vekovima skriven ispod maltera, u vreme kada je manastir bio pretvoren u džamiju. Tako, sa jedne strane su mržnja i vatra. Sa druge strane poštovanje i ljubav prema uzvišenom bez granica. Ovo drugo, u rečima velikog pesnika moramo čuvati kao zenicu oka svog. Ne zbog oka, zbog univerzalne lepote i istine“, rekao je on.

Poručio je da u ime izuzetne univerzalne vrednosti, čije očuvanje je jedna od ključnih misija Uneska, i u ime istorijske istine, ova izložba budi i poziva savest javnosti, kao i da ona stoji nasuprot svakom nasilju i krivotvorenju.

Ministar Selaković je zaključio da izložba svedoči o neophodnosti i plemenitosti misije zaštite kulturnog nasleđa čovečanstva.

Na otvaranju izložbe u sedištu Uneska prisutni su i patrijarh srpski Porfirije, vladika raško-prizrenski Teodosije, direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon, brojni predstavnici Uneska, predstvnici diplomatskog kora.