18. decembar 2024 20:41
Prirodnjački muzej u Beogradu obeležio 129 godina postojanja, zahvalnica Tamari Vučić
podeli vest
BEOGRAD - Prirodnjački muzej u Beogradu proslavio je danas 129 godina postojanja, a tim povodom uručene su zahvalnice za izuzetnu saradnju institucijama i pojedincima među kojima je i supruga predsednika Srbije Tamara Vučić.
Prirodnjački muzej u Beogradu jedan je od najstarijih muzeja u Srbiji u kojem se čuva više od dva miliona vrednih primeraka i čija je misija očuvanje, istraživanje i promocija prirodnog nasleđa Srbije.
Direktor Muzeja Slavko Spasić rekao je da ta ustanova, sa svojim bogatim fondovima, igra ključnu ulogu u očuvanju bio i geo-diverziteta Srbije i aktivno doprinosi savremenim istraživanjima.
Galerija
"Sa skoro dva miliona eksponata, naš muzej nije samo svedok prošlosti, već i aktivan učesnik u oblikovanju budućnosti prirodnih nauka. Zahvaljujući posvećenim timovima, stvorili smo instituciju koja inspiriše nove generacije da razumeju složenost prirode, ali i da se ponose bogatstvom koje ona pruža”, rekao je Spasić na svečanosti u Narodnij biblioteci Srbije povodom Dana Prirodnjačkog muzeja, koji se obeležava 19. decembra.
Naglasio je da u vremenu kada su pretnje od klimatskih promena i gubitka biodiverziteta sve izraženije, odgovornost Prirodnjačkog muzeja nije samo da čuva dokaze prošlosti, već i da uči, inspiriše ljude da čuvaju ono što je još pred nama.
Spasić je rekao da je završen urbanističko-arhitektonski konkurs za novu zgradu Muzeja u Parku prijateljstva na Ušću, ističući da je cilj dalja modernizacija i proširenje kapaciteta i da Muzej postane moderan centar nauke i kulture u skladu sa najnovijim svetskim standardima.
''Novi objekat biće prostor koji će se savršeno uklopiti u okolinu, ali i biti simbol razvoja i posvećenosti u čuvanju prirodnog nasleđa'', rekao je Spasić.
Dodao je da Muzej nastavlja sa misijom promocije ekologije i zaštite životne sredine što će, kako kaže, postići inovativnim izložbama i obrazovnim programima ističući da su u toj ustanovi ponosni na putujuće izložbe koje je ove godine videlo blizu 100.000 posetilaca ne samo u Srbiji, već i u regionu.
Spasić je zahvalio institucijama i pojedincima na saradnji i podršci Muzeju u ostvarivanju zajedničkih ciljeva i dodao da ličnu zahvalnost za pokretanje projekta za novu zgradu Muzeja duguje supruzi predsednika Srbije Tamari Vučić koja se na svečanosti obratila u ime dobitnika.
Tamara Vučić je čestitala Muzeju važnu godišnjicu - 129 godina trajanja, tradicije, iskustva, znanja, predanog rada, kao i početak ostvarenja jednog velikog sna i velikog cilja, a to je, kako je istakla, nova zgrada i reprezentativan prostor Prirodnjačkog muzeja.
"Dva miliona primeraka, fosila, minerala, biljaka, životinja, svega toga što Prirodnjački muzej ima i poseduje u svojim depoima, što sam imala priliku lično da obiđem i u to se uverim, konačno će dobiti prostor kakav zaslužuje, da će sve to moći da pokaže i prikaže širom otvorenih vrata svim ljudima, zarobljenicima u prirodu", rekla je Tamara Vučić.
Naglasila je da Beograd, kao i svaki veliki grad, treba i zaslužuje da ima ozbiljan i veliki Prirodnjački muzej po uzoru na London ili Njujork.
Tamara Vučić je istakla da će 2027. godina biti od velikog značaja za Srbiju u mnogo čemu i kada ćemo dočekati goste iz celog sveta na specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 u okviru koje će vrata širom otvoriti i Prirodnjački muzej.
"Ali, ono što čini mi se još važnije od toga jeste da će otvoriti svoja vrata deci iz Srbije, ali naravno i šire, gde će moći zaista da iskuse i upoznaju prirodno bogatstvo naše zemlje, ali i sveta, da ga upiju svim svojim čulima kako bi ono ostalo deo njih celog njihovog života", rekla je supruga predsednika Srbije.
Zahvalila je direktoru i zaposlenima na entuzijazmu i predanom radu i naporu koji ulažu da sve primerke očuvaju i sačuvaju za novu zgradu u šta se, kaže, uverila tokom posete Prirodnjačkom muzeju.
"Kada posedujete u sebi više od onoga što u određenom trenutku možete, imate mogućnosti da pokažete i prikažete, ali imate jasno zacrtan cilj, koji je satkan i prožet snažnom, jakom, željom i voljom i naravno predanim radom, onda se nekako univerzum ukroti, ali ne protiv vas, nego protiv neuspeha i pomogne vam da te svoje ciljeve i snove dostignete i ostvarite", rekla je Tamara Vučić.
Zahvalnicu Prirodnjačkog muzeja za izuzetnu saradnju i podršku u radu i ostvarenju zajedničkih ciljeva dobili su i Ministarstvo kulture, Zavičajni muzej Petrovac na Mlavi, Etnografski muzej, Muzej Jugoslavije, Muzej Kikinda, Muzej Hercegovine iz Trebinja, Gradski muzej Vršac, Muzej u Prijepolju, Beo Zoo Vrt, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, Srpsko geološko društvo, Palata Nauke - Zadužbina Miodraga Kostića.
Među dobitnicima su i arhitektonski studio MitArh, čiji je projekat pobedio na konkursu za novu zgradu Muzeja, Urbanistički zavod Beograd, Društvo arhitekata Beograda, Botanička bašta "Jevremovac", dr Uroš Buzurović, dr Aleksandar Luković, kao i novinari medijskih kuća Blic i Politika.
U protekloj godini muzejski tim je realizovao brojne izložbe, među kojima je izložba "Biljka kao začin. U carstvu boja, mirisa i ukusa", kao i izložba "Fosili kao odrazi prošlosti", koja je prikazana u sedam gradova Srbije.
Muzejski planovi za 2025.godinu uključuju izložbe kao što su "Fosilizacija", koja istražuje zanimljive geološke procese, kao i izložba o Arčibaldu Rajsu, koja će istraživati manje poznate aspekte života i rada "oca srpske forenzike" i prirodnjaka, a povodom 150 godina od njegovog rođenja.