9. novembar 2023 21:04

Maja Gojković prisustvovala obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma

Izvor: TANJUG

podeli vest

Maja Gojković prisustvovala obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma

Foto: TANJUG/MINISTARSTVO KULTURE/ DARIO KONSTANTINOVIĆ

BEOGRAD – Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković u svojstvu ličnog izaslanika predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, obratila se večeras na ceremoniji obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma u Narodnom pozorištu u Beogradu i tom prilikom istakla da je negovanje kulture sećanja među najvišim prioritetima Vlade Republike Srbije i da je ovaj dan velike istorijske težine i duhovne visine ispunjen užasnim stradanjima i najdubljim ljudskim dostojanstvom.

Gojković je podsetila da je današnji dan odabran u znak sećanja na 9. novembar 1938. godine kada je u „Kristalnoj noći“ započet sistematski državni, javni progon Jevreja, koji je na kraju završio u Holokaustu, genocidom i ubistvom desetina miliona nedužnih ljudi širom sveta i da je “sve ovo nesumnjivi vrhunac zla u istoriji čovečanstva, u režiji mračnih ideologija nacizma i fašizma, zla koje je zahvatilo bezmalo čitavu planetu i čiji je plamen mržnje osetio gotovo svaki narod sveta“, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture.

Ona je naglasila da srpski narod koji je toliko puta u svojoj istoriji žrtva nasilja, duboko razume mrak ponora koji je stvorio fašizam i užas genocida kojim je i sam bio pogođen i da smo zato u potpunosti posvećeni i najdublje privrženi negovanju kulture sećanja

„Često se kaže – da se ne bi ponovilo. Sećanje je, naravno, nužno da bismo sprečili povampirenje fašističke ideologije i ponovno pomaljanje rasizma u liku antisemitizma. Zato je negovanje kulture sećanja među najvišim prioritetima Vlade Republike Srbije“, istakla je Gojković.

Gojković je navela da o tome, posle 70 godina nebrige najrečitije govore primeri obnove Centralne kule nekadašnjeg logora Staro sajmište, potom izuzetno aktivno učešće Srbije u međunarodnim organizacijama koje se bave Holokaustom, marljivo zalaganje u procesu obnove izložbe u Bloku 17, poznatom i kao nekadašnji Jugoslovenski paviljon u Memorijalnom državnom muzeju Aušvic-Birkenau i još mnogo toga.

Prema njenim rečima, u srpskoj kolektivnoj svesti stalno su prisutni Jasenovac, Donja Gradina, Jadovno, Prebilovci, Topovske šupe, Šumarice, Kraljevo, Jajinci, Kravica, Petrovačka cesta… "tolika stratišta, logori, jame, progoni".

„U tom svetlu, ono na šta i danas moramo podsetiti je da je naš narod i sada, na Kosovu i Metohiji i dalje izložen najgrubljoj diskriminaciji i stradanju. Ono za nas, na žalost, nikada nije postala siva i strašna slika iz istorijskih knjiga, već je bolna svakodnevica mnogih naših sunarodnika i sugrađana, ispunjena krvlju, suzama, oskrnavljenim crkvama, preoranim kostima i strepnjom koja guta detinjstva i čitave živote“, rekla je Gojković.

Ona je istakla da „zato, pored ostalog, za nas i borba protiv fašizma i antisemitizma i bilo kog oblika diskriminacije, nikada nije mogla da bude ili postane samo fraza ili ideja, već je duboko utkana u način na koji mi razumevamo život dostojan čoveka".

"Tu vrednost nam niko ne može osporiti ni oduzeti“, poručila je ministarka kulture.

Podsećajući da je od „Kristalne noći“ do danas prošlo 85 godina, Gojković je rekla da je to vreme za istoriju „treptaj oka i nekada deluje kao da se taj strašan događaj desio juče“ i dodala da često imamo privid utiska da smo kao čovečanstvo iz tog zla naučili istorijsku lekciju i da takav svet i takav užas danas više nije moguć.

Napomenula je da iako nužno, sećanje nije uvek dovoljno da spreči reinkarnaciju zla.

„Potrebna je istorijska svest da se prepozna činjenica da ni fašizam ni antisemitizam nikada nisu nestali i da su i danas sa nama, svejedno da li u starom ili novom ruhu. Potrebna je i odlučnost da im se suprotstavimo, gde god se pojavili, i čim ih prepoznamo, poručila je Gojković.

Dodala je da mi dobro znamo kako oni počinju, kao netrpeljivost, mržnja, nasilje, diskriminacija, ksenofobija i već tada ih, kako je navela, moramo preseći u korenu, jer za njih nema i ne može biti ni opravdanja ni razumevanja.

“Srbija je izuzetno ponosna na svoju tradiciju borbe protiv fašizma i iskonsko gnušanje prema antisemitizmu, u ime slobodarskih vrednosti i humanosti. Mi nismo oklevali da na oltar ove borbe prinesemo ogromne žrtve, bolne i teško podnošljive, jer smo uvek dobro razumeli da te pošasti nisu stremile da unište samo svoje ideološke neprijatelje, u prvom redu slobodarski svet. One su bile rešene da unište ljudskost uopšte“, rekla je Gojković.

Naglasila je da dobro znamo da su fašizam i antisemitizam svoju moć nad ljudima uvek sticali mržnjom, nasiljem, predrasudama, neznanjem, strahom i očajem i da je zato i najbolji način borbe protiv njih nepokolebiva vera u ljudskost i odlučnost da se za nju borimo svim silama.

„Zbog toga u ime moralnih, univerzalnih ljudskih vrednosti jasno i glasno kažemo da se ova vatra zla i stihija mržnje može gasiti samo uzajamnim razumevanjem, solidarnošću i poštovanjem. Jačanje ljudskosti je stalna dužnost koja se tiče svih nas i predstavlja zadatak na kome svi moramo neprekidno raditi“, zaključila je potpredsednica Vlade i ministarka kulture.

Ceremoniju obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma organizovalo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.