16. jun 2024 10:01
Neda Knežević: Izložba "Tanjug javlja..." posle Pekinga u Prijepolju i na Korčuli
podeli vest
BEOGRAD, 16. juna (Tanjug) - Izložbu Muzeja Jugoslavije "Tanjug javlja: Rat je završen", koja se danas završava u Kulturnom centru Srbije "Ivo Andrić“ u Pekingu, biće potom predstavljena u Prijepolju i na Korčulu, najavila je direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević.
"Muzej Jugoslavije je prva muzejska institucija koja je gostovala u našem kulturnom centru koji se nalazi na nesvakidašnjem mestu - to je umetnička zona '789' u Pekingu", rekla je Knežević Tanjugu.
Prema njenim rečima, taj deo Pekinga je epicentar kulturnih dešavanja, sa nizom kulturnih centara, galerija, suvenirnica, tako da je potencijal Kulturnog centra Srbije "izuzetno veliki".
Izložba je od 30. maja u Pekingu predstavila oko 1.500 izdvojenih dokumenarnih fotografija iz jugoslovenske istorije posle Drugog svetskog rata, a Knežević je rekla da su "pretpostavili da će izložba tamo odjeknuti", pošto i u Beogradu Kinezi posećuju u velikom broju Muzej Jugoslavije.
Knežević je primetila da je tokom izložbenih dana u Pekingu u toku dana "uvek bilo puno posetilaca".
"Agencija Tanjug je pratila sva dešavanja neposredno pre oslobođenja i nakon oslobođenja. To na neki način kod kineske publike budi empatiju, pošto u istoriji delimo tragične momente i delove", napomenula je Knežević
Prema njenim rečima, na otvaranju izložbe u Pekingu je bio osmišljen kviz o poznavanju Jugoslavije, a svi koji su tačno odgovorili dobili su suvenir Muzeja Jugoslavije.
"Kineska publika je inače strašno znatiželjna i voli da uči i sve ih interesuje", navela je Knežević.
Izložba predstavljena u centru "Ivo Andrić" je bila u smanjenom obimu u odnosu na premijernu postavku iz 2020. godine, koja je bila otvorena u Muzeju Jugoslavije povodom obeležavanja 75 godina od završetka Drugog svetkog rata.
Na izložbi je predstavljen deo obimne građe pronađene u Muzeju Jugoslavije, oko 25.000 snimaka koje su od 1944. do 1947. godine snimili foto-reporteri Tanjuga, ali i pojedini nepoznati autori.
Objektivom Petra Obradovića, Branka Savića i Isaka Koena zabeleženi su skupštinska zasedanja, posete stranih delegacija, partijske konferencije, politički mitinzi, parade i defilei povodom državnih praznika.
Zabeleženi su i obnove saobraćajnica, raščišćavanju ruševina, rad bolnica i dečjih domova, život u selima, i brojna kulturna i sportska dešavanja.
"Fotoreporteri su kroz sliku hteli da obeleže boljitak i socijalnu revoluciju u periodu pre oslobođenja i neposredno nakon", napomenula je Knežević.
Prema njenim rečima, materijale predstavljene na izložbi mogu koristiti razni istraživači širom sveta, a tu je i par intervjua gde se teoretičari i istoričari referišu na neke od celina izložbe.
Pre odlaska u Peking bio je stigao poziv od Narodnog muzeja u Prijepolju, kao i od hrvatskog istoričara istoričara Dragana Markovine da izložba gostuje u septembru na Korčuli.
Knežević je dodala da je u pitanju festival "Korčula After Party", koji se "referiše na 1968. godinu i taj period, u današnjem kontekstu".
Pored autora Radovana Cukića i Milice Tomić realizaciji izložbe doprinela je i saradnica na obradi fotografije Jovana Stojadinović.
Arhitekturu postavke radila je Milica Lopičić, dok je za dizajn bio zadužen Mane Radmanović.
Izložba "Tanjug javlja: Rat je završen" u Kulturnom centru Srbije "Ivo Andrić“ u Pekingu realizovana je uz podršku Ministarstva kulture Srbije.
(kraj) arf/