![Vlada Srbije: Odlaže se uvođenje državne mature za 2028/2029.](/data/images/2023-06-02/39424_protesti-zahtev-razresenje_f.jpg?t=1737998458)
19. septembar 2024 15:43
Ministar Ristić: Knjiga Emilije Radibratović hrabro i dubinski sagledava položaj žena
podeli vest
![Ministar Ristić: Knjiga Emilije Radibratović hrabro i dubinski sagledava položaj žena](/data/images/2024-09-19/168181_beograd-knjiga-razgovor_f.jpg)
Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ
BEOGRAD - Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas da je Emlija Radibratović sa knjigom "Odobrena u Srbiji: žena, majka, ministar(ka)" pokazala neobičnu hrabrost, objektivnost i sposobnost dubinskog sagledavanja teme položaja žene u našim medijima i društvu.
Učestvujući u razgovoru o delu Radibratović u Atrijumu Narodne biblioteke Srbije, Ristić je naveo da knjiga "nema ni trunke suvoparnost ili naučne sterilnosti", a poseduje elemente književnog "što je dodatni kvalitet".
Za monografiju koja je nastala na osnovu doktorske disertacije Radibratović, a koju je objavio Službeni glasnik, Ristić je rekao da je "fantastična knjiga, sa kreativnom opremom, i nije klasičan doktorat".
Galerija
Ristić je rekao da je Radibratović sa svojm timom uložila ogroman trud da svoje istraživanje privedu kraju i ohrabrili su se da progovore temi koja je prisutna kod nas, ali i globalno, i izaziva interesovanje javnosti, često i burne rasprave, uz ljude bez dovoljne kompetentnosti da komentarišu.
"I dalje smo društvo koje je najvećim delom tradiocionalno i mačističko. Prošlost i delom sadašnjost posmatramo kroz naočare muškaraca", upozorio je ministar.
Ristić je naveo da "propuštamo da znamo elementarne podatke o nekim ženama iz naše istorije i sadašnjosti", kao što danas većina verovatno ne bi mogla odgovoriti kako se zvala majka Svetog Save, ili nekog srpskog vladara.
"Knjiga daje važan doprinos celovitijem sagledavanju položaja žene u našem društvu i medijima, i može biti, i trebalo bi da bude poziv za promišljanje i obogaćivanje znanja i viši stepen tolerancije", naveo je Ristić.
Prema njegovim rečima, i muškarci treba da više pažnje posvete ženama, ne samo za osmi mart, nego tokom čitave godine.
"Emilija je u doktoratu navodila brojne primere iz sredstava informisanja gde se žena predstavlja neprimereno i u nedopustivom kontekstu, kao u slučaju silovanja, ubistava i porodičnog nasilja", primetio je ministar.
Ristić je dodao da je kod nas položaj žena danas značajno unapređen u odnosu na prošlost, ali da postoji prostor za dodatno unapređenje, a temelj za to su i naučna istraživanja i monografije, kakvu je Radibratović napisala.
Radibratović je istakla da joj je velika čast što je Ristić, kao vrhunski intelektualac i istoričar, izrazio interesovanje za njenu knjigu, za koju želi da bude korisna instutucijama i za naučna istraživanja, kao i praktična za publiku.
Prema njenim rečima, knjiga je proizašla iz doktorske disertacije i stil je prilagođen široj čitalačkoj publici, iako je formalno naučna monografija.
Radibratović je navela da njena knjiga govori i o podeli na muškarce, kojima su pripali položaji moći, i žene, koje brinu o porodici, a koja se i danas održava u društvu, i vidi se i u jeziku medija i komentarima njihove publike.
"Rasprava o rodu još uvek nije završena", upozorila je Radibratović.
Direktor Službenog glasnika Mladen Šarčević je ocenio da je Radibratović knjigu uradila majstorski, da očekuju drugo i treće njeno izdanje, kao i da "dođe do što više čitalaca, pre svega muškaraca, kako bi promenili neke stavove i mišljenja".
Mentorka Radibratović, profesorka Filološkog fakulteta Jelena Filipović je ocenila da je knjiga ozbiljna, dinamična i uzbudljiva, i "rasterećena je nekih pravila koje zahteva pisanje doktorske disertacije", dok je urednica izdanja Gordana Milosavljević Stojanović je podsetila da monografija ima preko 170 izvora, i da je zasnovana na činjenicama.
Urednik u Službenom glasniku Petar Arbutina je ocenio da knjiga Radibratović otvara niz pitanja na koja treba dati iskrene odgovore i knjiga koju bi svako trebalo da pročita".