19. septembar 2024 12:10

Ethno.com world music festival 27. i 28. septembra u Pančevu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ethno.com world music festival 27. i 28. septembra u Pančevu

Foto: Shutterstock.com/vetre, ilustracija

PANČEVO - Jedan od najdugovečnijih world music festivala u Srbiji - Ethno.com, biće održan u organizaciji Kulturnog centra Pančeva po dvadeset prvi put 27. i 28. septembra, saopštili su organizatori.

U okviru ovogodišnjeg festivalskog izdanja na programu su četiri koncerta, izložba, radionica i predavanje, kaže se u saopštenju organizatora.

Prve festivalske večeri, u petak 27. septembra od 20 časova u Dvorani Kulturnog centra nastupa sastav To Much Of Such, sastavljen od muzičara iz Izraela i Srbije (Aleksandar Filipović – irski buzuki; Daniel More – bas gitara i sintisajzer; Nikola Vučetić – bubanj i perkusije).

Reč je o novosadskom sastavu koji je počeo s radom 2022. godine.

Nakon kraćeg vremena članovi benda počinju zajedno da stvaraju nove kompozicije u kojima se čuje veliki uticaj muzike Bliskog istoka, kao i Balkana, umešan perkusivnom muzikom juga naše planete.

Tradicionalni prizvuk je obogaćen sintetičkim bojama i savremenim zvukom, čime je publika njihov muzički pravac opisala kao psihodelični etno-jazz-rock.

Prvi album pod nazivom It Might Be Too Much izdali su 2024. godine, na kome su se kao gosti pridružili Miroslav Majstorović na violini, Predrag Filipović na perkusijama i Luka Banjac na gitari.

Iste večeri od 21 čas, u istom prostoru, na programu je koncert sastava Shljuka Quintet, u okviru kojeg nastupaju Aleksandar Jovanović Šljuka – klavir, kompozicije, aranžmani; Ivan Radivojević – truba; Rastko Obradović – saksofon; Milan Pavković – kontrabas, i Aleksandar Cvetković – bubnjevi.

Sastav Shljuka Quintet koji predvodi pijanista i kompozitor Aleksandar Jovanović Šljuka, okuplja neke od najaktivnijih muzičara na domaćoj sceni i donosi svež zvuk savremenog balkanskog džeza, kroz autorske kompozicije, bazirane na sličnostima džez tradicije i muzike Balkana.

Bend je oformljen 2023. godine, a u maju 2024. objavio je album Octave Up za italijansku izdavačku kuću A.MA Records.

U okviru pratećeg programa prve festivalske večeri u Foajeu Kulturnog centra od 19 sati biće održana radionica “Živa baština”, koju vode tri barda srpske tradicionalne muzike današnjice: Boško Vujačić (guslar), Svetlana Spajić (izvođač tradicionalne srpske pesme) i dr Miloš Nikolić (kavalista).

U okviru radionice biće predstavljeni elementi nematerijalnog kulturnog nasleđa od posebnog značaja.

U subotu, 28. septembra, druge festivalske večeri, od 20 časova u Dvorani Kulturnog centra nastupiće Bojana Nikolić (vokal) sa sastavom koji čine muzičari Boris Bunjac – udaraljke; dr Miloš Nikolić – kaval, clarinet; dr Slobodan Milivojević – klasična gitara; Dragana Anđelić Bunjac – klavir, i Slađan Cvejić – kontrabas. Bojana Nikolić završila je master studije na Katedri za etnomuzikologiju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.

Glavni pravac njenog istaživanja su vokalni stilovi i tehnike pevanja Balkana. Od svoje 14. godine profesionalno se bavi pevanjem. Učestvovala je na preko 250 koncerata u zemlji i inostranstvu.

Na koncertu će izvesti obrade varoško-gradskih pesama koje će se naći na njenom novom albumu.

U 21 sat u Dvorani Kulturnog centra na programu je koncert makedonskog sastava Čalgija saund system, u okviru kojeg nastupaju muzičari Dobrila Grašeska – vokal; Aleksandra Kuzman – violina; Dorijan Jovanović – ut; Boško Mangarovski – kanun i Filip Krstevski – udaraljke.

Bend Čalgija saund sistem nastao je 2008. godine s ciljem da istražuje zaostavštinu makedonske muzike, da otkrije njene skrivene tajne i zvuke, i da investira u održavanje makedonske čalgije u dobroj formi bez izneveravanja tradicije.ž

U okviru pratećeg programa druge festivalske večeri u Foajeu Kulturnog centra od 19 časova biće otvorena izložba starih instrumenata “Svirka moja – obraz moj!” nakon čega će uslediti predavanje Gorana Arsića pod nazivom "Doživljaj muzike kao svetinje".