12. jul 2023 14:37

U Doboju obeležena godišnjica Petrovdanske bitke

Izvor: TANJUG

podeli vest

U Doboju obeležena godišnjica Petrovdanske bitke

Foto: Shutterstock.com/Marharyta M, ilustracija

BANJALUKA - U Doboju je danas obeležena 31 godišnjica od Petrovdanske bitke u kojoj je Vojska Republike Srpske (VRS) odbila jednu od brojnih ofanziva muslimansko-hrvatskih snaga koje su nameravale da vojno spoje zenički i tuzlanski korpus i tako dovrše etničko čišćenje srpskog stanovništva sa tog područja.

Petrovdanska bitka vođena je 12. jula 1992. godine od prigradskog naselja Vila do Putnikovog brda. Tokom prvog dana bitke za odbranu grada poginula su 34 srpska borca i pripadnika policije, a više od 76 je ranjeno.

Tadašnji komandant Prvog bataljona Dobojske brigade VRS Dimšo Živanović kaže da su sećanja na Petrovdan 1992. godine, nažalost, i dalje sveža jer je to bila jedna od prvih, najtežih i, najverovatnije, jedna od najznačajnijih bitaka ove brigade.

"Neprijatelj je napao sa jakim snagama u neobičajeno vreme, u 12.00 časova, jer su računali da su se dobro pripremili", rekao je Živanović i istakao da je neprijatelj bio dobro pripremljen i da je napadu pešadije prethodila artiljerijska paljba radi ovladavanja ključnih kota oko grada.

Predsednik Skupštine dobojske Boračke organizacije Pero Tubić rekao je da su muslimansko-hrvatske snage 12. jula 1992. godine nameravale da zauzimanjem Doboja spoje tuzlanski i zenički korpus, što bi za posledicu imalo to da bi sudbina i sadašnja mapa Republike Srpske bila mnogo neizvesnija.

"Bitka je bila ključna za opstanak grada, Ozrena, šire okoline, a direktno je bila ugrožena i operacija Koridor - ocenio je Tubić.

On kaže da je tokom napada artiljerijski gađan i grad, i da o stradanju 99 civila i teškom ranjavanju njih 339 tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata još niko nije odgovarao nakon što je predmet preuzelo Tužilaštvo BiH.

Vence na spomen-obeležju položile su delegacije boračkih organizacija Doboja i Stanara, udruženja proistekla iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Narodne skupštine Republike Srpske, Gradske uprave i lokalnih političkih partija.

Parastosu je prisustvovao i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Danijel Jošić, prenela je RTRS.

Tog 12. jula u podnevnim časovima jake muslimansko-hrvatske snage, regularna vojska Hrvatske i strani plaćenici, od kojih su neki, prema zarobljenoj dokumentaciji bili i iz Engleske, napali su Doboj iz pet pravaca u pet talasa s ciljem da ga, potpomognute neprijateljskim snagama koje su bile u Johovcu, okruže i zauzmu.

Napad je bio veoma žestok - artiljerijski i pješadijski, a od dejstava nije bilo pošteđeno ni uže gradsko jezgro.

Prema proceni, neprijatelj je imao nameru da savlada odbranu zauzimajući dominantne kote, te da produži prema Prisadama, okruži grad, preseče komunikaciju sa Banjalukom da bi se spojili sa snagama koji su od Broda i Dervente već stigle u Kotorsko i Johovac.

Doboj je tada branio jedan ojačani bataljon. Nakon pregrupisavanja, branioci su oko 17.00 časova stabilizovali linije odbrane, a poslednji udarni talas neprijatelja dogodio se posle ponoći kada su nameravali da izvuku svoje poginule i ranjene.

Petrovdanska bitka dogodila tokom druge faze bitke za Koridor života, područje oko Dervente, a namera neprijatelja je bila da se ta akcija kompromituje, što je onemogućeno.

O stradanju 99 civila tokom granatiranja Doboja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu svedoči i spomen-ploča postavljena u gradskom parku, pored nekoliko bista narodnih heroja iz Drugog svetskog rata. Tokom ratnog sukoba u Doboju je ranjeno 399 civila, od kojih je veći broj kao posledicu imao invalidnost. Za granatiranje grada i civilne žrtve još niko nije odgovarao.