29. februar 2024 10:37

Vladimir Joković: SNP neće glasati za smenu predsednika parlamenta Andrije Mandića

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vladimir Joković: SNP neće glasati za smenu predsednika parlamenta Andrije Mandića

Foto: TANJUG/Mediabiro

PODGORICA - Socijalistiička narodna partija (SNP) Crne Gore neće podržati inicijativu opozicione DPS za smenu predsednika parlamenta Andrije Mandića, izjavio je danas predsednik SNP Vladimir Joković i istakao da su neprihvatljivi razlozi koje navodi DPS.

"Ako je dolazak predsednika Republike Srpske u Crnu Goru problem, pa bi trebalo smeniti predsednika Skupštine, onda je to krajnje neprihvatljivo", naveo je Joković.

Ni Ujedinjena Crna Gora neće dati podršku za smenu Mandića, kaže poslanik Vladimir Dobričanin ocenivši da je inicijativa DPS-a fijasko.

"To je politička inicijativa jednog bezumlja koje već 30 godina širi DPS, tako da apsolutno podržavamo i dolazak Dodika. On ima pravo da dođe u Crnu Goru, on je predsednik Republike Srpske", rekao je Dobričanin.

Iz Pokreta Evropa sad (PES), okosnice vladajuće koalicije u Crnoj Gori, saopštili su juče da neće podržati inicijativu DPS jer, kako su poručili, ne mogu da primenjuju dvostruke aršine s obzirom na to da se i bivši crnogorski predsednik Milo Đukanović sastajao svojevremeno sa Dodikom, što su u odgovoru DPS-u dokumentovali fotografijom na kojoj su aktuelni predsednik Srpske i Đukanović.

Od samo izbora na poziciju predsednika Skupštine Crne Gore, budući da je koalicija Zajedno za budućnost Crne Gore na proteklim izborima osvojila najviše poslaničkih mandata nakon PES-a, Mandić je na udaru DPS i njenih decenijskih satelita u bivšoj vlasti.

Inače, predsednik crnogorskog parlamenta Mandić se istog dana nakon susreta sa Dodikom sastao i sa evropskim komesarom za susedstvo i proširenje Oliverom Varheljijem koji je tom prilikom istakao da je Skupština Crne Gore na čelu sa Mandićem u roku ispunila sve ono o čemu su razgovarali u Budimpešti, što je kako je naveo, „bila retkost kada su u pitanju druge političke strukture koje su nekada činile vlast u Crnoj Gori.“

Varhelji je dodao da Evropska komisija napore Crne Gore izuzetno ceni i konstatovao da sa Mandićem, premijerom i predsednikom države imaju saradnju koju je okarakterisao kao "snažnu političku konstrukciju koja je više od koalicije", istakavši i da je Skupština Crne Gore "ključni igrač".

Evropski komesar je istakao i važnost valorizacije hidroenergetskih potencijala kroz velike infrastrukturne projekte, koja, takođe, znači bolju regionalnu saradnju, jedan od ključnih faktora na putu pristupanja Evropskoj uniji.

Kako je tada saopšteno iz Skupštine, Mandić je u razgovoru sa Varheljijem rekao da je pred Crnom Gorom veliki broj infrastrukturnih projekata, među kojima se posebno ističu oni iz oblasti energetike, te iskazao uverenje da će Crna Gora biti prva sledeća članica Evropske unije.

"Mandić je u kontekstu pomenutih ideja upoznao evropskog komesara Varheljija da je danas razgovarao sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom vezano za rešavanje problema Bilećkog jezera, izgradnje HE Buk Bijela i rekonstrukcije magistralnog puta od graničnog prelaza Šćepan Polje do Foče", navedeno je,i između ostalog, u saopštenju.

Predsedništvo DPS je, međutim, odlučilo da pokrene inicijativu o smeni Mandića, a kao jedan od razloga, naveli su posetu predsednika Republike Srpske Dodika, za kojeg je šef Poslaničkog kluba te stranke Andrej Nikolić na konferenciji za novinare rekao da je "deklarisani negatorom genocida u Srebrenici", a za njegovu posetu Podgorici da je "ništa drugo do svrstavanje na stranu onih politika koje imaju za cilj razbijanje Bosne i Hercegovine".

Portal RTCG podseća da su glasanje za smenu Mandića, na inicijativu DPS, najavili iz opozicione Bošnjačke stranke i Hrvatske građanske inicijative.

Reč je o strankama koje su decenijski sateliti DPS-a dok je ova stranka na čelu sa Đukanovićem bila na vlasti.