23. oktobar 2024 15:31

Savić: Solidarnost put do boljeg društva i rešenje za rodnu ravnopravnost

Izvor: TANJUG

podeli vest

Savić: Solidarnost put do boljeg društva i rešenje za rodnu ravnopravnost

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD - Solidarnost jednih prema drugima je put za izgradnju boljeg društva, a time će se i pitanje rodne ravnopravnosti rešavati na najbolji mogući način, zaključak je današnjeg panela o rodnoj ravnopravnosti, izjavila je za Tanjug senior direktorka za korporativne poslove i komunikacije kompanije Hemofarm Sanda Savić.

Panel je održan u okviru ESG festivala koji se do nedelje održava u Studentskom gradu a Hemofarm ga organizuje sa Univerzitetom u Beogradu.

Okupio je istaknute liderke koje su podelile svoja iskustva i mišljenja o tome kako možemo postići pravu ravnopravnost među polovima.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da su žene i dalje najviše diskiminisane na tržištu rada i da je ta diskriminacija posebno izražena kod žena starijih od 45 godina.

"Ovoj grupaciji žena se najteže zaposliti. Njih je najviše među nezaposlenima i iako stopa nezaposlenosti opada to se kod ove grupacije žena ne događa. Tu dolazimo do priče o razumevanju, jer ove žene imaju dosta znanja i veština ali nemaju samopouzdanja i potrebna im je pomoć i razumevanje da preskoče tu barijeru", rekla je ona.

Kao pozitivno je navela to što poslednjih desetak godina raste interesovanje mladih žena u Srbiji za tehničko obrazovanje, što je ilustrovala podacima da je udeo žena u ovim obrazovnim strukama sa 21 odsto iz 2011. godine, 10 godina kasnije porastao na 32 odsto.

Prema njenim rečima Srbija ima treći najveći udeo studentikinja u oblasti IKT sektora u Evropi i on je za čak 10 procentnih poena veći od proseka EU.

Da su žene zainteresovane za nauku iznela je i predstavnica Biokampusa i

Ministarstva nauke Marija Babović koja je navela da statistika ministarstva pokazuje da je u nauci 55 odsto žena i da su u osam instituta rukovodioci žene.

"Moja je impresija da imamo dosta žena u nauci na dobrim pozicijama a i sama sam u poslu često upućena na takve žene. Na čelu BIO 4 kampusa je žena, Smiljana Krivokuća, ministarstvo nauke vodi žena, Jelena Begović", rekla je ona.

Navela je da je Srbija postigla veliki uspeh u IT industriji i da se nada da će se to preslikati i na oblast biotehnologije.

"BIO 4 kampus će nadam se takođe omogućiti platformu za povećanje vidljivosti naših sjajnih naučnika i naučnica posebno", istakla je ona.

Marija Mitrović iz Trag fondacije je ocenila da u našem još patrijarhalnom društvu žene nisu dovoljno vrednovane i da su u nekim, pogotovu u ruralnim sredinama, obeshrabrene da se obrazuju dalje od nivoa srednje škole i ostaju na niže kvalifikovanim poslovima koji su samim tim manje plaćeni.

Prema njenim rečima, žene se još susreću sa nekom vrstom diskriminacije na radnom mestu, kao što je prilikom zapošljavanja kada se procenjuje da li su u godinama za rađanje ili nisu.

Generalna direktorka Nestlea Marjana Davidović je ukazala na dobre strane odnosa našeg društva prema ženama i navela da se to odnosi na obdaništa koja podržavaju mlade majke, kao i na porodiljsko bolovanje, što je prema njenim rečima, mnogo povoljnije rešeno nego recimo u Švajcarskoj.

Paneli u okviru festivala će se, kako je najavila Sanda Savić, održavati i narednih dana, sve do 27. oktobra a posetioci će imati priliku da obiđu i Štada ekspo, multimedijalnu izložbu o održivom razvoju.

"Zainteresovani mogu da poslušaju naše panele i tribine, imamo devet panela plus tri okrugla stola, a na njima će više od 40 kompanija i predstavnika različitih organizacija razgovarati na temu održivog razvoja i budućnosti", rekla je ona.