22. novembar 2024 13:14

Džamić: Muškarci stariji od 50 godina treba jednom godišnje da obave urološki pregled

Izvor: TANJUG

podeli vest

Džamić: Muškarci stariji od 50 godina treba jednom godišnje da obave urološki pregled

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD  - Od karcinoma prostate godišnje oboli oko 3.000 muškaraca i premine njih oko 1.000, a zajednički cilj struke, udruženja pacijenata, institucija i medija jeste podizanje svesti o faktorima rizika za razvoj karcinoma prostate, zaključeno je na panelu "Ne propusti šansu za ranu dijagnozu karcinoma prostate" .

Direktor Klinike za urologiju UKCS Zoran Džamić rekao je da svi muškarci stariji od 50 godina treba jednom godišnje da obave urološki pregled.

"Ukoliko dođe do nekih promena u svakodnevnom ritmu života potrebno je obratiti se lekaru opšte medicine koji će te pacijente uputiti dalje urolozima. Nezavisno od toga, druga polovina pete decenije života je vreme kada je potrebno da se uradi jedna prosta krvna analiza koja se zove PSA i koja može mnogo toga da otkrije o zdravlju prostate, odnosno karcinomu prostate koji nije redak u toj životnoj dobi", istakao je Džamić.

Dodao je da je neophodno da se slušaju saveti lekara, kao i da je važno da se isprati stanje svog tela.

"Ne treba da mislimo da smo zaštićeni od ove bolesti ako smo mladi. Takođe, ukoliko primete neki simptom, muškarce ne treba da bude sramota da odu kod lekara i da obave pregled", rekao je on.

Kada je reč o simptomima, Džamić je istakao da su prvi simptomi koji mogu da ukažu na karcinom prostate poremećaji u kvalitetu mokrenja.

"Otežano i učestalo mokrenje, zatim noćno mokrenje i krv u mokraći mogu da ukažu da se radi o raku prostate. Ukoliko dijagnostika pokaže da se radi o raku, procenjuje se proširenost bolesti, a zatim konzilijum donosi odluku o najboljem načinu lečenja. Ako je bolest lokalizovana na samu prostatu, bez metastaza, moze se izlečiti. Hirurgija, odnosno odstranjenje cele prostate je zlatni standard u lečenju ranog karcinoma", poručio je Džamić.

Internista - onkolog iz Klinike za onkologiju UKC Niš Vesna Stojanović je rekla da je stopa petogodišnjeg preživljavanja veća od 90 odsto ukoliko se bolest otkrije na vreme.

"Karcinom prostate je izlečiv ukoliko se otkrije u lokalizovanoj fazi bolesti. Ako se bolest otkrije u metastatskoj fazi bolesti stopa preživljavanja se smanjuje na 30 odsto. I pored toga što je metastatski karcinom prostate neizlečiva bolest poslednjih 20 godina ostvaren je veliki napredak u terapiji karcinoma prostate. Inovativni lekovi su efikasni i pacijenti ih dobro podnose. Njihovom primenom značajno se odlaže progresija bolesti, produžava život pacijentu uz očuvan kvalitet života", istakla je Stojanović.

Kako je rekla, od 2017. napravljen je pomak kada je reč o dostupnosti novih lekova za terapiju karcinoma prostate u Srbiji.

"Na listi RFZO su novi hormonalni lekovi i hemioterapije, dok pojedini medicinski centri imaju radiofarmaceutike koji su ciljani lekovi za lečenje karcinoma prostate. Od maja 2024. na listi RFZO imamo i jedan lek iz novih hormonalnih lekova koji u kombinaciji sa androgeno deprivacionom terapijom poboljšava ishode lečenja", poručila je ona.

Dodala je da je u Srbiji moguće lečiti karcinom prostate veoma slično kao i u inostranstvu.

"Nedostaju nam samo lekovi iz grupe PARP inhibitora, a njihovim uvođenjem na listu RFZO zaokružili bismo algoritam lečenja karcinoma prostate", zaključila je Stojanović.

Predsednik Udruženja pacijenata za borbu protiv karcinoma bešike, prostate, testisa i bubrega "Uro takt" Marko Đurić rekao je da pacijenti oboleli od karcinoma uro-genitalne regije nisu do sada imali svoje udruženje.

"Mi se trudimo da okupimo pacijente i njihove porodice i da zajedno sa lekarima utičemo na Ministarstvo zdravlja da poboljšamo uslove lečenja i da ukažemo našoj javnosti da skrining može da smanji broj smrtnih slučajeva. Svi kanceri jesu teški, ali kada se otkriju na vreme, moguće je izlečenje", rekao je Đurić.

On je izjavio da statistika u Evropi pokazuje da žene najčešće ubede muškarce da odu na pregled.

"Od deset muškaraca koji se jave na skrining, šestoricu su dovele žene. Žene dosta utiču na svoje muškarce jer se češće javljaju kod svojih lekara i imaju godišnje preglede kod ginekologa. Sa druge strane, muškarci se kod urologa obično javljaju kada bude kasno. Zbog toga apelujemo i na partnerke naših muškaraca da ih osnaže i da se bave svojim zdravljem", rekao je Đurić.