Brnabić: Vučić je za praznike slao poruke ljubavi a opozicija ga je napadala
8. januar 10:49
7. januar 2025 10:00
podeli vest
BEOGRAD - Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas da je broj žena ubijenih u porodičnom nasilju u Srbiji smanjen, jer žene imaju više poverenja u institucije sistema i ohrabrene su da nasilje prijave.
"Jedna žena ubijena u Srbiji, ili bilo gde u svetu, u slučajevima porodičnog nasilja je previše. Ali sama činjenica da ih ohrabrujemo da prijave nasilje i da one imaju veće poverenje u institucije sistema, pa da se i broj ubijenih žena u slučajevima porodičnog nasilja smanjuje, govori o rešenosti države da stane iza žrtava nasilja", rekla je Macura u intervuu za Tanjug.
Ona je precizirala da su 2022. ubijene 24 žene, 2023. se broj ubistava žena povećao na 36 kao posledica ubistava u OŠ Vladislav Ribnikar i Malom Orašju i Duboni, dok je 2024. do 9. decembra ubijena 21 žena.
Galerija
Kako je rekla, poseban podstrek borbi protiv nasilja nad ženama dalo je održavanje Prve nacionalne konferencije na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koju je otvorio predsednik države.
"Time je ta tema, ne samo u Srbiji, već u našem regionu, dobila na značaju. To je doprinelo da se u većoj meri ohrabre žrtve nasilja, među koje najčešće spadaju žene, da prijavljuju nasilnike i situacije u kojima se nalaze", ocenila je ministarka.
Ona je najavila da će tokom ove godine Srbija organizovati tri velike međunarodne konferencije o rodnoj ravnopravnosti koje će našu zemlju pozicionirati na mapi sveta na višem nivou kada je u pitanju zaštita ljudskih i prava žena.
"Očekujemo da će već u martu biti regionalna konferencija posvećena temi sprečavanja nasilja. U novembru će se dogoditi druga nacionalna konferencija koja će biti posvećena sprečavanju nasilja u okviru globalne kampanje '16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja na ženama'. Treća konferencija će se najverovatnije realizovati sredinom godine", rekla je Macura.
Govoreći o prioritetima u ovoj godina, rekla je da bi želela da njen kabinet nastavi istim tempom koji je započet prošle godine, i da proširi aktivnosti koje se odnose na prevenciju i podizanje svesti o važnosti sprečavanja nasilja, ali da neće zapostaviti ni druge teme kao što je ravnopravno učešće žena u političkom i ekonomskom životu.
Ona naglašava da je kabinet koji vodi prvi takav na prostoru Zapadnog Balkana, ali i šire, pošto je Srbija jedna od šest država u Evropi koja ima ministarku koja je neposredno zadužena za pitanja rodne ravnopravnosti.
Macura je navela da je dosadašnji period bio obeležen uspostavljanjem nečega novog sa skromnim primerima dobre prakse, ali da je okupila tim dobronamernih ljudi koji su uspeli ovu temu da promovišu kroz niz aktivnosti.
Pred novogodišnje praznike, ministarka je apelovala na žene da prijave slučajeve nasilja, ističući da je ono češće za praznike.
Objašnjava da je to model ponašanja u celom svetu, jer se za praznike više konzumira alkohol, a porodica se izlaže većim troškovima, pa se "koplja" često lome na leđima žena.
"Neprihvatljivo je nasilno ponašanje prema bilo kome, posebno prema ženama i drugim ranjivim kategorijama, tako da smo dogovorili u okviru kabineta da naše aktivnosti pojačamo u vreme praznika", navela je ona i zahvalila pevačici Dragani Mirković koja je pomogla da se, kako kaže, glas podrške ženama koje su žrtve nasilja više čuje.
Govoreći o ekonomskom osnaživanju žena, ministarka ističe da je još uvek mnogo veći procenat preduzetnika muškaraca, ali da odluka da postanete preduzetnik nije laka ni muškarcima ni ženama.
"U ovom trenutku, oko 30 odsto registrovanih preduzetničkih radnji je u vlasništvu žena. I taj broj, ono što je dobro, povećava se iz godine u godinu", navela je Macura.
Prema njenom mišljenju, nepravedno je zapostavljena i grupa žena koje imaju 45 i više godina, koje kada ostanu bez posla, teško pronalaze drugi.
"One ipak imaju značajno životno i poslovno iskustvo i čini mi se da bi to mogle da iskoriste, uz podršku države, da se angažuju i da budu samostalnije ili da lakše donesu odluku da uđu samostalno u poslove. Iskreno se nadam da ću biti u prilici da sledeće godine tu temu malo više osvestim na drugačiji način nego što je to bilo do sada", rekla je ministarka.
Naglasila je da je ekonomsko osnaživanje žena posebno aktuelno u ruralnim krajima, gde su žene često potcenjene, a često se svesno, u korist braće, odriču nasledstva, ostajući tako bez ikakve nepokretne imovine.
Ministarka naglašava da, kada je u pitanju nasleđivanje, pravna regulativa ne pravi razliku između naslednika muškog i ženskog roda, ali da naše običajno pravo, na žalost, govori u prilog tome da su žene te koje se češće odriču nasledstva u korist muških srodnika, kao i da je okolina prilično netolerantna ukoliko one iskoriste sva ona prava koja im po zakonu pripadaju.
"Veoma je važno da svi zajedno, kao društvo, podižemo svest o tome kako bi taj deo kulture u našem društvu morao da se menja. Između ostalog, i zbog toga što žene koje su izložene nasilju često ne izlaze iz nasilja zato što nemaju materijalnu sigurnost. Nemaju krov nad glavom i osećaju se u tom smislu ekonomski neosnaženom da izađu iz nasilja, pa ga onda trpe", naglasila je ministarka.
Njen kabinet aktivan je i u prevenciji i sprečavanju nasilja nad decom, a Macura posebno ističe digitalnu platformu "Čuvam te".
"Prva nacionalna platforma koja služi za zaštitu dece koja su uključena u nasilje 'Čuvam te' je nešto što je inovativno ne samo na našem prostoru, nego i šire. Čak i neke zemlje na koje se mi ugledamo po mnogim drugim pitanjima nemaju takvo rešenje kada je u pitanju prijava nasilja i sadržaj koji imaju edukativni i informativni karakter, kako je rešeno na platformi Čuvam te", rekla je Macura.
Objašnjava da na toj platformi, osim što može da se prijavi nasilje, ima sadržaja informativnog i edukativnog tipa korisnih za najmlađe koji nisu naklonjeni tradicionalnim medijima, i da oni imaju prostor koji je siguran i bezbedan za njih i u kojem mogu na pravi način da se informišu.
"Platforma Čuvam te prava je adresa za decu koja nemaju slobodu da razgovaraju o tabu temama, među koje spada i tema prevencije nasilja ili uopšte izloženosti nasilju. Ako nemaju dovoljno poverenja unutar svojih porodica ili sa odraslima koji čine deo obrazovnog sistema, svakako je adresa platforma Čuvam te na kojoj mogu da se informišu", rekla je Macura.
Dodala je da je jedan pedofil uhapšen krajem 2024. zahvaljujući prijavi na toj platformi.
Kabinet ministarke Macure bavio se i zaštitom ljudskih prava na AP Kosovo i Metohija, a na međunarodnoj konferenciji u organizaciji OEBS-a u Varšavi ukazao na težak položaj u kome se nalaze Srbi na KiM, a posebno žene i deca.
Kako je rekla, govorili su o tome koliko se manje beleži porođaja u porodilištima u kojima se najčešće porađaju srpske žene, koliko je manji broj upisanih u osnovne škole i u srednje škole, i kakve posledice ima ukidanje pojedinih institucija iz oblasti socijalne zaštite.
"Rezultati su prilično poražavajući kada se posmatraju objedinjeno i mislim da je to ostavilo najveći trag. Kroz statističke podatke možete da govorite o tome i da de fakto potvrdite da se radi o prinudnom iseljavanju Srba sa prostora KiM", zaključila je ministarka.
7. januar 15:50
8. januar 10:29
8. januar 08:57
8. januar 08:52
7. januar 21:54
2. januar 17:01
2. januar 16:10
1. januar 10:30
20. decembar 13:28
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
7. januar 20:52
7. januar 16:20
7. januar 16:00
31. decembar 13:00
27. decembar 17:34
7. januar 07:58
6. januar 13:34
5. januar 13:55
5. januar 12:16