28. januar 2025 16:17

Miroslav Đorđević: Abolicija studenata i profesora podrazumeva pretpostavku njihove nevinosti

Izvor: TANJUG

podeli vest

Miroslav Đorđević: Abolicija studenata i profesora podrazumeva pretpostavku njihove nevinosti

Foto: Shutterstock.com/4 PM production, ilustracija

BEOGRAD - Naučni saradnik Insituta za uporedno pravo Miroslav Ðorđević izjavio je danas da u pravnom sistemu Srbije postoje dve vrste "pomilovanja", oslobađanje od izvršenja kazne - kada je neko već proglašen krivim i oslobođenje od krivičnog gonjenja, kada važi pretpostavka nevinosti.

Đorđević je za Tanjug, a povodom najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će pomilovati 13 studena i profesora koji su privedeni tokom blokada, ukazao da se protiv 13 osoba koje su uhapšene tokom protesta, vode pretkrivični odnosno krivični postupci, koji su u različitim fazama, a koje predsednik na neki način hoće da oslobodi odgovornosti da se na dalje protiv njih uopšte ne vode ti postupci.

Predsednik zato, objašnjava Đorđević, koristi svoje ovlašćenje koje mu daje Ustav i zakon, a koji se zove "pomilovanje".

"U našem sistemu se reč pomilovanje nesrećno koristi da označi dve vrlo različite stvari, jedno je pomilovanje u užem smislu, a drugo abolicija", rekao je Đorđević.

On je objasnio da pomilovanje u užem smislu podrazumeva da čovek koji je pravosnažno osuđen i služi kaznu u zatvoru, moli predsednika da ga oslobodi od izdržavanja kazne i predsednik može da mu ukaže taj akt milosti.

Abolicija je drugačija, kako je naveo Đorđević, jer je reč osobi koja nije kriva, pošto postupak nije pravosnažno okončan i za nju postoji pretpostavka nevinosti prema kojoj - "niko nije kriv dok se ne dokaže suprotno".

U tom slučaju predsednik oslobađa to lice od vođenja postupka protiv njega, naveo je Đorđević kao primer za aboliciju naveo slučaj kada je predsednik Srbije Tomislav Nikolić abolirao Dragana Džajića, protiv kojeg se vodio krivični postupak.

"I jedno i drugo su uobičajena ovlašćenja predsednika, koja su različita po svojoj pravnoj prirodi, jer u slučaju pomilovanja u užem smislu je neko dokazano kriv i on se oslobađa od služenja kazne, ali ostaje kriv, odnosno ne dira se presuda, samo se lice više ne nalazi u zatvoru, dok se u drugoj situaciji obustavlja postupak i nikada se neće saznati da li je ta osoba kriva, s obzirom da postoji pretpostavka nevinosti i on se smatra nevinim", objasnio je on.

Jedna od razlika je i da pomilovanje može da traži i sam osuđenik, kao i ministar pravde, dok se kod abolicije to poverava isključivo ministru pravde.

"Ministar pravde podnosi predsedniku predlog da neko lice bude abolirano, predsednik se slaže i donosi odluku koja se zove odluka o pomilovanju", naveo je Đorđević.

Predsednik je sinoć tokom obraćanja najavio da će ispuniti jedan od uslova studenata u blokadi, a to je da oslobodi sve studente i profesore koji su procesuirani tokom protesta.