26. mart 2025 12:42

Na skriningu za rano otkrivanje raka pluća od 1.500 građana, kod 45 otkriven karcinom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Na skriningu za rano otkrivanje raka pluća od 1.500 građana, kod 45 otkriven karcinom

Foto: Shutterstock.com/ Inside Creative House

BEOGRAD - Na skriningu na rano otkrivanje raka pluća, koji se sprovodi u Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije, za nepuna četiri meseca pregledano je 1.500 građana, a kod njih 45 je otkrivena ova vrsta karcinoma, rečeno je danas na konferenciji "Rak plućao- Dijagnoza nije kraj".

Na konferenciji koju je organizovalo Udruženje za borbu protiv raka pluća "Punim Plućima" istaknuto je da je Srbija prva zemlja zapadnog Balkana u kojoj se sprovodi organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća, što predstavlja način da se promeni poražavajuća statistika za ovaj najčešći i najsmrtonosniji malignitet, od kojeg godišnje oboli gotovo 7.000, a na žalost umre više od 5.000 osoba.

Direktor Klinike za plumologiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije Mihailo Stjepanović naveo je da je kasno otkrivanje raka pluća često rezultat nespecificnih simptoma koji se lako prepisuju manje ozbiljnim zdravstvenim problemima, poput kašlja i zamora.

On je naglasio da prisutnost faktora rizika kao što su pušenje i zagađenje vazduha, u kombinaciji sa nedostatkom edukacije o važnosti rane dijagnostike, dodatno komplikuje rano otkrivanje, a da skrining na rano otkrivanje raka pluća može da napravi ogromnu razliku u ranoj dijagnostici i preživljavanju pacijenata.

"To je slučaj i kod nas sada. Od ukupnog broja pregledanih ljudi na skriningu kod tri odsto njih otkriven je karcinom pluća. Interesovanje pacijenata je i dalje veliko, pa tako od ovog meseca svakodnevno imamo 25 zakazanih pregleda. Inače, skrining program podrazumeva otkrivanje karcinoma pluća pomoću niskodoznog skenera, uz pomoć kojeg mogu da se prikažu manje tumorske senke, koje rentgen ne može da otkrije", istakao je Stjepanović.

Prema njegovim rečima, za skrining za rano otkrivanje raka pluća koji je besplatan pregled za koji nije potreban uput i važi za sve građane sa teritorije grada Beograda mogu da se prijave građani stariji od 50 godina i sa više od 30 godina "pušačkog staža" budući da je to populacija pod najvećim rizikom za razvoj karcinoma pluća.

Stručnjaci napominju da je veoma važno da se građani podvrgnu skriningu, jer se na taj način karcinom može dijagnostikovati u početnoj ili fazi kada je operacija moguća.

Pulmolog - onkolog iz Klinike za pulmologiju UKC Srbije Vesna Ćeriman Krstić ocenila je da je inovativna teropatija značajno poboljšala lečenje karcinoma pluća i da je kod određenog broja pacijenata koji je primaju omogućeno duže vreme do progresije bolesti i značajno produženje života.

Ona je dodala da svetski vodiči više ne savetuju samostalnu primenu hemioterapije u prvoj liniji lečenja kod većine pacijenata sa metastatskim karcinomom pluća, kao i da se kod svakog novootkrivenog pacijenta prvo radim testiranje da bi se utvrdilo da li je kandidat za neku od inovativnih terapija.

"Svim pacijentima koji imaju neku pozitivnu mutaciju ili pozitivnu PD-L1 ekspresiju savetuje se ciljana ili imunoterapija - sama ili u kombinaciji sa hemioterapijom. Međutim, imamo grupu pacijenata koja nam je ostala nepokrivena inovativnom terapijom. Reč je o pacijentima sa skvamocelularnim karcinomom pluća koji imaju PD-L1 ekspresiju od 1-49 odsto, kao i onima koji dobiju dijagnozu mikrocelularnog karcinoma pluća. Ovim bolesnicima za sada je jedina opcija za lečenje hemoterapija", kazala je Krstić.

Olja Ćorović iz Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća "Punim plućima" naglasila je da je potreba za skriningom ogromna, jer podaci pokazuju da se u zemljama u kojima se sprovodi skrining, smrtnost od raka pluća smanjila i do 40 odsto.

"Istraživanje koje smo radili sa CESID- om pokazalo je da bi se većina građana u riziku odazvalo na skrining kada bi ih uputili lekari ili ukoliko bi dobili poziv sa zakazanim terminom pregleda. Država je dosta toga uradila za pacijente koji se leče od raka pluća, nabavkom dodatnih skenera i bronhoskopa. Uvedene su i savremene terapije za lečenje od raka pluća", istakla je Ćorović.

Dodala je da svake godine više od 500 pacijenata dobije dijagnozu skvamoznog i sitnoćelijskog raka pluća i da lekari takve pacijente mogu da leče samo hemoterapijom, jer im druge savremene opcije lečenja nisu dostupne o trošku zdravstvenog osiguranja.

Jelena Crndak iz Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća "Punim plućima", čiji je otac Iako dobio dijagnozu skvamoznog raka pluća, imao je sreće da bude uključen u kliničku studiju i umesto hemoterapije dobija imunoterapiju.

"Početkom decembra je zbog kašlja, koji je trajao desetak dana, otišao u dom zdravlja. Uputili su ga prvo da uradi rendgen, koji je pokazao da postoji nekakva senka. Nakon toga je urađen skener i ustanovljeno je da ima rak pluća i to četvrti stadijum", navela je Crndak.

Pristunima se obratio i Novica Kostić iz Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća "Punim plućima" čiji je otac preminuo od raka pluća.