1. april 2025 14:17
Vladan Petrov: Studentima iz plenuma dozvoljen dolazak na sednicu, tihoj većini nije
podeli vest

Foto: Tanjug
BEOGRAD - Profesor Ustavnog prava Vladan Petrov rekao je danas da je na sednici Naučno-nastavnog veća Pravnog fakulteta u ponedeljak odlučeno da se ne glasa o inicijativi za izjašnjavanje studenata putem platforme e-student o nastavku nastave, jer je studentima koji sebe nazivaju "tihom većinom" onemogućeno da iznesu tu inicijativu zato što značajan broj profesora nije podržao njihov dolazak.
Petrov je istakao da je krajnje čudno da se studentima iz plenuma, koji nisu izabrani na prethodnim studentskim parlamentarnim izborima, dozvoljava prisustvo na sednici, dok "tihoj većini" studenata to nije omogućeno.
Umesto rasprave o argumentima za i protiv elektronskog izjašnjavanja studenata, Petrov je za K1 televiziju rekao da se sednica svela na raspravu o tome zašto ne treba dozvoliti studentima da predstave svoju inicijativu, kao i na lične napade.
"Moji asistenti, o čijem napredovanju treba da odlučujem, juče su rešili da mi ne priđu. Sklonili su se u pozadinu. To je sve krajnje izopačeno", ocenio je profesor.
Kako je naveo, Nastavno-naučno veće je najvažnije telo za odlučivanje na fakultetima, koje čine redovni profesori, docenti, vanredni profesori i asistenti, i koje ima oko stotinu članova.
Dodao je da kriza na Pravnom fakultetu u Beogradu traje već mesecima, a da sukobi mišljenja između različitih studentskih grupa i profesora dodatno komplikuju situaciju.
Petrov je rekao da je na vanrednoj sednici Nastavno-naučnog veća, održanoj 11. decembra 2024, doneta odluka da nastavnici i saradnici fakulteta budu na raspolaganju studentima putem elektronskih platformi, kako bi im omogućili da ispune svoje ispitne i druge obaveze nakon okončanja blokade, i dodao da je 23. decembra doneta odluka o odlaganju januarskog ispitnog roka.
Prema njegovim rečima, krajem februara grupa studenata koja sebe naziva "tihom većinom" pokušala je da se obrati članovima Nastavno-naučnog veća putem cirkularnog mejla, ali njihov zahtev nije razmatran jer je stigao svega nekoliko sati pre sednice.
Petrov je dodao da su ubrzo nakon toga, početkom marta, studenti poslali novo pismo Vladi Srbije, ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović i predsednici Narodne skupštine Ani Brnabić, predlažući da se svi studenti izjasne putem platforme "e-student" o tome da li su za nastavak nastave i ispita.
"Važno je razumeti kako se trenutno postupa na Pravnom fakultetu, ali i na drugim fakultetima, o čemu, nažalost, imamo malo informacija jer mnogi ne žele da se javno izjasne. Studenti su podneli legitimnu inicijativu i dostavili pismo sa svojim imenima, prezimenima i brojevima indeksa. Neformalno sam saznao da su ti podaci pohranjeni negde na fakultetu, možda u upravi, kako bi se sprečilo da budu meta pritisaka od strane studenata okupljenih u plenumima ili na društvenim mrežama", naveo je profesor.