19. jul 2024 13:32

Macura: Ukidanje Zakona o rodnoj ravnopravnosti imalo bi negativne posledice

Izvor: TANJUG

podeli vest

Macura: Ukidanje Zakona o rodnoj ravnopravnosti imalo bi negativne posledice

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas da je Srbija visoko na lestvici rodne ravnopravnosti u svetu, napomenuvši da bi ukidanje Zakona o rodnoj ravnopravnosti imalo negativne posledice.

Na pitanje šta je Srbiju postavilo tako visoko u odnosu na druge svetske zemlje kada je reč o rodnoj ravnopravnosti, Macura je za Tanjug navela da Srbija ima strategiju o rodnoj ravnopravnosti, mnoge dokumente koji su proizišli iz strategije, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog koji u okviru svojih nadležnosti ima sektor koji se bavi pitanjem rodne ravnopravnosti, kooridnaciono telo o rodnoj ravnopravnosti koje objedinjuje rad nadležnih institucija kako bi se poboljšao položaj žena, kao i rodno odgovorno budžetiranje koje između ostalog donosi značajno bolji ekonomski položaj žena.

Komentarišući navode lingvista da će ovaj Zakon promeniti srpski jezik, Macura je rekla da se srpski jezik tokom istorije prilagođavao i da se danas koriste turcizmi, germanizmi, izrazi iz digitalne sfere, zbog čega je iznenađuje odakle toliki otpor prema imenicama ženskog roda

"Svaka od nas je prolila suze, krv i znoj da se nađe na poziciji na kojoj je danas, i valjda zaslužujemo da dobijemo adekvatno zvanje. Verujem da će biti izazova, ali lingvistička struka je tu kao svaka druga da nam pomogne da nađemo prave izraze", poručila je ministarka.

Prema njenim rečima, ankete pokazuju da veliki broj sugrađana nema nikakav problem sa primenom rodno osetljivog jezika i da ih potreba za prepoznavanjem zanimanja u ženskom rodu ne iritira.

Od kada je počela priča o usvajanju Zakona o rodnoj ravnopravnosti i odredbama koje će biti na drugačiji način tumačene, ministarka je izjavila da skoro svi mediji koriste rodno osetljiv jezik, i dodala da argumenti koji se koristi protiv ovog Zakona govore netačne stvari jer se ovde ne govori o biološkom rodu već o gramatičkom rodu.

Macura kaže da ukidanje Zakona o rodnoj ravnopravnosti može da izazove tektonske poremećaje u smislu da može da se otvori jedna pandorina kurtija, poručivši da je ovaj Zakon veoma važan za život svih građana Srbije, sa posebnim akcentom na žene.

Ona smatra da se bavimo samo jednim delom ovog zakona, odnosno najmanje bitnim slovom zakona, a da je prekočeno sve ono što je važno i što unapređuje ekonomski i politički položaj žena u Srbiji.

"Najviše smo se bavili kako ćemo da se izražavamo po pitanju naziva za zanimanja u ženskom rodu, a najmanje smo se bavili dobrim posledicama ovog zakona a to je pitanje neplaćenog kućnog rada što može da se uredi posebnim pravilnikom", objasnila je ona.

Macura smatra da su najviše intriga u javnosti izazvale kaznene odredbe koje se odnose na nedovoljno dobro primenjivanje određenih odredbi ovog zakona, ocenivši da ljudi nisu otvorili sva čula da vide i čuju šta sve dobro donosi ovaj Zakon.

Kako je navela, jako je dobro da postoji Zakon o rodnoj ravnopravnosti koji će između ostalog da motiviše Ministarstvo zdravlja da pronađe model po kom će se poboljštaji položaj žena koje su ekonomski neaktivne zato što imaju puno obaveza koje ne mogu da eliminišu iz svog života.

"Ono što meni izaziva revolt i što smatram da je potpuno nepotrebno jesu kaznene odredbe koje, ako želimo da se prilagodimo duhu vremena u kom živimo jer su žene danas na pozicijama na kojima nisu bile pa je potpuno normalno da tražimo izraz za pilotkinju i vojnikinju", objasnila je ministarka.

Macura kaže da razlika u zaradama između muškarca i žene koji su na istoj funkciji na istom mestu, predstavlja kršenje Zakona o zabrani diskriminacije koji zabranjuje diskriminaciju, napomenuvši da je jedna od diskriminacija da za isti posao na istom mestu budete različito plaćeni .

"Dešava se da žene pored toga što rade, preuzimaju najveći deo kućnih obaveza i brige o deci, i onda veoma često izostaju sa posla, otvaraju bolovanje što samim tim povlači nižu zaradu. Kada na kraju priče poredimo zarade muškaraca i žena vidimo da teret koji one preuzimaju, a tiče se kućnog rada, se odražava na finanasijsku situaciju", navela je ona.