![Požar u Krnjači, gori nisko rastinje, vatrogasci na terenu](/data/images/2025-01-28/206947_img-20250128-173835597_f.jpg?t=1738085099)
29. jul 2024 13:50
Linta: Deklaracijom se šalje poruka da su nacionalni interesi temelj srpskog opstanka
podeli vest
![Linta: Deklaracijom se šalje poruka da su nacionalni interesi temelj srpskog opstanka](/data/images/2023-05-01/32295_bljesak-venci-linta_f.jpg)
Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ
BEOGRAD - Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Miodrag Linta izjavio je danas u Skupštini Srbije da je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda jedan od najvažnijih nacionalnih dokumenata, kojom se šalje jasna poruka da su državni i nacionalni interesi temelj opstanka srpskog naroda.
"Ono što posebno želim istaći i naglasiti da se ovom Deklaracijom afirmiše mir, da se odbacuju bilo kakvi sukobi, da ova Deklaracija nije usmerena protiv bilo kog naroda i protiv bilo koje države. U njoj se jasno govori o poštovanju Dejtonskog mirovnog sporazuma, iako svi dobro znamo da su Republici Srpskoj na grub i neprihvatljiv način otete 83 nadležnosti", rekao je Linta u nastavku Prve vandredne sednice u trenutnom sazivu Skupštine.
Dodao je da se u Deklaraciji, takođe, govori o potrebi i važnosti poštovanja rezolucije 1244, kao i da se jasno govori da su Kosovo i Metohija neodvojivi deo Srbije.
"Zbog toga su apsolutno neprihvatljive, zlonamerne i nerazumljive reakcije iz političkog Sarajeva, odnosno neprihvatljivi su napadi bošnjačkog i hrvatskog člana predsedništva BiH, Denisa Bećirovića i Željka Komšića, koji govore da je ova Deklaracija tobože udar na BiH, udar na Dejtonski mirovni sporazum.
Takođe, odbacujem i teze pojedinih kolega u Narodnoj skupštini Republike Srbije, da ova Deklaracija ima za cilj nacionalnu dominaciju. To je jedna brutalna laž i upravo ova deklaracija afirmiše ravnopravnost, afirmiše osnovne temeljne vrednosti za koje se zalaže srpski narod, istovremeno poštuje da ta ista prava i vrednosti mogu da zastupaju drugi narodi na prostoru Zapadnog Balkana", rekao je Linta.
Ukazao je da se u Deklaraciji ističe potreba borbe za istinu o onome šta se zaista događalo u Srebrenici, kao i da se, kako je istakao, odbacuje "monstruozna laž" da su Srbija i srpski narod vodili agresorske ratove.
Dodao je da se u Deklaraciji jasno izražava pijetet prema svim žrtvama, bez obzira na nacioanlnu pripadnost.
Linta je ocenio da bi bilo dobro da Srbija ima posebnu državnu instituciju, Memorijalni centar srpskih žrtava na prostoru bivše Jugoslavije, koji bi se na planski način bavio pitanjem istine o stradanju srpskog naroda.
"Važno je da Skupština Srbije donese rezoluciju o osudi genocida nad Srbima, Romima i Jevrejima u NDH, da se osnuje Memorijalni centar genocida nad srpskim narodom u NDH, da se odredi dan sećanja na srpske žrtve genocida u NDH i da se započne aktivna diplomatska politička borba za međunarodno priznanje genocida u NDH nad našim narodom, jer bez te činjenice nije moguće potpuno razumeti događaje iz devedesetih godina prošlog veka, koje su se dešavale na području bivše Jugoslavije", rekao je Linta.
Istakao je da je važno što se u Deklaraciji navodi da će Srbija i Republika Srpska podržavati povratnike u Federaciju BiH i ukazao da se srpski narod koji živi u Federaciji BiH nalazi u teškoj situaciji, kao i da federalana i kantonalna vlast krše principe Dejtonskog sporazuma o zapošljavanju Srba u javnim institucijama.
"Srbi u Federaciji BiH su nažalost građani, ne drugog, nego petog reda", ocenio je Linta i dodao da Deklaraciji nedostaju odredbe pomoći povratnicima u Hrvatskoj, koji su, kako ističe, takođe u teškom položaju.
Narodna poslanica SPS-a Dijana Radović izjavila je da je za tu stranku Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda jedan od najznačajnijih dokumenata koji se u poslednje vreme našao pred poslanicima.
"Mi smatramo da će ovo biti jedan od stubova naše nacionalne politike u budućnosti. Imperativ opstanka našeg naroda i imperativ razvoja naše države jeste da znamo ko smo, gde smo danas i kojim putem želimo da se krećemo u budućnosti, da bismo uopšte i opstali. Da sačuvamo našu tradiciju, da zaštitimo našu istoriju, našu kulturu, jezik i pismo... Ovom deklaracijom mi potvrđujemo naš nacionalni identitet", poručila je Radović.
Dodala je da je Deklaracija odraz odgovornosti vođenja srpske politike u "ovom turbulentnom geopolitičkom trenutku".
Poslanik SDA Sandžaka Ahmedin Škrijelj je sa druge strane ocenio da je predložena Deklaracija "pretnja" miru i stabilnost i na Balkanu i da je ta stranka neće podržati.
"SDA Sandžaka ne spori pravo srpskom narodu na saradnju, ukoliko se ta saradnja ne ostvaruje na štetu interesa, potreba i sigurnosti drugih naroda, suvereniteta i teritorijalnog integriteta drugih država, a naročito države Bosne i Hercegovine", rekao je Škrijelj tvrdeći da bi deklaracija predstavljala prepreku za vraćanje poverenja narodima i državama na prostoru zapadnog Balkana, a naročito vraćanju poverenja između Bošnjaka i Srba, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Poslanica Narodnog pokreta Srbije (NPS) Ivana Rokvić rekla je da će poslanici te stranke glasati protiv predloga izmena zakona kojim se povećava iznos pretplate za RTS, jer smatraju da je povećanje ove pretplate, kako je navela, još jedan "finansijski udarac" na već iscrpljene budžete građana.