30. septembar 2024 17:36

Vučević: Predloženi rebalans budžeta je rezultat projekcije povećanja rasta BDP-a na 3,8 odsto

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vučević: Predloženi rebalans budžeta je rezultat projekcije povećanja rasta BDP-a na 3,8 odsto

Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

BEOGRAD - Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je predloženi rebalans budžeta Srbije za ovu godinu rezultat ekonomskih i fiskalnih pokazatelja u toku 2024. godine, kojim je povećana projekcija BDP-a za ovu godinu sa 3,5 odsto na 3,8 odsto.

"Spram toga smo definisali prihode i rashode i predložili povećanje budžeta Republike Srbije za ovu godinu za 132,5 milijarde dinara. Budžetski deficit i dalje držimo ispod onog nivoa kako smo dogovorili sa Međunarodnim monetarnim fondom. I pre svega ističem da nivo javnog duga po našoj projekciji neće preći 51,5 odsto od BDP-a, što je više nego dobar rezultat imajući vidu sve ekonomske trendove koje vidimo u evrozoni", rekao je Vučević na sednici Skupštine Srbije sumirajući raspravu o rebalnsu budžeta koja je počela prošlog ponedeljka.

Dodao je da je inflacija obuzdana i da je njihova projekcija da neće preći 4,7 odsto u ovoj godini, a da je plan da sledeće godine bude ispod četiri odsto.

"To će se reflektovati i na bolji život i materijalni položaj naših građana", konstatovao je Vučević.

Kako je rekao, u Srbiji se u ovom trentuku iz kapitalnog budžeta, za koji je izdvojeno dodatnih 111 milijardi i iznosi 7,9 BDP, gradi osam novih bolnica, opštih bolnica u različitim delovima zemlje, šest klinika, tri doma zdravlja, četiri ustanove socijalne zaštite, 22 škole, šest naučnih ustanova, 10 ustanova kulture.

"I nećemo na tome stati, ali to predstavlja fundamentalno ulaganje u sve one strukture društvenog života i razvoja države, koje smo dugo, dugo godina zapostavljali i koje, zahvaljujući tim ekonomskim rezultatima prethodnih godina i rezultatima rada prethodnih vlade, danas i ova vlada može da izađe pred vas sa predlogom rebalansa budžeta", istakao je premijer.

On je rekao da se u zaštitu životne sredine ulaže dodatnih tri milijarde dinara direktno u ministarstvo, ali da, u okviru ulaganja u zaštitu životne sredine, postoji i budžet koji se nalazi u Ministarstvu za građevinarstvo, u iznosu od 10 milijardi za prečistače, za uređenje deponija, odnosno divlje deponije, uređenje regionalnih deponija.

Vučević je naglasio da se kapitalni projekti nastavljaju, pre svega, u pogledu izgradnja auto-puteva, brzih pruga i pruga, mostova, kliničkih centara, bolnica, domova zdravlja, povećenog nivoa ulaganja i izdvajanja za zaštitu životne sredine, za škole i obdaništa, za sportske objekte, za kulturu, za sve ono što, kako je rekao, čini ambijent i život jednog društva i jedne države.

On je ponovio da je za budžet za prosvetu rebalansom povećan za 12 milijardi u odnosu na početni budžet za 2024. godinu.

"Od toga, od tih 12 milijardi, za 8 milijardi je veći budžet ili veći fond za plate zaposlenih u prosveti, jer imamo preko hiljadu više zaposlenih u prosveti", rekao je Vučević.

Istakao je i da je budžet za odbranu naše države je veći za 57,2 milijarde i da smo došli smo na nivo koji je nekad bio nezamislen, da nam je budžet za odbranu 2,5 odsto BDP-a.

"To smo mogli da sanjamo do pre neku godinu i ja sa zadovoljstvo ističem da krećemo u realizaciju, odnosno da je potpisan ugovor u kupovini nove eskadrile borbenih aviona, modernih aviona marke Rafal iz Francuske i da ćemo pored eskadrile MIG-ova 29 imati novu eskadrilu vrhunskih aviona i da će nebo nad Srbijom svakako biti sigurnije", poručio je premijer.

On je naglasio da je siguran da takva nabavka vojne opreme i naoružanja nije u kontrastu, odnosno nije u sukobu sa našom proglašnom vojnom neutralnošću, pošto danas u naoružanju Vojske Srbije imamo opremu i oružje iz različitih država, bez obzira da li su sa Zapada ili Istoka.

Što se tiče budzeta za poljoprivredu, Vučević je rekao da je on povećan za 18 milijardi dinara i da iznosi rekordnih 136,7 milijardi.

Dodao je i da je budžet za zdravstvo 573,6 milijarde dinara.

Poslanici su tokom popodneva završili rasrpavu o amandmanima na predlog za izmenu zakona o budžetu za ovu godinu, kao i na predlog izmena Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom.

Sednica na kojoj se raspravaljalo o rebalansu budžeta počela je prošlog ponedeljka, a danas je trebalo da počne i nova vanredna sednica na zahtev 86 opozicionih i samostalnih poslanika.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić ponovila je da njihov predlog izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima staviti u proceduru tokom redovnog zasedanja.

Brnabić je rekla da postoji mogućnost da na sednicu kada na dnevnom redu bude litijum, dođe i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Poslanik DS Srđan Milivojević ocenio je da su se poslanici vladajuće koalicije uplašili rasprave o litijumu i ponovio da će zato biti protesta protiv litijuma, a šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov odgovorio mu je da se nisu uplašili i da će se o tome raspravljati u Skupštini mnogo ranije nego što predstavnici opozicije misle.

Milivojević je podneo amandman kojim traži smanjenje budžetskog finansiranja kancelarije predsednika Republike, a povećanje izdvajanja za Narodnu skupštinu.

Narodni poslanik Novog pokreta Srbije Borislav Novaković pitao je premijera Miloša Vučevića i ministarku za brigu o porodici i demografiju Milicu Đurđević Stamenkovski šta će država da uradi po pitanju radnog zakonodavstva, kako bi žene iskoristile pun kapacitet da se istovremeno zaposle i ostvare kao majke.

Ministarka bez portfelja Tatjana Macura odgovorila je Novakoviću da je diksriminacija žena u razgovoru za posao problem koji postoji na nivou Evrope i navela je da će vlada o tome razgovarati sa poslodavcima u Srbiji.

Macura je ocenila da je najveći izazov u budućnosti podrška porodicama u kojima oba roditelja rade kako da usklade svoje poslovne i privatne obaveze i da je veoma važno razvijati kvalitetan i dobronameran dijalog sa poslovnom zajednicom.

Macura je pozvala žene koje na razgovorima za posao dobijaju neprimerena pitanja da budu hrabre i prijave sva neposredna kršenja Zakona o zabrani diskriminacije, kako bi se i poslodavcima stavila do znanja važnost zaštite radnih prava žena na kojoj ćemo ubuduće zajedno raditi.

Ministarka pravde Maja Popović je odgovorila da su po zakonu u radu potpuno izjednačena prava muškaraca i žena, na šta je poslanica DS-a Dragana Rakić rekla da to što su zakonom izjednačena prava ne znači da je i u praksi tako.

Đurđević Stamenkovski je rekla da su izmene zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom mali korak za veliki cilj, a to je da nas bude više i da će ekonomski osnažiti porodice i značiti roditeljima.

Ona je ukazala da će sa 10 milijardi dinara koliko se izdvaja za povećanje roditeljskog dodatka, Srbija biti zemlja sa najvećim roditeljskim dodatkom u Evropi, čiji će se efekti videti tek u narednoj deceniji.

Poslanici SPS-a Snežana Paunović i Dušan Bajatović najavili su da će glasati za rebalans budžeta i zakon o podršci porodicama sa decom.

Dragana Rakić iz DS tražila je povredu poslovnika, tvrdeći da je Bajatović u svom obraćanju promovisao alkoholizam, našta je on rekao da je pozvao poslanika Aleksandra Jovanovića Ćutu da zajedno odu na piće, kao i da je hteo da ga odbrani, jer on, kako je rekao, "nije jedini koji popije nešto u Skupštini".