7. oktobar 2024 15:37
Borislav Korkodelović: Problem Palestine postoji od 1947. godine i taj region stalno gori
podeli vest
BEOGRAD - Spoljnopolitički analitičar Borislav Korkodelović izjavio je danas, povodom godišnjice rata između Hamasa i Izraela, da problem Palestine postoji od 1947. godine i da taj region stalno "gori".
"Postoji problem Palestine već od 1947. godina. Od tada se i budimo i ležemo sa vestima sa Bliskog istoka, to je region koji stalno gori. Ta ogromna netrpeljivost koja se pretače u oružene sukobe, u ratove", rekao je Korkodelović za K1.
On je istakao da iako je bilo mnoštvo inicijativa za zakopavanje ratnih sekira, do toga nije došlo i sumnja da će doći do mirnog rešenja.
"Niz ratova je neka vrsta konstante i bojim se da će tako biti i u narednim decenijama ukoliko ne može da se postigne dogovor o dvema državama, Palestini i jevrejskoj državi Izraelu", rekao je Korkodelović.
Prema njegovim rečima Sjedinjene Američke Države su ubedljivo najuticajniji posrednik na Bliskom istoku.
"Posle uspostavljanja svojevrsnog monopolarnog sveta, posle pada Berlinskog zida, posle raspada Sovjetskog saveza onda su SAD postale glavni i ubedljivo najuticajniji posrednik na Bliskom istoku", naglasio je Korkodelović.
Dodao je da su SAD to onda iskoristile za sprovođenje svoje spoljne politike.
"Njihova spoljna politika se manje više zna, to je gotovo bezrezervna podrška za Izrael, a u takvim uslovima je onda dosta teško biti posrednik", rekao je Korkodelović.
On je izjavio da se 2002. godine pojavila tzv. Bliskoistočna četvorka koju su činile SAD, Rusija, UN i EU.
"Međutim, poslednjih godina, uglavnom su SAD ignorisale taj format i sve više pokušavale same da rešavaju", saopštio je Korkodelović.
Govoreći o ulozi Rusije i Kine u ovom sukobu istakao je da Kina ima mogućnosti da bude posrednik.
"Rukovodstvo Kine smatra da zbog međunarodnog ugleda, zbog toga što je Kina postala velika globalna sila da ona ima i odgovornost da proba da nađe rešenje za Bliski istok", rekao je Korkodelović.
Dodao je da Rusija ima tradicionalno jako dobre kontakte sa Bliskim istokom.
"Rusija je zainteresovana za mir u tom delu sveta", rekao je Korkodelović.
On je istakao da je Iran članica BRICS-a i članica Šangajske organizacije za bezbednost i da ima izuzetne ekonomske veze sa Rusijom, naročito od kada je Rusija zapala pod teške sankcije.
"Izrael dobija praktično sve što zatraži što se tiče oružja iz USA, iz njihovih arsenala, oružje i municiju. Ima ogromnu finansijsku podršku svake godine", zaključio je Korkodelović.