15. oktobar 2024 18:20

Marina Raguš razgovarala sa zamenikom šefa diplomatije Azerbejdžana o unapređenju bilateralnih odnosa

Izvor: TANJUG

podeli vest

Marina Raguš razgovarala sa zamenikom šefa diplomatije Azerbejdžana o unapređenju bilateralnih odnosa

Foto: Tanjug/video, arhiva

BEOGRAD - Potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za spoljne poslove Marina Raguš razgovarala je danas sa zamenikom ministra spoljnih poslova Azerbejdžana Farizom Rzajevim o unapređenju bilateralnih odnosa dve države.

Kako je saopšteno iz Skupštine Srbije, Raguš i Rzajev saglasili su se da o dobrim odnosima dveju država svedoči međusobna podrška na svim međunarodnim platformama.

Sagovornici su ocenili da su prijateljski i strateški odnosi Srbije i Azerbejdžana utemeljeni u zajedničkoj viziji i međusobnom razumevanju, čemu su pečat dali predsednici dve države.

Raguš je na sastanku istakla važnost međusobne podrške dveju država na međunarodnom planu u veoma izazovnim situacijama, poput nedavne sednice Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, dodajući da Srbija svoj stav neće menjati.

Ona je dodala da Srbija nastvlja put svoje spoljne politike, koja je zasnovana na Povelji UN, što su principi kojima će se i dalje rukovoditi.

"Krize i izazovi su samo ojačali naše prijateljstvo, koje je odolelo testovima vremena i različitim pritiscima. Hvala vam na podršci u UN povodom izjašnjavanja o rezoluciji o Srebrenici i što poštujete teritorijalni integritet i suverenitet Srbije", poručila je Raguš.

Rzajev je rekao da su se obe države suočavale sa nepravdom i kršenjem Povelje UN, u pogledu teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

On je dodao da Azerbejdžan AP Kosovo i Metohiju smatra delom Srbije, ističući da "pravda na kraju uvek pobeđuje".

Rzajev je zahvalio na podršci Srbije Azerbejdžanu, posebno u međunarodnim parlamentarnim institucijama.

Sagovornici su istakli i da su potencijali za unapređenje bilateralnih odnosa veliki, posebno u oblastima od obostranog interesa, navodeći da postoji i značajan prostor za unapređenje parlamentarne saradnje, koji treba podići na viši nivo.

Razvoj praktičnog dijaloga među parlamentima i parlamentarna diplomatija biće od izuzetnog značaja u budućim vremenima, čime će se poslati i jasne političke poruke, zaključak je sastanka.