6. novembar 2024 13:00

Milan Krstić: Bolje upravljanje ekonomijom i imigracijama najviše doprinelo Trampovoj pobedi

Izvor: TANJUG

podeli vest

Milan Krstić: Bolje upravljanje ekonomijom i imigracijama najviše doprinelo Trampovoj pobedi

Foto: Tanjug

BEOGRAD - Doktor političkih nauka Milan Krstić smatra da je igranje na kartu boljeg upravljanja ekonomijom i imigracijama u prvom mandatu kandidata Republikanske stranke Donalda Trampae bilo ključno da Tramp pobedi na predsedničkim izborima u SAD.

Krstić je za Tanjug rekao da, iako Tramp ima bazu birača koji će mu biti verni bez obzira na to šta on uradi, to nije ono što je dobilo ove izbore, već bolje upravljanje ekonomijom i i imigracijama, koje se pokazalo kao dosta loše u prethodnom periodu, pogotovo što je demokratska kandidatkinja Kamala Haris bila jedna od osoba kojoj je američki predsedniki Džozef Bajden poverio da se bavi imigracijama.

Krstić dodaje da je Trampovoj pobedi doprinelo i igranje na kartu identitetskih pitanja koja se percipiraju kao pretnja od strane jednog broja, čak i umerenih demokrata, a neodlučnih ili gotovo svih republikanaca, a koja se tiču određenih senzitivnih tema gde svi oni smatraju da demokrate žele previše sredstava za neke njihove poduhvate.

"Četvrta stvar je da se stvorila jedna tema koja je bila odgovor na tezu demokrata da je on pretnja po izbore u Americi, oni su na to odgovarali time da su demokrate stvorile pretnju po budućnost slobodnih izbora u Americi time što navodno naseljavaju ilegalne imigrante u ove kolebljive države i žele time da promene strukturu izbora", objasnio je Krstić.

On je rekao da je, iako je činjenica da je ekonomija u Americi bila dobra i za vreme Trampovog ali i Bajdenovog mandata, sve stvar percepcije i kako građani primaju Trampove poruke.

Na pitanje ko Trampu garantuje da elektori neće predomisliti do 17. decembra, kada će oni glasali, Krstić je objasnio da liste elektora sastavljaju organizacije partija na državnom nivou i da su to uglavnom ugledni članovi iz njihovih partija i ljudi koji su prošli neki sistem provere poverenja u okviru partije, zbog čega se pretpostavlja da neće promeniti mišljenje.

"Postoje razlike od države do države, u nekim državama nije kriminalizovano, u nekim državama je to prekršaj i morate da platite kaznu. Nigde nećete ići u zatvor zbog toga, ali je formalno kažnjeno, a negde ne, ali postoji politički trošak takvog gesta", dodao je on.

Prema njegovim rečima, iz razloga političkog konteksta, tradicije i razlike u brojevima, bespredmetno je dovoditi u mogućnost scenario da će se elektori predomisliti i promeniti mišljenje.

Govoreći o tome koja su Trampova ovlašćenja kao predsednika po ustavu, Krstić je rekao da u domenu unutrašnje politike, pa i spoljne, on može da uradi mnogo toga zato što je u Americi ustav takav da predsednik donosi sve odluke, odnosno da je on šef izvršne vlasti.

Dodao je da to znači da on faktički ima veće ingerencije nego što imaju predsednici vlade u evropskim parlamentarnim sistemima.

"Postoje zakonska ograničenja, ne može on da deluje mimo zakona jer postoje sudovi koji će ga kazniti. Treća stvar koja postoji je zakonodavna vlast, odnosno Kongres, Senat će biti definitvno republikanski, a Predstavnički dom ćemo videti. Ako ima kontrolu i nad legislativom u tom slučaju može mnogo da promeni. Ako nema, postoje zakoni koji mu daju zakonske okvire", naveo je Krstić.