6. novembar 2024 14:24

Marko Đurić razgovarao sa ministarkom spoljnih poslova Rumunije o unapređenju odnosa i ekonomske saradnje

Izvor: TANJUG

podeli vest

Marko Đurić razgovarao sa ministarkom spoljnih poslova Rumunije o unapređenju odnosa i ekonomske saradnje

Foto: TANJUG/MSP

BUKUREŠT - Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić razgovarao je u Bukureštu sa ministarkom spoljnih poslova Rumunije Luminitom Odobesku i izrazio zahvalnost Rumuniji na principijalnoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, kao i na podršci evropskom putu Srbije.

Đurić je istakao da je danas dogovorena serija konkretnih koraka na unapređenju bilateralnih odnosa i mapa puta koja će omogućiti intenziviranje političkog dialoga i jačanje povezanosti između dve zemlje.

On je zahvalio rumunskoj ministarki na izrazima saučešća povodom tragedije u Novom Sadu i iskazanoj solidarnosti u teškim trenucima za Srbiju.

Istakao je da je istorija rumunsko-srpskih, srpsko-rumunskih odnosa izuzetno duga i da je Srbija ponosna na 145 godina diplomatskih odnosa sa Rumunijom, navodeći da je dogovoreno jačanje veza i osnaživanje položaja nacionalnih zajednica, kao i pružanje uzajamne podrške kada je reč o regionalnim pitanjima.

Đurić je izrazio zadovoljstvo zbog činjenica da je dogovoreno se da na ministarskom nivou najmanje dva puta godišnje ostvaruju ekstenzivne konsultacije i sastanci, ali i da ministarstva održavaju redovne političke konsultacije, konzularne konsultacije i razgovore o položaju svojih nacionalnih zajednica čiji položaj dve države žele da unaprede.

Takođe je izrazio zahvalnost Rumuniji na principijalnoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, na principijelnom razumevanju za težinu položaja srpskog naroda na AP Kosovo i Metohija.

"Ja sam danas iskoristio priliku da upoznam naše rumunske prijatelje sa izazovima sa kojima se suočava srpska zajednica na Kosovu i Metohiji kao rezultat jednostranih i nekoordinisanih poteza Kurtijevog režima. U tom smislu prenao sam potpunu posvećenost Beograda rešavanju ovih problema putem dijaloga, primenom postojećih dogovora koji su postignuti pod okriljem Evropske unije i potrebna nam je podrška evropskih partnera, među kojima je i Rumunija, u tome da zaštitimo nešto što su naše zajedničke vrednosti, a to su ljudska, politička, ekonomska i druga prava našeg naroda", naveo je Đurić.

Izrazio je zahvalnost i na podršci Rumunije evropskom putu Srbije i istakao da će Srbija do 2027. godine i formalno završiti sve reforme koje su potrebne za članstvo u Evropskoj uniji.

"Ovo članstvo za nas ostaje ključni prioritet. Međutim, i bez toga mi sprovodimo reforme zbog toga da bismo ojačali naše institucije. Sa ponosom mogu da kažem da je srpska ekonomija danas u takvom rastu i razvoju, da smo za manje od decenije više nego udvostručili naš bruto društveni proizvod, da smo dobili, zahvaljujući merama koje je preduzimao predsednik (Aleksandar) Vučić u prethodnim godinama i investicioni rating, zbog čega je Srbija privukla 65 odsto direktnih stranih investicija iz regiona Zapadnog Balkana", ukazao je Đurić.

On je istakao da je ključni prioritet izgradnja i završetak autoputa koji će povezati Srbiju preko Vršca sa Rumunijom i omogućiti da se od Beograda do Temišvara stigne toliko kratko da će dva društva zaista postati mnogo bolje integrisana sa novim ekonomskim šansama, novim prilikama u oblasti obrazovanja, privrede i ljudske razmene.

Naveo je da, sa strane Srbije, u ovom i sledećem mesecu predstoje prvi ozbiljni proceduralni i formalni koraci kad je u pitanju projektna dokumentacija i da je Srbija veoma ozbiljna u nameri da se ovaj auto-put izgradi.

"To je deo ukupnog povezivanja naše zemlje sa nama prijateljskom i bratskom Rumunijom, ali i otvaranje prema širom regionu", istakao je Đurić.

Prema njegovim rečima, povezivanje ekonomija dve zemlje može da donese veći prosperitet građanima kako Rumunije i Srbije, tako i zajedničkim nastupima na trećim tržištima i da da dodatni impuls međunarodnoj ekonomskoj saradnji,

Dodao je da je u tom smislu razgovarano i o održavanju srpsko-rumunskog, rumunsko-srpskog ekonomskog foruma u narednim mesecima i da će to sigurno biti realizovano.

Prema rečima Đurića, razgovarano je i o nizu drugih infrastrukturnih projekata od strateškog interesa - ponovnom uspostavljanju železničkog, putničkog saobraćaja i revitalizaciji železničke infrastrukture.

"Takođe, razgovarali smo o projektima u oblasti energetike, poput gasnog interkonektora Mokrin-Arad, izgradnje interkonektivnog dalekovoda Rešica-Pančevo, itd. Preneo sam interesovanje srpske strane za uključivanje rumunskih partnera u neke naše projekte, poput Expo 27, gde će Beograd biti domaćin jedne velike izložbe i voleli bismo da vidimo rumunske kompanije zastupljene u izgradnji različitih segmenata tog projekta koji će zaista promijeniti sliku ovog dela naše zemlje", naveo je Đurić.

Odobesku je ponovila stalnu podršku Rumunije procesu pridruživanja Srbije EU i dodala da se, posmatrajući napredak Rumunije poslednjih godina, može reći da je evropski put vredan svakog truda.

"Prelazak na sledeće faze zahtevaće ozbiljne napore u pogledu političkih i ljudskih resursa, kao i adekvatnih administrativnih kapaciteta. Zbog toga smo ponovili punu podršku Rumunije i našu otvorenost da pružimo relevantnu ekspertizu Srbiji, gde je to potrebno", rekla je Odobesku.

Dodala je da je zapadni Balkan region od strateškog značaja za Rumuniju i da Rumunija daje značajan doprinos u regionu sa velikim vojnim prisustvom u operacijama EUFor Altea u BiH i Kfor na AP KiM.

"Naša zemlja u januaru 2025. godine preuzeće komandu EUFor Altea, čime smo počastvovani, a ovaj mandat nam daje dodatnu odgovornost", rekla je ona.

Navela je da je glavni cilj današnjih razgovora bio dogovor o dinamičnim pristupu političko-diplomatskom, ekonomskom i sektorskom dijalogu dve zemlje i da je dogovoreno da se dva puta godišnje održavaju sastanci ministara, u Bukureštu i u Beogradu.

Ona je navela da je ponovljena zajednička volja da se doprinese jačanju ekonomske saradnje i da se ubrza realizacija projekata koji se odnose na međusobno povezivanje dve zemlje i implicitno povezivanje Srbije sa EU.

"Jedan pozitivan primer u oblasti energetske infrastrukture je potpisivanje memoranduma o realizaciji projekta prirodnog gasa Arad - Mokrin. Što se saobraćaja tiče, želimo da imamo rezultate kada je reč o drumskoj i železničkoj komponenti. Drago mi je što smo se dogovorili da, kada je reč o izgradnji autoputa Temišvar-Beograd, treba da učinimo značajne pomake, a ovaj autoput će imati značajan doprinos kada je reč o poboljšanju života građana iz pograničnih regiona", istakla je Odobesku.

Prema njenim rečima, ponovljena je važnost revitalizacije direktnih železničkih veza Temišvar-Vršac i Temišvar-Kikinda, a postoje i projekti za intenziviranje saradnje u oblasti vanrednih situacija.

"Otvaranje kulturnog instituta u Beogradu i Bukureštu sa ograncima u Vršcu i Temišvaru predstavlja važan cilj našeg dijaloga", istakla je rumunska ministarka.

Ukazala je da rumunska zajednica u Srbiji i srpska zajednica u Rumuniji predstavljaju čvrst most između dve zemlje i da vlasti moraju da deluju na jačanju uloge dve manjine u ukupnom bilateralnom odnosu.

Ministri su potpisali i Memorandum o saradnji između Diplomatske akademije MSP Srbije i Rumunskog diplomatskog instituta MSP Rumunije.