21. novembar 2024 10:21

Ministarstvo zaštite životne sredine predstavilo nacrt zakona o zaštiti vazduha

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministarstvo zaštite životne sredine predstavilo nacrt zakona o zaštiti vazduha

Foto: Shutterstock.com/nEwyyy, ilustracija

BEOGRAD - Ministarstvo zaštite životne sredine organizovalo je rani javni uvid i predstavljanje dela Nacrta zakona o zaštiti vazduha, koji ima za cilj usaglašavanje sa međunarodno preuzetim obavezama Srbije u oblasti zaštite vazduha i ozonskog omotača i daljem usklađivanju sa propisima EU, navodi se na sajtu ministarstva.

"U predhodnih godinu dana Ministarstvo zaštite životne sredine je intenzivno radilo na realizaciji aktivnosti koje su bile neophodne kako bi se izradio Nacrt Zakona o zaštiti vazduha. U okviru projekta 'EU for Green Agenda in Serbia' i uz podršku UNDP-a u Srbiji urađena je ex-ante analiza efekata Zakona o zaštiti vazduha, koja je pokazala da je neophodno uraditi nov Zakon o zaštiti vazduha", izjavila je u sredu državna sekretarka Sara Pavkov.

Ona je pozvala zainteresovane da aktivno učestvuju u javnoj raspravi, koja je planirana za decembar, jer je poboljšanje kvaliteta vazduha briga i odgovornost svih nas zajedno.

Trenutno važeća verzija teksta Zakona iz 2009. godine iziskuje regulatornu intervenciju koja treba da stvori uslove za ispunjenje svih preuzetih međunarodnih obaveza u oblasti upravljanja kvalitetom vazduha, kao i da omogući napredak u postizanju pune transpozicije onih elemenata pravnog sistema Evropske unije nastalih nakon donošenja Zakona, kako bi izmene i dopune važećih zakonskih rešenja dovele do unapređenja stanja u oblasti upravljanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vazduha, objavilo je ministarstvo.

U julu ove godine formirana je Radna grupa za izradu Nacrta zakona o zaštiti vazduha koju čine predstavnici relevantnih institucija i predstavnici organizacija civilnog društva koji su odabrani na Javnom pozivu sprovedenim u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Cilj ranog javnog uvida je predstavljanje dosadašnjih rezultata Radne grupe, kao i njegovo unapređenje u skladu sa predlozima, preporukama i dodatnim pitanjima koja se mogu dostaviti najkasnije do 27. novembra", objasnila je Pavkov.