27. januar 2025 14:08

Dejan Vuk Stanković: Jedini zahtev studenata u blokadi smena Vučića bez izbora

Izvor: TANJUG

podeli vest

Dejan Vuk Stanković: Jedini zahtev studenata u blokadi smena Vučića bez izbora

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Analitičar Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da studenti koji su u blokadi imaju samo jedan zahtev i da taj zahtev korespondira sa zahtevom dela opozicije, a to je da predsednik Aleksandar Vučić ode sa vlasti bez izbora i ocenio da sve ostalo što studenti navode kao zahteve predstavlja ponižavanje pravnog sistema Srbije.

Stanković je rekao da se zna ko je u državi vlastan da piše optužnice, a da se pravni sistem razgrađuje time što se traži da se dostave idejna rešenja iz 1964. godine ili da se objave građevinske sveske nečitko pisane rukom i da se na osnovu analize Građevinskog fakulteta valorizuje optužnica za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

''Sve to je simboličko ponižavanje pravnog sistema, jer se zna koja je u ovoj državi vlasan da piše optužnice'', rekao je Stanković gostujući na K1 televiziji.

On je naveo da je vlada pod pritiskom blokada počela da skida oznaku tajnosti sa pojedinih dokumentata naglasivši da je to opasno i da sve države u svetu imaju ono što se zove ''arcana imperia'' i da određene stvari ne smeju da budu potpuno transparentne, jer imaju širi nacionalno bezbednosni kontekst.

''Da li su to ovi ugovori ili ne, ne mogu da cenim, jer ne vodim državu, ali opasan je presedan da instalirate blokade institucija kao model za rešavanje političkih sporova, da u ime demokratije neko može da zaustavi normalno funkcionisanje grada na jednoj od najprometnijih saobraćajnica u gradu, da se toleriše 50 dana blokada visokoškolskih ustanova čime je dovedena u pitanje regularnost studiranja'', rekao je Stanković.

On je naveo da to radi manjina ''besnih studenata'', a da većina koja želi da studira ne može da ostvaruje to pravo i dodao da je opasno što se u blokade uključuju i srednje škole i što se za potrebe propagande koriste i maloletna deca što je zabranjeno svim konvencijama o pravima deteta, uključujući i važeći Zakon o elektronskim medijima.

''To su mnogo opasne stvari koje su puštene i legitimisane ovde, delom zbog toga što vlast mora da se povlači zato što ima senku optužbe da je nedemokratska i da bi tu optužbu neutralisala pušta višak slobode koji se pretvara u anarhiju'', ocenio je Stanković.

Naveo je da je opasno i to što se odbija pominjanje referenduma ili izbora kao političkog i institucionalnog puta da se reše suprotnosti, a da se, s druge strane, kopira scenario poljskog pokreta ''Solidarnost'' iz 80-ih.

''Samo što mi ne živimo u vreme protivrečnosti socijalizma. Možda živimo u nekim drugim protivrečnostima globalnim ili lokalnim, ali nije ovo vreme za nekog Leha Valensu i za trociklusnu akciju ''Solidarnosti'' koja je posle osam godina dovela do smene komunističkog režima. Dakle, opasno je kada se studenti stavljaju u pogon toga'', rekao je Stanković.

On smatra da država u ovom trenutku reaguje najmanje loše jer ne upotrebljava represiju, ali smatra da će doći trenutak kada će morati se povuče crta jer se, kako kaže, urušava važan društveni podsistem kao što je obrazovanje, a posebno visoko obrazovanje.

Stanković je ukazao da će biti sporan završetak školske godine i da se ulazi u problem kako će izgledati upis za sledeću školsku godinu.

''Fakulteti se finansiraju prema broju upisanih studenta. Kako izgleda u očima budućih brucoša Univerzitet u Beogradu ili u Novom Sadu, gde nema nastave? I kakav procvat možete da očekujete na privatnim fakultetima?'', rekao je Stanković.

Naveo je da izbori mogu da budu jedan od načina rešavanja trenutne situacije, ali da u ovoj situaciji neće biti raspisivani.

''Verovatno će se ići na pacifikaciju trenutnog stanja, pa će se onda otvoriti razgovor o izborima. Verovatno će oni biti nagovešteni kao mogućnost da se društvena tenzija u potpunosti smiri'', rekao je Stanković.

Komentarišući to što su i Rusija i SAD osudile pokušaje nasilne smene vlasti u Srbiji, Stanković je rekao da je to očekivano i da obe države veruju aktuelnoj vlasti u Srbiji i da su priznale rezultate izbora, kao i da se ne pozicioniraju prema aktuelnim događajima nego poštuju određene principe koji se tiču formiranja i funkicionisanja vlasti.

''Oni ovo smatraju našom unutrašnjom krizom u kojoj ne žele da budu učesnici ni arbitri. To je za Ameriku sasvim logično, oni veruju u demokratiju kao proceduru za dolazak ili odlazak sa vlasti bez obzira na krizu u januaru 2021. kada je osporavana Bajdenova pobeda na predsedničkim izborima'', rekao je Stanković.

Dodao je da je Rusija, s druge strane, priznala rezultate izbora u Srbiji i da nema direktnu pretenziju da se meša u unutrašnje stvari Srbije.

Na pitanje da li se Amerika tako izjasnila, jer se osetila prozvanom zbog navoda da CIA organizuje proteste u Srbiji, Stanković je rekao da američka administracija ne obraća pažnju na to i da bi, da CIA stoji iza svega, to bila tajna operacija.

Stanković, međutim, nije isključio mogućnost da delovi međunarodnog nevladinog sektora, koji su izvorno iz Amerike, učestvuju u finansiranju protesta u Srbiji ''na niskom nivou'' i podsetio da je Trampova administracija objavila da će ukinuti programe pomoći za promociju demokratije u svetu koji su išli preko USAID programa.

''Oni ne žele više time da se bave, oni žele da se bave time da Ameriku učine velikom. Ako postoji neka međunarodna asistencija, ona dolazi preko međunarnog nevladinog sektora, a ne bih isključio i uticaj nekih antivladinih tajkuna kao kosponzora prostora. Postoji mogućnost da nekome sve ovo izgleda politički poželjno i simpatično i da kroz formu dobrovoljnih priloga podržava ovo što se dešava'', rekao je Stanković.