Gradski odbor SNS Novi Beograd: Demolirane prostorije Mesnog odbora SNS Stara Bežanija
8. novembar 16:02
27. mart 2023 15:24
podeli vest
BEOGRAD - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, organizovalo je danas prvi - od ukupno tri - društvena dijaloga pod naslovom "Kako do rodno osetljivog jezika?''.
Skup je organizovan u saradnji i uz podršku Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena i Delegacijom Evropske unije u Srbiji, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ministar Tomislav Žigmanov rekao je da je cilj tog društvenog dijaloga pronalaženje najboljeg načina uvođenja i primene rodno osetljivog jezika i informisanja svih strana, koje su, prema navedenom zakonu, dužne da kontinuirano prate ostvarivanje rodne ravnopravnosti u oblasti društvenog života za koju su nadležni.
''Uveren sam da smo svi svesni da se naša gledišta kroz iskren i argumentovan dijalog mogu i osporiti, ali posebno želim da podvučem da svako kome je samo stalo da zadrži svoje tvrdnje i mišljenje, ne treba da tu svoju poziciju ugrožava rizikom učešća u dijalogu'', rekao je Žigmanov.
Rodno osetljiv jezik predstavlja jezik kojim se promoviše ravnopravnost žena i muškaraca i sredstvo kojim se utiče na svest onih koji se tim jezikom služe u cilju ostvarivanja ravnopravnosti u okviru jezika koji koriste u ličnom i profesionalnom životu, navodi se u saopštenju.
Galerija
"Obaveza mi je i da napomenem da su u velikoj zabludi svi oni koji i pomisle da sa otvaranjem ove teme želimo da unesemo podele među lingvističkim ekspertima. Cilj društvenog dijaloga, svih 43 do sada održana, a tako i ovih koje pripremamo, je da saslušamo stručna mišljenja, tumačenja, ubeđenja o ovoj temi. U iskrenom društvenom dijalogu prevazilazimo lične barijere i ograničenja, razbijamo predrasude i dajemo priliku sebi da ne osuđujemo i da živimo otvorenog uma, širih vidika i čistog srca", naglasio je Žigmanov.
Na skupu su govorili i predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine Republike Srbije Muamer Bačevac, posebna savetnica ministra kulture Republike Srbije Gordana Predić, ambasador i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre, šefica Kancelarije Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women) Milana Rikanović, i koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Skupštine AP Vojvodine Stojanka Lekić.
U društvenom dijalogu na navedenu temu mišljenja su razmenili eminentni stručnjaci predstavnici Srpske akademije nauka i umetnosti, Univerziteta u Beogradu, Instituta društvenih nauka, predstavnici resornih ministarstava, predstavnici Narodne skupštine i javnih medijskih servisa.
Ispred Ministarstva, društvenom dijalogu prisustvovali su državni sekretar dr Ivan Bošnjak i pomoćnici ministra Nina Mitić i Aleksandar Radosavljević, a sledeći društveni dijalog na istu temu biće organizovan u Novom Pazaru 24. maja, a nakon toga i u Novom Sadu 16. juna 2023. godine.
8. novembar 16:02
8. novembar 15:38
8. novembar 15:22
8. novembar 12:25
8. novembar 15:41
8. novembar 15:28
8. novembar 15:23
8. novembar 15:41
8. novembar 16:39
8. novembar 15:19
8. novembar 14:48
8. novembar 16:36
8. novembar 16:18
8. novembar 15:46
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
8. novembar 13:18
7. novembar 21:03
7. novembar 12:27