6. maj 2023 13:11

Katarina Jonev: Dozvolili smo da antivrednosti uđu u živote naše dece

Izvor: TANJUG

podeli vest

Katarina Jonev: Dozvolili smo da antivrednosti uđu u živote naše dece

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Ekspert za bezbednost dece na internetu Katarina Jonev izjavila je danas da smo kao društvo napravili grešku, jer smo dozvolili da pogrešni uzori uđu u živote naše dece.

"To je suština, da deca ne treba da znaju ništa o tim lošim uzorima, kriminalcima i prostitutkama, koji se nalaze u medijima i koji su nametnuti uzori. Mi, kao roditelji, treba da im objasnimo zašto takve modele ne smeju da prate, jer ćemo imati ovakve situacije", rekla je Jonev za K1, govoreći o masovnim ubistvima u OŠ "Vladislav Ribnikar" i kod Mladenovca.

 

Dodaje da i sada imamo veliki broj dece koja su tempirana bomba, s kojim niko ne razgovara i koja misle da su sama i koji svoju bol u sebi nose.

"Kada vide ovakvu vrstu ponašanja i mogućnost da se neko ko počini tako gnusan zločin izvuče, šta onda razmišlja nesrećno dete koje je žrtva nasilja", konstatuje Jonev.

Ističe da smo mi, kao roditelji, napravili grešku jer smo dozvolili da nam antivrednosti uđu u živote naše dece.

"Dozvolili smo da nas pojedu ekonomske nejednakosti, kapitalizam, kako god. Dozvolili smo mobilnim telefonima da nam vaspitaju decu, dozvolili smo pogrešnim uzorima da im se klanjamo. Tu smo pre svega napravili grešku", kaže Jonev.

Smatra da ova dva, tri dana tugovanja treba da iskoristimo popričamo sa decom i ne samo popričamo, već i da ih čujemo.

"Od ponedeljka treba da shvatimo da živimo u vremenima kada možemo da pošaljemo decu u školu i da se, nažalost, ona više nikada ne vrate. Ovo treba da bude poziv za buđenje pre svega nas roditelja. Lako ćemo menjati društvo, krenimo od početka od naših porodica", poručila je Jonev.

Naglašava da je brine podatak da u Srbiji ima pola miliona učenika osnovnih škola, a da postoji Tik-tok nalog koji je napravljen u slavu ubice i prati ga između 25 i 40 hiljada dece.

"To je 5-10 odsto dece koja se slažu sa tim gnusnim činom. Hajde da na tome radimo da razgovaramo sa decom i pričamo sa njima", upozorava Jonev.

Kaže da je sada lako okriviti sistem i političke strukture za masovna ubistva koja su se dogodila.

"Zaboravila sam da postoji Ministarstvo porodice i u šoku sam da nikoga od njenih predstavnika nismo čuli ni videli. To je sramota za jedno ministarstvo koje u ovom trenutku, kada nam je porodica najviše napadnuta, ćuti i ne oglašava se", rekla je Jonev.

Na pitanje da li moguće zabraniti Tik-tok, ona kaže da je to jako teško.

Navodi da je u Srbiji pre dve i po godine, zbog Tik-tok izazova, bio slučaj samoubistva 10-godišnjeg dečaka u Rakovici o kome se ćutalo, a da je nekoliko dana kasnije dvanaestogodišnja devojčica u Palermu izgubila život zbog istog izazova.

"Tada se digla cela Italija da se Tik-tok ograniči. I oni su u tome uspeli, da se deci koja imaju manje od 14 godina zabrani da pristupe Tik-toku. Mada je lako slagati za godine na društvenim mrežama, oni su podigli svest i objasnili deci i prosvetnim radnicima da postoje izazovi koji odnose živote dece, povređuju ih i uništavaju im zdravlje", konstatovala je Jonev.