Dačić:Uloga policije da osigura bezbednost, a ne da rešava konflikte u društvu
28. novembar 10:08
1. oktobar 2023 12:48
podeli vest
BEOGRAD - Karijerni diplomata Zoran Milivojević, ocenio je danas da je to što se desilo u selu Banjska na KiM izlazna strategija za premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija posle niza opstrukcija koje je vršio u okviru dijaloga pod okriljem EU, kao i da će pokušati svoje politike da nazove opravdanim i legitimnom.
"Sve se dogodilo u najnepovoljnijem trenutku za Srbiju: posle neuspeha u Briselu i posle verifikacije principa u Njujorku. Kurti ide na tezu da dokaže da na severu Kosova i Metohije deluju terorističke strukture, da bi to mogao da kapitalizuje. Ne samo to, on će pokušati da ih nazove opravdanim i legitimnim delom njegove strategije i politike koju sprovodi. To je suština i on će na tome insistirati", rekao je Milivojević za Tanjug.
On smatra da kada je reč o zapadnim centrima, da su "oni postigli važan poen da izjednače odgovornost za stanje na KiM između Beograda i Prištine" uz osudu Beograda.
Milivojević kaže i da se Srbija sada nalazi u sasvim drugačijoj, nepovoljnijoj poziciji, ali upozorava - ukoliko se Srbija sada antagonizuje to dodatno otežava mogućnost nekog scenarija za povratak na traganje za političkim rešenjem.
"Ima političkih predstavnika, od Nemaca do nekih drugih, koji se zalažu (za tezu) da je ovo bio terorizam i da bi Srbiju trebalo tako tretirati. Međutim slučaj Radoičić je važan i u unutrašnjem smislu za Srbiju, da bi se konačno raščistili mesto i uloga tog gospodina. On se dosta dugo provlači kao kontroverzna ličnost - i politički, i bezbednosno, ali i po liniji kriminala", rekao je Milivojević.
Dodao je da je za Srbiju ovo prilika da samostalnom istragom raščisti to što se dogodilo kako zbog Srba na KiM, tako i zbog uloge Beograda vezano za celokupnu situaciju sa KiM.
Prema njegovim rečima ključno je da Srbija zbog sebe rasčisti da li je istina ono što je Radojičić priznao na saslušanju - da je delovao sam i bez organa Srbije jer je to važno za našu zemlju i zbog njenog položaja, i zbog budućnosti dijaloga, i zbog srpske poziicije u dijalogu.
Bivši diplomata Milovan Božinović ocenio je da će slučaj u selu Banjska na KiM, usmeriti situaciju u pravcu koji Srbiji ne odgovara.
Prema njegovim rečima, priznanje Milana Radoičića da je sa svojom paravojnom formacijom delovao mimo znanja državnih organa Srbije neće olakšati spoljnopolitički položaj Srbije kojoj se čak preti kaznenim merama ili sankcijama.
"Ovo će iskoplikovati našu situaciju i usmeriti je sada u jednom pravcu koji nama ne odgovara. Gubitnici će biti nakon toga prvo kosovski Srbi. Mi znamo iz saopštenja KFORA i EULEKSA da su bili zadovoljni akcijom kosovske policije koju su pratili i kontrolisali i nisu primetili nikakvo prekoračenje ovlašćenja", ocenio je Božinović.
On je istakao da će tzv. kosovska policija posle svega dobiti odrešene ruke da deluju grublje nego do sada.
Božinović ukazuje da će se u narednom periodu analizirati i dokazivati hipoteze da iza akcije u Banjskoj stoji država Srbija i izrazio bojazan da će se ta akcija tretirati kao teroristički atak na tzv. Kosovo.
"Ne mogu da isključim scenario da će se tražiti Radoičićevo izručenje kosovskim vlastima. Takav ultimativan zahtev biće postavljen Srbiji kako bi se pojačala njena defanziva u kojoj će se naći. Moraćemo da dokazujemo da sa nečim što je kvalifikovano kao teroristički akt mi nemamo nikakve veze", rekao je Božinović i dodao da se u tom slučaju otvara niz ozbiljnih pitanja o poreklu i količinama oružja itd.
Komentarišući zahtev tri baltičke zemlje da se Srbiji uvedu sankcije zbog dešavanja u Banjskoj, Božinović je ocenio da je reč "o jednom neozbiljnom predlogu".
Prema njegovim rečima oni to rade iz nekog svog besa i ti zahtevi imaju neke svoje korene, ali, kako kaže, tome ne bi trebalo pridavati veliki značaj.
"To je bizarno, ali i tu ne možemo ništa. Milsim da je izlaz za Srbiju jedna naša temeljna, obuhvatna, transparentna istraga onoga što se dogodilo. Bez toga će se pojavljivati niz stvari koje će nam drugi pripisivati, kako ko već bude hteo i koliko proceni da mu je potrebno da bi dalje nastavljao pritisak", rekao je Božinović.
On ističe da je veoma značajno da su SAD reagovale "prilično umereno" jer , kako kaže, u Vašingtonu znaju da "veoma rizično izgubiti Srbiju kao partnera u budućim kombinacijama".
Božinović naglašava da su SAD dale srpskim vlastima jedno određeno vreme da konsoliduju svoj pogled na ovaj slučaj i da izađu sa svojim stavovima o svemu tome.
"Pri tome ja ne vidim da to može ići drugačije osim da Radoičić ide na sud za jedno teško delo", ocenio je Božinović.
Milivojević se saglasio da je reagovanje Vašingtona bilo umereno, ali je podsetio da uprkos dobroj saradnji Srbije i SAD, Amerika neće prestati da insistira na nezavisnosti tzv. Kosova.
Međutim, smatra Milivojević, iako to nije ništa novo, dobro je što SAD to pitanje hoće da rešavaju sa Srbijom, u funkciji jačanja međusobnih odnosa.
Prema njegovim rečima u Vašingtonu dobro znaju da na ovim prostorima Srbija mora biti partner zvaničnom Vašingtonu.
28. novembar 10:08
28. novembar 09:56
28. novembar 09:54
27. novembar 17:16
27. novembar 17:05
27. novembar 16:24
27. novembar 16:11
27. novembar 14:50
28. novembar 10:22
28. novembar 06:24
27. novembar 17:47
28. novembar 10:04
28. novembar 09:56
28. novembar 09:39
28. novembar 09:17
28. novembar 06:44
27. novembar 21:46
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
28. novembar 09:44
28. novembar 09:14
28. novembar 06:20
27. novembar 16:26
27. novembar 16:30
27. novembar 15:01
27. novembar 14:48
28. novembar 08:46
27. novembar 12:31
27. novembar 09:20