7. decembar 2023 15:41
Miroslav Trajanović: Portal otvorene istraživačke infrastrukture pruža šansu početnicima
podeli vest
NOVI SAD - Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija profesor doktor Miroslav Trajanović predstavio je danas u Novom Sadu Portal otvorene istraživačke infrastrukture i istakao da cilj nauke nisu samo naučni radovi nego i da se naučna rešenja pretoče u inovativne procese.
Trajanović je dodao i da se novac kroz porez i zarade vraća u društvo i ponovo uključuje u dalji razvoj nauke.
"Ministarstvo pokušava da zaokruži kompletan inovacioni ekosistem koji se sastoji od nekoliko fondova. Imamo naučne parkove, startap centre, a sada gradimo i inovacione inkubatore, to je sve zajedno zaokružen ekosistem", kazao je Trajanović.
Polovinom godine pušten je sistem e-Nauka koja sadrži sve informacije o radovima, istraživačima i njihovim rezultatima.
Od alata u sistemu postoje portal, zatim registar subjekata inovacionih delatnosti i ono što je u planu još "biznis tu biznis" portal, ali sve interaktivno sa minimumom potrebe za unos podataka.
"Ako mladi startap ima potrebe za nekom specifičnom opremom, može to da nađe na portalu i da vidi da li su dostupne usluge koje su mu potrebne, pod kojim uslovima može da ih dobije, čak i da ugovori preko portala datum i uslove pod kojima će usluga biti izvršena", rekao je Trajanović.
Fond za inovacionu delatnost daje šansu svima koji su inovativni da izađu na tržište ili da nađu način da prodaju svoju naučnu ideju, a to će od sledeće godine ići preko kancelarija u Naučno-tehnološkim parkovima.
Svi programi fonda za nauku makar jednom objavljuju poziv ka naučnim institucijama koje mogu da konkurišu za nove projekte.
"Slično tome, inovacioni fond ima desetak različitih programa koji su za mala i srednja preduzeća ili one koji tek planiraju da naprave svoje preduzeće", kazao je Trajanović.
Prema rečima direktorke Instituta za primenu nuklearne energije, Marije Gnjatović, uslov za nabavku nove opreme jeste istraživanje tržišta i u nauci.
"Ovaj vid naučno-istraživačke strukture može puno da znači, pošto ovo jeste mesto gde drugi nas mogu da pronađu i ovo nama olakšava aktivnosti. Smatramo da će nam platforma pomoći, kako da opremu koju imamo bolje iskoristimo", kazala je Gnjatović.
Stvaranjem portala otvorene istraživačke infrastrukture, naučna oprema i usluge koje mogu ponuditi naučno-istraživačke organizacije postavljaju se na raspolaganje privredi.
Osim pružanja stručnih usluga u određenim oblastima, privredni subjekti putem ovog portala dobijaju pristup opremi potrebnoj za razvoj i testiranje inovativnih proizvoda i usluga, čime se ostvaruje maksimalno iskorišćenje resursa kako naučno-istraživačkih organizacija, tako i kompanija, postižući značajne rezultate u njihovom procesu rasta i pozicioniranja na tržištu.
Kroz stvaranje portala otvorene istraživačke infrastrukture, formira se onlajn baza podataka o vrsti i stanju opreme unutar naučno-istraživačkih organizacija.
Galerija
Ovo omogućava institucijama da prezentuju svoju postojeću istraživačku infrastrukturu i pružene usluge, dok državne i privatne organizacije putem portala mogu pronaći usluge zasnovane na istraživačkoj infrastrukturi i informisati se o uslovima dobijanja tih usluga.
Takođe, uspostavljanjem portala omogućava se praćenje efikasnosti korišćenja postojeće istraživačke infrastrukture, pružajući jasniji uvid u stvarne potrebe za novom opremom.
Na Portalu za otvorenu istraživačku infrastrukturu sarađivali su Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Institut za primenu nuklearne energije.