13. februar 2024 07:31
U rezidenciji Srbije u Vašingtonu priređen prijem povodom Dana državnosti
podeli vest
VAŠINGTON - U rezidenciji Srbije u Vašingtonu priređen je prijem povodom Dana državnosti Srbije, a među zvanicama su bili specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, ambasador Sjedinjenih država u Beogradu Kristofer Hil, komandant Nacionalne garde Ohaja general-major Džon Haris i mnogi drugi.
Ambasador Srbije u Vašingtonu Marko Đurić, na taj način se oprostio od predstavnika diplomatskog kora i srpske zajednice u Americi pre povratka u Srbiju, gde će, prema rečima predsednika Srbije, obavljati jednu od veoma važnih funkcija.
"Večeras je veoma posebno veče jer je ovo za mene verovatno poslednji put da vam se u ovom mandatu obraćam kao srpski ambasador u SAD. Za moju porodicu i mene poslednje tri i po godine predstavljale su neverovatno putovanje i zahvalan sam svakome od vas za prijateljstvo, podršku i veru u ono što zajedno radimo ovde. Jer, svako novo prijateljstvo predstavlja novo seme koje ćemo posaditi u buduću saradnju izmedju naših zemalja i naroda”, rekao je Đurić.
Dodaje da je imao sreću da u Vašingtonu službuje u vreme kada je saradnja Srbije i SAD napredovala u mnogim oblastima.
Đurić je naveo da su, kada je reč o ekonomiji, SAD postale partner broj jedan u domenu IKT usluga, novih tehnologija okrenutih budućnosti.
"Postavili smo osnovne temelje za rad i pomogli da se izgradi infrastruktura za veći uticaj Srbije u prestonici SAD. Sagradili smo i renovirali novu rezidenciju, otvorili smo novu zgradu ambasade, pribavili smo u svojinu nove zgrade sprskih predstavništava i u drugim gradovima ove velike zemlje i imamo velike ambicije za budućnost", rekao je Đurić.
Govoreći o Srbima na KiM, koji su izoženi represiji Prištine i žive u teškim vremenima, Đurić je istakao da oni takođe cene podršku vlade SAD u održivosti srpske zajednice na KiM.
"Planiramo da nastavimo našu saradnju u svim oblastima, bez obzira na to što imamo različita videnja po pitanju KiM. Naglašavam baš ovo jer prijatelji govore o važnim, dobrim i pozitivnim stvarima, ali i o onim koje nisu uvek lake”, naveo je Đurić.
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar zahvalio je Đuriću što su vrata ambasade bila otvorena prethodnih godina, kao i na gostoljubivosti koju je Srbija pokazala prema Amerikancima.
“Odnosi Srbije i SAD imaju neverovatan potencijal i postoji ogromno poštovanje SAD prema Srbiji i Srbima. Ja to osetim kada odem u Srbiju. Želim da naglasim da su i vrata Amerike otvorena za Srbiju”, rekao je Eskobar.
Dodao je da postoji velika želja da se nastavi trasa saradnje koja je uspostavljena između dve zemlje i da ona treba da rezultira još jačim i dubljim vezama, koje će biti još produktivnije.
“Marko, ti si uradio fantastičan posao i neki od naših najviših zvaničnika posvećeno rade na daljem razvoju naših odnosa”, rekao je Eskobar.
Naveo je da u budućnosti vidi pozitivne odnose dve zemlje, prijateljstvo i povezanost, zahvalivši Đuriću i ostalima koji su to učinili mogućim.
Komandant Nacionalne garde Ohaja, general - major Džon Haris, zahvalio je ambasadoru Đuriću na viziji koju je imao i liderstvu koje je pokazao obavljajući tu funkciju.
Podsetio je da partnerstvo srpske vojske i Nacionalne garde Ohaja traje već 18 godina i da to podrazumeva isto toliko različitih iskustava, dodajući da je tokom tog perioda partnerstvo pretvoreno u sjajnu viziju za budućnost, ali i prijateljstvo zasnovano na poštovanju, poverenju i zajedničkim vrednostima.
"Nadam se da nećemo deliti samo ekonomsku i vojnu saradnju, već da, zahvaljujući naporima ljudi u ovoj prostoriji, više nećemo upisati ime nijednog poginulog vojnika. Svi treba da delimo tu viziju", istakao je Haris.
Branko Terzić, član Krunskog veća i predstavnik prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića u SAD, međunarodno priznati inženjer energetike, naveo je da je Đurić, od kada je došao u Vašington, pokrenuo nekoliko vrlo važnih inicijativa da okupi dijasporu.
"Đurić je podigao položaj Srbije u Kongresu, sa senatorima i kongresmenima, kao i sa ljudima u biznisu i danas mnogo bolje stojimo ovde nego pre nekoliko godina”, rekao je Terzić.
Dr. Ivan Trifunović, stručnjak u zdravstvenoj i farmaceutskoj industriji koji radi u Americi, a angažovan je i na projektu BIO4 kampusa, kaže da je po dolasku ambasadora Đurića došlo do ogromne kvalitativne promene na bolje i da se celokupna predstava Srbije u Americi podigla nekoliko nivoa iznad.