26. mart 2025 14:19

UN: Programi za prevenciju neuhranjenosti dece bi uskoro mogli da budu obustavljeni

Izvor: TANJUG

podeli vest

UN: Programi za prevenciju neuhranjenosti dece bi uskoro mogli da budu obustavljeni

Foto: WFP via AP/

ŽENEVA - Svetski program hrane (WFP) Ujedinjenih nacija saopštio je danas da bi programi koji pomažu u prevenciji neuhranjenosti među decom u Jemenu, Avganistanu i Siriji mogli da budu obustavljeni za nekoliko meseci ukoliko ne bude obezbeđeno hitno finansiranje.

"Ako ne reagujemo, osuđujemo milione dece na život pun patnje", izjavila je izvršna direktorka WFP-a, Sindi Mekejn, uoči samita u Parizu, na kojem će vlade i humanitarne organizacije da raspravljaju o rešavanju problema globalne neuhranjenosti i gladi, preneo je Rojters.

WFP je pretrpeo ozbiljne finansijske gubitke nakon što su Sjedinjene Američke Države, najveći donator te organizacije, objavio 90-dnevnu pauzu u stranoj pomoći dok se ne utvrdi da li su programi usklađeni sa politikom "Amerika na prvom mestu" administracije predsednika Donalda Trampa.

SAD su prošle godine obezbedile 4,5 milijardi dolara od ukupnog budžeta od 9,8 milijardi dolara za WFP, koji pomaže u hrani i novčanoj pomoći ljudima koji pate od gladi zbog nestašice žitarica, sukoba i klimatskih promena širom sveta.

WFP je danas pozvao na prikupljanje 1,4 milijarde dolara za sprovođenje programa prevencije i lečenja neuhranjenosti za 30 miliona majki i dece u 56 zemalja 2025. godine, napominjući da se neuhranjenost pogoršava širom sveta zbog rata, ekonomske nestabilnosti i klimatskih promena.

Programi prevencije u Jemenu, gde je trećina dece koja su mlađa od pet godina neuhranjena, mogli bi da budu obustavljeni od maja ako ne budu obezbeđena dodatna sredstva, saopštio je WFP.

Agencija Ujedinjenih nacija za decu (UNICEF) juče je saopštila da je zapadna obala Jemena na ivici katastrofe zbog neuhranjenosti.

Mekejn je naglasila da je WFP primoran da donosi teške odluke, kao što je prioritetizacija lečenja nad prevencijom zbog nedostatka sredstava.

Programi u Avganistanu takođe bi mogli da budu obustavljeni do maja, dok bi u Siriji i Kongu mogli da budu smanjeni od juna ukoliko ne bude obezbeđena pomoć.

Ranije ovog meseca, WFP je najavio moguće smanjenje količine hrane za Rohindža izbeglice, što je podiglo zabrinutost među humanitarnim radnicima zbog rastuće gladi u pretrpanim kampovima.

WFP je saopštio da je smanjenje usledilo zbog opšteg nedostatka donacija, a ne zbog odluke SAD da smanji stranu pomoć.

Međutim, visoki zvaničnik Bangladeša rekao je za Rojters da je odluka SAD najverovatnije imala uticaja, jer su SAD bile najveći donator za pomoć Rohindža izbeglicama.