16. jul 2024 12:23

UN: Institucionalizovana upotreba prinudnog rada u Severnoj Koreji krši ljudska prava

Izvor: TANJUG

podeli vest

UN: Institucionalizovana upotreba prinudnog rada u Severnoj Koreji krši ljudska prava

Foto: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi, iljustracija

PJONGJANG - Upotreba prinudnog rada u Severnoj Koreji postala je "duboko institucionalizovana" i u tom procesu počinjena su teška kršenja ljudskih prava, navodi se u novom izveštaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR).

Severna Koreja je zadržala ''opsežan i višeslojni“ sistem prinudnog rada u pokušaju da to koristi kao sredstvo kontrole i nadgledanja naroda u interesu države, pokazao je izveštaj UN objavljen danas.

Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Tirk je naveo da se ''sistemski“ prisilni rad uglavnom koristi za generisanje deviza za državu, pri čemu najveći deo novca koji radnici zarade odlazi vladi, kršeći prava radnika.

U najnovijem izveštaju, kancelarija OHCHR-a u Seulu ispitala je rasprostranjenu upotrebu prinudnog rada u Severnoj Koreji, što predstavlja kršenje međunarodnog prava o ljudskim pravima i, u nekim slučajevima, može se smatrati zločinom protiv čovečnosti prema međunarodnom krivičnom pravu, javlja Jonhap.

U izveštaju je naročito istaknuta ''široko rasprostranjena upotreba nasilja i okrutnog, nehumanog i ponižavajućeg postupanja", od strane zvaničnika da disciplinuju radnike koji ne ispunjavaju radne kvote.

Takođe se navode različita svedočenja žrtava režimskog sistema prisilnog rada, što uključuje pojedince kojima je zabranjeno da napuste svoja radna mesta i radnicu koju je seksualno zlostavljao službenik.

Prisilni rad utiče na skoro sve koji žive u Severnoj Koreji, uključujući vojne obveznike, radnike u državnim preduzećima, ali i školsku decu.

U izveštaju se navodi da prinudni rad ne samo da predstavlja izvor besplatnog rada za državu, već deluje i kao sredstvo za državu da kontroliše, nadgleda i indoktrinira stanovništvo.

Agencija je pozvala Pjongjang da okonča ove prakse i osigura efikasnu prevenciju, uključujući jasne definicije u nacionalnim zakonima, a posebno politike koje su diskriminatorne prema ženama.

Izveštaj dalje poziva vladu Severne Koreje da zameni sistem zapošljavanja zasnovanog na prinudi, uključujući pretnju pritvorom.