Gujon potpisao sporazum o saradnji sa italijanskom novinskom agencijom Italpress
7. novembar 12:40
26. septembar 2024 11:41
podeli vest
BEOGRAD - Ljubomir Đurić iz Centra za nacionalnu politiku izjavio je danas, govoreći o izraelskom napadu na libanski šiitski grad Majsra u kom su tri osobe poginule a devet povređeno, da SAD, a pogotovo Izrael imaju najveći potencijal da zaustave rat na Bliskom istoku.
"Trend eskalacija između Izraela i Hezbolaha je ponovo počeo, sve više imamo vazdušnih udara od strane Izraela, a sada se priča i o kopnenoj ofanzivi. Sa druge strane vidimo da svetski lideri pozivaju na deeskalaciju. Najnovija stvar je predlog da se napravi neki mir koji bi trajao 21 dan", rekao je on za Tanjug.
Iako je trenutno Izrael opozitno orijentisan od zapadnih partnera i savetnika jer smatra da moraju da učine nešto po pitanju Hezbolaha, Đurić kaže da to ide poprilično sporo s obzirom da se o sukobu Izraela i Hezbolaha govori od 7. oktobra prošle godine.
On je dodao da bi sukob Izraela i Hezbolaha bio potpuno drugačiji od rata u Gazi, zbog čega Izraelci i vagaju koliko im se zapravo isplati otvoreni rat sa Hezbolahom jer bi onda morali da plate mnogo veću cenu nego u ratu protiv Hamasa.
Kako je objasnio, Liban je kompikovana država koja je podeljena na tri dela što se tiče stanovništva, u kojoj je južni deo prilično kontrolisan od strane Hezbolaha gde vlada Libana nema nikakvu kontrolu, što Izrael vidi kao opasnost na svojoj severnoj granici.
S druge strane, Đurić kaže da Libanci rade sve što je u njihovoj moći da izbegnu sukob sa Izraelom zbog ekonomske i etničke krize koju Liban ima poslednje četiri godine, gde bi otvoreni rat nezaobilazno zahvatio ostatak Libana.
"Sve više zemalja poziva da njeni građani napuste Liban. Videli smo kako je čitav rat u Gazi pogodio Izrael i ekonomske odnose sa određenim državama. To bi svakako bio slučaj u Libanu tako da ovo ne bi bio rat samo između Izraela i Hezbolaha u ekonomskom smislu, već bi poprilično pogodio i sam Liban koji pokušava da izbegnu tu situaciju", ocenio je on.
Đurić smatra da žrtve rata na Bliskom istoku na žalost ne predstavljaju faktor koji bi uticao na to da zaraćene strane sednu za pregovarački sto, i dodao da se osim neke reotirike u UN i poziva na prekid vatre koji nisu urodili plodom, ništa drugo nije učinilo.
Iako SAD i Izrael imaju najveći potencijal da zaustave rat na Bliskom istoku, Đurić kaže da je u ovom sukobu uključeno više faktora od samog Izraela, Hamasa i nekih drugih ekstremističkih organizacija.
"Vidimo da je to rat Izraela i Irana i pokušaja obračunavanja Izraela sa Iranom. Iran pokušava da ostane direktno ne uključen, već se odlučio za rat preko proksi grupacija koje kontroliše. Zbog toga vidimo da niko nije voljan da prekine taj sukob jer donekle odgovara i jednima i drugima, Iranu odgovara jer nije direktno uključen, dok sa druge strane Izraelu odgovara uništavanje ili delimično onesposobljavanje tih organizacija jer se time smanjuje uticaj Irana na čitav region", ocenio je on.
7. novembar 12:40
7. novembar 12:10
7. novembar 11:38
7. novembar 11:34
7. novembar 09:38
7. novembar 09:28
6. novembar 15:56
6. novembar 15:17
7. novembar 12:35
7. novembar 12:13
7. novembar 12:04
7. novembar 11:28
7. novembar 12:35
7. novembar 12:27
7. novembar 12:13
7. novembar 12:04
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
7. novembar 10:32
7. novembar 05:30
6. novembar 17:06