18. novembar 2024 19:03

Tomas Kantrimen na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji: I Tramp zna da je zaustavljanje rata u Ukrajini složeno

Izvor: TANJUG

podeli vest

Tomas Kantrimen na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji: I Tramp zna da je zaustavljanje rata u Ukrajini složeno

Foto: TANJUG/NEMANJA JOVANOVIĆ

BEOGRAD - Predsednik Odbora Asocijacije za kontrolu oružja Tomas Kantrimen ocenio je večeras da je izjava novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, da će zaustaviti rat u Ukrajini za 24 sata, a koju je rekao tokom predizborne kampanje nerealna.

"Mislim da čak i on zna da je to složenije od toga, i da postoje troškovi, politički i drugi, za predsednika SAD koji jednostavno preda ukrajinsku teritoriju ruskoj imperijalističkoj ekspanziji. Istinski pregovori između Ukrajine i Rusije su daleko teži od toga, i mnogo će zavisiti od odgovora Evropske unije i evropskih članica NATO-a na sve što Tramp iznese", rekao je Kantrimen na panel diskusiji "Svet posle američkih i evropskih izbora" u okviru Beogradske bezbednosne konferencije.

Kada je Trampova politika prema Bliskom Istoku u pitanju, naveo je da ne očekuje da vidi ni pokušaj da se, kako kaže, premijer Izraela Benjamin Netanjahu obuzda, kao što je to činio predsednik Bajden.

"Očekujem istovremeno jači pritisak na Iran i neku vrstu napora da se direktno pregovara sa Iranom", rekao je Kantrimen.

Govoreći o Trampovoj ekonomskoj politici prema Kini, Kantrimen je ocenio da Tramp ne razume kako tarife funkcionišu, odnosno da ih plaćaju američki potrošači, a ne strane zemlje.

"Mislim da mnogi u njegovoj administraciji vide carine kao polugu protiv Kine, za bilo šta drugo što želi da dobije od Kine. Carine znače globalni trgovinski rat, inflaciju u Sjedinjenim Državama i inflaciju širom sveta", rekao je Kantrimen.

Kantrimen je ocenio i da su ovogodišnji izbori u Sjedinjenim Američkim Državama bili jasna pobeda Donalda Trampa, ali da mu, ističe, nisu dali mandat za vršenje jednostrane vlasti.

On je rekao da je Tramp osvojio manje od 50 odsto od ukupnog broja nacionalnih glasova.

"Raduje se osvajanju državnih institucija, na isti način na koji su autoritarni lideri, kojima se divi, zauzeli državne institucije u drugim zemljama", rekao je Kantrimen.

Ukazao je da će Tramp imati značajnu većinu u Senatu i blagu većinu u Predstavničkom domu.

"Da li on može da ispuni sve što želi zavisiće od toga koliko uspešno može da zastraši članove svoje stranke u oba doma", ocenio je Kantrimen.

Direktor Francuskog instituta za međunarodne odnose Toma Goma rekao je, da u francuskoj strategiji već decenijama postoji ideja da bi SAD mogle da napuste Evropu.

"To je srž onoga što je više decenija radila Peta republika. To nije ono što Francuska želi, već je to u suštini potvrda jedne vrste istorijske analize koja je napravljena davno", rekao je Goma u vezi odnosa Evrope i Trampa i ocenio da će reizbor Donalda Trampa stvoriti mnogo malih Trampova u svetu.

Kada se radi o odnosu Trampa i biznismena Ilona Maska, on je istakao da je na američkim izborima pobedio kandidat koji je promovisao, kako kaže, jednu vrstu futurističke vizije sveta.

"Mislim da je veoma teško za Evropu da pravilno razume, jer smo veoma fokusirani na lik Donalda Trampa i sve loše stvari koje je uradio. Ali mislim da ne razumemo ovaj futuristički pristup, ideju da će tehnologije biti u srži. Videćemo odnos snaga u nadolazećoj administraciji, ali za mene je prava ključna tačka za Evropljane upravo ova kombinacija Trampa i Maska", rekao je Goma.

Goma je rekao i da trenutno nedostaje političko vođstvo u Evropi.

"U Francuskoj postoji politička situacija koja, u najmanju ruku, nije laka. Isto se može reći i za Nemačku. Možda su stvari jasnije za Italiju... Ali da, u izvesnoj meri postoji neka vrsta vakuuma", rekao je Goma.

Glavni i odgovorni urednik Višegrad insajta i predsednik Res Publica fondacije Vojćek Pribilski rekao je da se u Poljskoj, posle izbora u SAD, najviše plaše američkog izolacionizma koji se ogleda u politici Donalda Trampa "Amerika na prvom mestu".

"U centralnoj Evropi postoje zemlje koje bi još uvek želele da Evropska unija nastavi putem koji je trajao poslednjih 30-ak godina. Ali ovo izgleda nemoguće i mislim da se to veoma oseća u Poljskoj, gde jeftina bezbednost dolazi iz SAD, jeftina energija dolazi iz Rusije, jeftina proizvodnja dolazi iz Kine. Ništa od toga više nije jeftino. Postoji snažan osećaj prilagođavanja", rekao je Pribilski.

Na panelu je govorila i bivša šefica evropske diplomatije Federika Mogerini.

Beogradska bezbednosna konferencija, u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, održava se od 18-20 novembra, pod nazivom "U odbrani čovečnosti".