27. januar 2025 12:05
Tusk: Ne smemo zaboraviti lekcije iz prošlosti, zlo ne može ponovo trijumfovati
podeli vest
VARŠAVA - Premijer Poljske Donald Tusk poručio je danas, povodom 80. godišnjice oslobođenja Aušvica, da se ne smeju zaboraviti lekcije iz prošlosti i da zlo ne može ponovo trijumfovati.
"Na 80. godišnjicu oslobođenja Aušvica, ceo svet treba još jednom da čuje te reči: NIKAD VIŠE! Ne smemo zaboraviti tragičnu lekciju iz naše prošlosti. Zlo, nasilje i prezir ne mogu ponovo trijumfovati. Ni pod kojim okolnostima", naveo je Tusk na platformi Iks.
On je prethodno ocenio da su poruke sa subotnjeg mitinga nemačke ultradesničarske partije Alternativa za Nemačku (AfD) o potrebi da se zaboravi nemačka krivica za nacističke zločine zvučale zloslutno.
"Reči koje smo čuli od glavnih aktera skupa AfD o 'velikoj Nemačkoj' i 'potrebi da se zaboravi nemačka krivica za nacističke zločine' zvučale su previše poznato i zloslutno. Pogotovu samo nekoliko sati pre godišnjice oslobođenja Aušvica", istakao je Tusk.
Kralj Čarls na komemoraciji u Aušvicu povodom 80 godina od oslobođenja logora
Britanski kralj Čarls III će danas prisustvovati komemoraciji u Aušvic-Birkenauu u Poljskoj povodom 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora, dok će njegov sin Vilijam, princ od Velsa, predstavljati kraljevsku porodicu na službi Dana sećanja na Holokaust u Londonu.
Britanski monarh će prošetati kroz kapije koncentracionog logora Arbeit Macht Frei, pogledati zbirku ličnih stvari koje su oduzete žrtvama pri ulasku u Aušvic-Birkenau i položiti venac na Zidu smrti, gde je nekoliko hiljada ljudi pogubljeno tokom nacističkog režima, piše britanski Telegraf, pozivajući se na izvore iz kraljevske porodice.
Izvori su naveli da će kralj odati počast "i kao čovek i kao monarh" nakon godina rada sa preživelima holokausta da sačuva sećanja na njih i podeli ih sa novom generacijom.
Oni su opisali kraljevu posetu Aušvicu kao "posebno dirljivu" i "duboko lično hodočašće".
Preživeli iz logora Aušvic započeli komemoraciju žrtvama nacističkog logora smrti
Preživeli iz logora Aušvic započeli su komemoraciju žrtvama nacističkog logora smrti ispred zida u logoru Aušvic polaganjem venaca, donošenjem cveća i paljenjem sveća. Čovek na čelu grupe preživelih logoraša nosio je kapu koju su nosili zatvorenici kompleksa koncentracionih logora Aušvic, prenosi BBC.
Predsednik Poljske Andžej Duda, bio je na kraju kolone preživelih logoraša čekajući svoj red da priđe zidu smrti, položi cveće, zapali sveću i pokloni se žrtvama.
"Mi smo danas na posebnom mestu. Ovo je dan koji je pre 20 godina proglasila Organizacija Ujedinjenih nacija za Međunarodni dan sećanja na Holokaust i koncentracione logore koji su izgrađeni kako bi se sprovelo istrebljenje jevrejskog naroda", rekao je Duda. On je istakao da "Poljaci danas čuvaju sećanje i imaju misiju da sačuvaju svedočenja".
"To je nešto bez presedana u ljudskoj istoriji. Neka se sećanje na sve ubijene sačuva, neka se sećanje na sve koji su poginuli sačuva, neka se sećanje na sve koji pate sačuva", poručio je Duda i dodao da se sećanje čuva "kako se ovako nešto nikada ne bi ponovilo".
Danas Dan sećanja na žrtve Holokausta i 80 godina od oslobođenja Aušvica
Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta obeležava se 27. januara u znak sećanja na dan kada su sovjetske trupe, pre osam decenija 1945. godine oslobodile Aušvic, nemački koncentracioni logor koji je bio prostor najvećeg masovnog zločina u istoriji.
Međunaordni dan žrtava Holokausta biće obeležen i u Srbiji, a premijer Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Republike, prisustvovaće obeležavanju i položiti venac na Spomenik "Menora u plamenu" na Dunavskom keju.
Smatra se da je u Aušvicu tokom Drugog svetskog rata ubijeno najmanje 1,1 miliona ljudi, od kojih su oko 90 procenata bili Jevreji.
Galerija
Organizacija Ujedinjenih nacija usvojila je 1. novembra 2005. godine Rezoluciju 60/7 kojom je odlučeno da će se 27. januar obeležavati kao Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta.
Odluka je tada doneta povodom šest decenija oslobođenja Aušvica. Bila je to inicijativa Silvana Šaloma, tadašnjeg ministara spoljnih poslova Izraela, čelnika delegacije te zemlje pri OUN.
Rezolucijom 60/7 iz 2005. pozvane su članice OUN na poštovanje žrtava Holokausta. Rezolucijom je apelovano da se ne dozvoli ma kakvo poricanje tragedije holokausta, kao i širenje mržnje uopšte, verski ili etnički motivisane.