30. novembar 2022 13:23

Stoltenberg: Podržati zemlje partnere koje su izložene ruskom pritisku i uticaju

Izvor: TANJUG

podeli vest

Stoltenberg: Podržati zemlje partnere koje su izložene ruskom pritisku i uticaju

Foto: AP/Vadim Ghirda

BUKUREŠT - Rat u Ukrajini je pokazao da je važno na vreme pomoći i podržati zemlje partnere koje su izložene ruskom pritisku i uticaju, ocenio je danas, na kraju konferencije ministara spoljnih poslova NATO, generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.

Stoltenberg je, na konferenciji za štampu, posle sesije na kojoj su učestvovali šefovi diplomatije Bosne i Hercegovine, Gruzije i Moldavije, naglasio da je lekcija koja je naučena da porška mora biti pružena već sada zemljama koje su na razne načine pod pritiskom ili uticajem Rusije.

Upitan za BiH on je rekao da je Bosna i Hercegovina važna za stabilnost na Zapadnom Balkanu, kao i za NATO.

Podsetio je da je NATO pomogao da se zaustavi krvavi rat, da je prisutan i dalje u BiH i da Alijansa želi dalje da radi sa tom zemljom.

Rekao je da je, u cilju jačanja otpora protiv ruskog uticaja, ključno da se formira vlada posle održanih izbora, kao i da sve što čini državu čini otpornijim BiH od stranih uticaja.

NATO je, kaže, opredeljen da pruži podršku BiH preko svog programa jačanja kapaciteta i pomogne u jačanju bezbednosnih institucija.

Kada je reč o Gruziji naglasio je da su saveznici najavili dalju podršku, posebno suverenitetu i teritorijalnom integritetu zemlje.

Oni su, takođe, rekao je, potvrdili potrebu za primenom demokratskih reformi. Rekao je da je dogovoreno da se tim zemljama pruži pomoć da u jačanju institucija i otpornosti.

Stoltenberg je preneo novinarima da su ministri imali sinoć priliku da razgovaraju sa šefom ukrajinske diplomatije Dmitrom Kulebom koji je preneo da je potrebna pomoć, posebno u protivvazdušnoj odbrani.

Ministri su, preneo je, najavili podršku kako u oružju, tako i kroz naftu i agregate. Jutrošnja tema bila su, naglasio je, izazovi koji su vezani za Kinu.

„NATO savez se proteže od Amerike do Evrope, ali imamo svi zajedničke izazove. Mi Kinu ne vidimo kao protivnika, i nastavićemo da sarađujemo sa tom zemljom gde god budemo videli naš interes“, podvukao je Stoltenberg.

On je ukazao da je rat u Ukrajini jasno pokazao opasnost od zavisnosti, i da NATO ne sme više biti zavisan od autoritarnih zemalja, pa tako i Kine.

Istakao je da će NATO nastaviti ekonomsku saradnju sa Kinom, ali uz svest da se ne dođe do zavisnosti i uz smanjivanje rizika.

Rekao je da je bilo reči i o asimetričnoj pretnji po bezbednost, a to je terorizam.

„Videli smo nedavno napad u Istanbulu. Moramo nastaviti napore u borbi protiv terorizma“, naglasio je Stoltenberg.

Podsetio je da su konferenciji prisustvovali ministri iz Finske i Švedske, te ukazao da je proces ratifikacije u okviru pristupa skoro završen.

„Vreme je da Finsku i Švedsku pozdravimo kao punopravne članice NATO. To nas sve čini bezbednijim“, poručio je on.

Upitan zašto se Ukrajini ne omogući članstvo u NATO Stoltenberg je kazao da je uslov za članstvo da ta zemlja opstane.

„Mi upravo pomažemo Ukrajini da opstane. Pomažemo je oružjem, municijom, ali i naftom i svime što joj je potrebno za odbranu. To je sada najvažniji zadatak“, rekao je on.

Istako je da se istovremeno Ukrajini pruža i podrška u prelasku sa sovjetske opreme i doktrine na NATO-ovu, što je približava članstvu.

„Hitni korak sada je, međutim, da Ukrajina opstane“, podvukao je Stoltenberg.