12. mart 2024 10:27
Skaj njuz: Rusija izbegava sankcije uz pomoć komšijskih država
podeli vest
LONDON - Rusija nalazi načine da izbegne sankcije uvedene zbog rata u Ukrajini tako što uvozi automobile, uključujući i luksuzne marke, kroz bivše države Sovjetskog saveza, tvrdi Skaj njuz.
Iako je zvanični izvoz britanskih automobila u Rusiju pao na nulu 2022. godine, u jednakoj meri je porastao izvoz u njene komšijske države, posebno u Azerbejdžan.
Izvoz britanskih automobila u tu državu je porastao za 1.860 odsto u odnosu na period pre rata, pa je je 2023. godine Britanija izvezla Azerbejdžanu automobile u vrednosti od 273 miliona funti, što je cifra slična vrednosti godišnjeg uvoza automobila u Rusiju pre rata od 330 miliona funti godišnje.
Porast izvoza Britanije u Azerbejdžan naglo je porastao u istom periodu kada je naglo porastao izvoz automobila iz Azerbejdžana u Rusiju.
Iz Skaj njuza ističu da ovi podaci, prikupljeni iz britanske glavne institucije za oporezivanje HMRC, ne dokazuju direktno da britanski automobili završavaju u Rusiji, ali i da je vlada Britanije zabrinuta zbog ove "sive zone".
S druge strane, britanska motorna lobi grupa SMMT je navela da proizvođači u potpunosti posluju u skladu sa aktuelnim sankcijama.
"Očigledno postoje veoma bliske ekonomske veze između mesta poput Azerbejdžana, Jermenije i Rusije koje sede u istoj ekonomskoj zoni. I zaista, kada vaša roba dospe u tu zonu, izgubljena je vaša mogućnost da je dalje pratite", rekao je direktor Centra za finansijske zločine i studije bezbednosti Tom Kiting.
Iz kompanije Rols-Rojs, čiji je vlasnik BMW, napomenuli su da prodajom njihovih automobila rukovodi nezavisna globalna mreža dilera koji imaju obavezu da posluju u skladu sa nacionalnim i međunarodnim zakonima.
"Ako je bilo koji novi Rols-Rojs automobil uvezen u Rusiju od februara 2022. godine, to je učinjeno bez našeg znanja i podrške", kazali su iz te kompanije.
Iako ne postoje direktni dokazi, napomenuli su iz Skaj njuza, neobično je to što je Azerbejdžan, kao država od 10 miliona stanovnika i sa BDP-om sličnim Gani, počeo da uvozi iz Britanije više od Austrije, Portugala i Švedske.
Dodaje se da je i ranije pokazano da su i druge komšijske države Rusije, poput Kirgistana i Jermenije, naglo podigle nivo izvoza u tu državu od 2022. godine.