16. maj 2024 08:32

Palestinsko-američka članica Kongresa predstavila rezoluciju o Nakbi

Izvor: TANJUG

podeli vest

Palestinsko-američka članica Kongresa predstavila rezoluciju o Nakbi

Foto: Shutterstock.com/Sergii Figurnyi, ilustracija

VAŠINGTON  - Članica američkog Kongresa palestinskog porekla Rašida Tlaib predstavila je predlog rezolucije o priznavanju palestinske Nakbe, termina koji se odnosi na masovno proterivanje Palestinaca iz njihove domovine tokom stvaranja Izraela 1948. godine.

Ovom rezolucijom, kojom se obeležava 76. godišnjica Nakbe i promoviše širenje svesti i razumevanja ovog istorijskog događaja, takođe se poziva Kongres da ponovo uspostavi podršku Agenciji UN za palestinske izbeglice (UNRWA).

SAD su obustavile finansiranje UNRWA nakon izraelskih navoda da su pojedini članovi osoblja te agencije bili povezani sa napadom Hamasa 7. oktobra, za šta Tel Aviv nije izneo dokaze.

Kosponzori rezolucije su članovi Kongresa Ilhan Omar, Kori Buš i Andre Karson, prenosi Anadolija.

''Nakba nikada nije prestala. Danas smo svedoci izraelske aparthejdske vlade kako sprovodi genocid u Gazi, kampanju za brisanje Palestinaca iz postojanja“, poručila je Tlaib.

Istakla je da se povodom 76. godišnjice Nakbe odaje počast svim životima izgubljenim od početka ''etničkog čišćenja Palestinaca i Palestincima koji su primorani da napuste svoje domove i nasilno raseljeni sa svoje zemlje''.

Hiljade Palestinaca širom sveta u sredu je obeležilo 76. godišnjicu Nakbe, kada je skoro 750.000 Palestinaca prisilno raseljeno sa svoje teritorije, tokom procesa uspostavljanja izraelske države 1948. godine.

Palestinska agencija WAFA navela je da su jevrejske paravojne snage između 1947. i 1949. okupirale 78 odsto istorijske Palestine, uništile oko 530 gradova i sela i počinile skoro 70 masakara u kojima je ubijeno 15.000 Palestinaca.

''Nakba'' je arapska reč za katastrofu, a ova godišnjica obeležava se usred izraelskog rata u Pojasu Gaze, gde je u izraelskim napadima ubijeno više od 35.000, a povređeno 79.000 ljudi, prema podacima vlasti u enklavi.