28. novembar 2024 18:55

Poverenica: Smrt učenika u Leskovcu simptom duboko ukorenjenog problema nasilja

Izvor: TANJUG

podeli vest

Poverenica: Smrt učenika u Leskovcu simptom duboko ukorenjenog problema nasilja

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je povodom jučerašnje nasilne smrti učenika u Leskovcu saopštila da je to još jedan izuzetno strašan i uznemirujući događaj, koji je simptom duboko ukorenjenog problema nasilja na svim nivoima, bilo da je reč o mladima, političarima, građanima ili aktivistima na ulicama.

''Fizičko nasilje, kao najekstremniji oblik nasilja, postaje sve prihvaćeniji obrazac ponašanja u našem društvu, negirajući toleranciju, razumevanje i međusobno poštovanje'', upozorila je Janković ju saopštenju.

Poslednjih meseci, kako je navela, sve se više čuje i da je došlo do diskriminacije i nasilja među učenicima i vršnjacima, dok nije redak slučaj ni da su nastavnici i školski radnici meta napada i pretnji.

''Da apsurd bude veći, primer je škola u Inđiji, koja je organizovala aktivnosti u cilju promovisanja tolerancije i normalne komunikacije, čiji su nastavnici zbog toga postali žrtve mržnje, pretnji, verbalnog i psihičkog nasilja i preispitivanja njihovog rada od strane nenadležnih institucija, pojedinih roditelja i ekstremnih pojedinaca'', dodaje Janković.

Upozorila je da smo ''dozvolili da se normalizuje agresivna komunikacija i nasilje koje se nužno preliva na decu i mlade''.

''Samo u nekoliko dana svedočili smo scenama nasilja ispred i u institucijama, pa čak i u Narodnoj skupštini, zatim na ulicama, javnim mestima i u vezi sa sportskim događajima'', rekla je poverencica.

Upozorila je da ni društvene mreže nisu zaostale u promociji i deljenju sadržaja koji šire mržnju i podstiču nasilje.

''Tako smo bili svedoci različitih primera pisanja u kojima se ismeva i omalovažava starija osoba, žrtva prebijanja ili se, u drugom slučaju, upire prstom u nacionalnu pripadnost i zahteva od državnih organa, policije i tužilaštva da različito reaguju u zavisnosti od nacionalne pripadnosti, u poslednjem slučaju rumunske i srpske'', navodi poverenica.

Janković ističe da je ovo trenutak za ozbiljno preispitivanje negativnih društvenih obrazaca ponašanja koji su postali naša realnost.

''Svako od nas treba svojim primerom u kući, školi, na poslu, u javnom prostoru da pokaže poštovanje, uvažavanje i toleranciju i kaže 'ne' nasilju i diskriminaciji. Nasilje rađa novo nasilje, ostavlja nesagledive posledice i ruši temeljne vrednosti svakog društva'', zaključuje poverenica.