Petrov: Pokret bi već u narednim mesecima mogao da krene da ispunjava svrhu
24. januar 21:32
16. maj 2024 16:24
podeli vest
BRISEL - Grupa od 15 zemalja članica Evropske unije uputila je pismo Evropskoj komisiji, u kojem je zatražila "nova rešenja" za sprečavanje neregularnih migracija, pored nedavno odobrenog Pakta o migracijama i azilu.
"Ako želimo da nastavimo naše napore da razbijemo strukture podsticaja koje pokreću neregularna migraciona kretanja i opasna putovanja u Evropu, potrebni su komplementarni napori", navodi se u pismu ovih zemalja.
Ovih 15 zemlja EU veruje da će, kako bi se EU pozabavila osnovnim uzrocima neregularnih migracija i upravljala migracionim kretanjima u bloku, biti neophodno da svi razmišljaju van okvira i pronađu nove načine "da se zajedno pozabavimo ovim problemom na evropskom nivou", prenosi Ansa.
Kako dodaje Fajnenšal tajms, ove države, među kojima su Italija, Holandija i Poljska, smatraju da je potrebno "razmišljati van okvira" kako bi se obuzdale neregularne migracije, uz poštovanje postojećeg zakona EU.
Pozivaju i na povećanje partnestva sa trećim zemljama, kao što su sporazumi sa Tunisom i Turskom, koje su dobile novac EU u zamenu za zaustavljanje migracija.
Istovremeno, oni u pismu, upućenom manje od mesec dana pre evropskih izbora, traže i efikasniji povratak ljudi čiji su zahtevi za azil odbijeni.
Iz Evropske komisije kažu da je potrebno vreme da se procene zahtevi izneti u pismu.
"Treba nam vremena da ga proučimo, to je složen i bogat tekst“, rekao je portparol Evropske komisije.
U međuvremenu, kako je naveo, Evropska komisija je usredsređena na primenu Pakta o migracijama i azilu.
Pakt o migracijama i azilu predviđa pravila za upravljanje prijemom i preseljenjem tražilaca azila.
Tim propisima predviđeno je brže ispitivanje zahteva za azil, uključujući i na granicama EU, poboljšana identifikacija osoba pri dolasku i obavezne provere bezbednosti, ranjivosti i zdravlja osoba koje neregularno ulaze u EU, bolji odgovor u kriznim situacijama i nova dobrovoljna šema za preseljenje izbeglica iz trećih zemalja.
Države članice mogu da biraju između preuzimanja odgovornosti za podnosioce zahteva za azil, davanja finansijskih doprinosa ili pružanja operativne podrške.
24. januar 17:43
25. januar 00:03
24. januar 23:48
24. januar 22:25
24. januar 21:52
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
24. januar 23:45
24. januar 16:51
24. januar 15:59
24. januar 13:22