30. jun 2024 14:19

U Sudanu otvoren novi front, besne borbe između armije i paravojnih snaga

Izvor: TANJUG

podeli vest

U Sudanu otvoren novi front, besne borbe između armije i paravojnih snaga

Foto: AP Photo, File/Hussein Malla

KAIRO - Borbe besne između sudanske vojske i ozloglašene paravojne grupe u centralnoj provinciji Senar, saopštili su danas zvaničnici, čime je otvoren još jedan front u 14-mesečnom ratu koji je ovu afričku zemlju gurnuo na ivicu gladi.

Paravojne Snage za brzu podršku (RSF) počele su ofanzivu na provinciju Senar ranije ove nedelje, napadajući selo Džebal Moja pre nego što su se preselile u njen glavni grad Singa, gde su izbile nove borbe, prenela je agencija AP.

Paravojna grupacija je u jučerašnjem saopštenju tvrdila da je zauzela glavni vojni objekat, štab 17. pešadijske divizije, u Singi. Lokalni mediji su takođe izvestili da je RSF uspeo da probije odbranu vojske.

Portparol sudanskih oružanih snaga, Nabil Abdala, rekao je, međutim, da je vojska povratila kontrolu nad objektom i da su borbe i dalje u toku.

Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije UN, najmanje 327 porodica moralo je da pobegne iz Džebal Moje i Singe u bezbednija područja. „Situacija je i dalje napeta i nepredvidiva“, navodi se u saopštenju.

Stanovnici su prijavili rasprostranjenu pljačku kuća i prodavnica u Singi od strane boraca RSF-a koji su oteli privatna vozila, mobilne telefone, nakit i drugu vrednu imovinu.

Opservatorija za ljudska prava Senar, lokalna grupa za ljudska prava, saopštila je da su pripadnici RSF napali bolnicu Singa, i kao taoce uzeli desetine pacijenata i medicinskog osoblja praveći od njih "živi štit”.

RSF je više puta optužen za gruba kršenja prava širom zemlje od početka rata u aprilu prošle godine, kada su tinjajuće tenzije između vojske i RSF prerasle u otvorene borbe u Kartumu i drugde.

Borbe u Senaru dolaze dok je pažnja usmerena na al-Fašer, veliki grad u prostranom regionu Darfura koji je RSF mesecima opsedao u pokušaju da ga preotme od vojske. Al-Fašer je poslednje vojno uporište u Darfuru.

U sukobu je do sada poginulo više od 14.000 ljudi a ranjeno 33.000, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija, ali aktivisti za ljudska prava kažu da bi broj žrtava mogao biti mnogo veći.