4. april 2025 10:44
Bajatović: Već sada sam siguran da će biti novog odlaganja sankcija NIS-u
podeli vest

Foto: Tanjug/video
BEOGRAD - Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da je već sada siguran da će bar još jednom biti odložene američke sankcije NIS-u.
Bajatović je rekao gostujući na TV K1 da NIS nije napravio nijedan faul i istakao da su najavljene sankcije ''političke''.
''Bilo je zabranjeno da se kupuje ruska nafta - NIS nije napravio nijedan faul, jer nisu kupovali rusku naftu. To vidimo i po bilansima NIS-a'', objasnio je Bajatović.
Dodao je da je Gaspromnjeft pod sankcijama, ali da Gasprom nije i podsetio da je promenjena vlasnička struktura u NIS-u, tako što je Gaspromnjeft preneo svoj udeo od oko pet odsto na Gasprom.
"Sankcije nisu uvedene i trenutno postoje dva procesa. Prvi je licenciranje, kojim se sada služimo. To znači da se obraćamo američkoj Kancelariji za kontrolu strane imovine - OFAC, koja je regulator za praćenje sankcija. Drugi proces je skidanje sa SDN liste (liste specijalno označenih državljana i blokiranih lica), na koju se entiteti stavljaju kada im se sankcije uvedu. Po novim pravilima, ovo skidanje sada mora da prođe kroz Kongres, što znatno produžava proceduru. Sankcije se lako uvode, ali ih je teško ukloniti", kazao je Bajatović.
Bajatović je istakao da je praksa rafinerija u Rusiji da nemaju svoju maloprodajnu mrežu, kao i da bi to moglo da bude jedno od rešenja za NIS.
"Srbijagas može da preuzme rusku maloprodajnu mrežu u inostranstvu ili privatnicima može da se izda maloprodajna mreža. Ona ostaje vaša, prihodi ostaju vaši od zakupa, ali nemate prihode od prodaje nafte na tržištu. Može EPS da kupuje naftu, pa da je prerađuje ovde. Dakle, Srbijagas može da preuzme rusku mrežu u Bugarskoj i u Rumuniji", rekao je on.
Prema njegovim rečima, moguća opcija je i da dođe do dogovora na višem nivou, pa da Vlada Srbije osnuje agenciju koja može da bude u funkciji kontrole.
"Suština je da sačuvamo proizvođača, odnosno prerađivača nafte u naftne derivate. Sukob u Ukrajini će se završiti pre ili kasnije i zato mislim da ne treba da otimamo rusku imovinu i mogu da kažem da neće biti nacionalizacije", rekao je Bajatović.
On je istakao da rafinerija mora da nastavi da radi u određenom kapacitetu i da Srbija mora da pronađe način da kupuje naftu i da je prerađuje u naftne derivate.
"Rafinerija mora da radi u nekom kapacitetu. Mi moramo naći način da kupujemo naftu i da prerađujemo naftu u derivate i očigledno je da mora da dođe do dogovora između Srbije i Rusije", naglasio je generalni direktor Srbijagasa.
Kako je rekao, NIS ima dug od 550 miliona evra i nije rešenje da se, kako su neki predlagali, otvori stečaj u kompaniji.
"Da li mislite da je moguće da neko nakon toga dođe i lako organizuje proizvodnju iako je NIS odlično ustrojena firma? To ne ide baš tako", rekao je Bajatović
Prema njegovim rečima, NIS ima rezerve za šest meseci, a osim toga postoje i vojne i državne rezerve, kao i rezerve privatnih kompanija.
"Sad kada bi nam doterali tanker u Beograd, mi ne bismo imali gde da ga istovarimo. Moramo da budemo spremni jer ne znamo kada će doći neki udarac", poručio je Bajatović.
Kaže da banke nisu više tako nervozne po pitanju NIS-a i zbog toga zahvalio Ministarstvu finansija i Narodnoj banci Srbije.
"Smirili su tu nervozu od banaka. Nema aktiviranja tih kredita koji bi NIS oterali u stečaj i slično. Dakle, mi sad moramo, pre svega NIS, a biće opet uz pomoć Vlade Republike Srbije i uz pomoć mađarske vlade, da se ponovo se obrate OFAK-u. Oni vama ne odgovaraju, oni vama šalju pitanja", rekao je Bajatović.
Istakao je da je siguran da će biti još produžetaka.
"Ova produženje što smo dobili pokazuje da postoji razumevanje za poziciju u Srbiji i u američkoj administraciji. Postoji razumevanje za Srbiju i u ruskoj administraciji, na kraju krajeva. Ja sam čak načuo da će se možda spremiti sastanak Vučića i Trampa. I neće biti lak. I to će najmanje pitanje će biti NIS. Imaćemo mi tu razumevanja. I to nisu samo ove carine koje su čudno izračunate, već će tu biti i drugih političkih pitanja, možda KiM, možda Republika Srpska, možda još neke stvari", rekao je Bajatović.
Bajatović očekuje da će mnoge projekte dobiti američke kompanije kada je reč o investicijama u energetiku.
"Pričamo o proizvodnji energije sunca, proizvodnji energije vetra, možda dobiju Bistricu, možda dobiju Gerdap 3. Ne znam, sve to nama treba", rekao je on.
Poručio je da će NIS nastaviti da radi i da neće biti nikakvih, kako je rekao, kantica i dodao da je potrebno još neko vreme da se to pitanje reši.
Bajatović je naveo da Srbija sada treba da završi sa Rusima i dugoročni ugovor o gasu.
"To nas spašava. Sad da vam kažem, najveći rezervoar energije u Srbiji nije Đerdap, nego Banatski dvor, potrebno je skladište. Je l' mi ga sad proširujemo? Ako Bog da, danas ćemo početi najzad i da bušimo. Pa vidite ovde, čiju opremu da kupim, rusku, zapadnu, nemačku? Pa je li nas uslovljava neko čiju da kupimo? Za sad nas, ja moram da vam kažem, niko ne uslovljava. Lepo je što ja kupim kompresor. A šta ću poslati za rezervne delove", rekao je Bajatović.